Zwrot weksla - spłacony kredyt

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kemalo
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2015, 20:28

Zwrot weksla - spłacony kredyt

Post autor: kemalo » 15 paź 2015, 20:35

Witam,
Mój tata spłacał przez kilka lat kredyt, którego był poręczycielem. Przez większość czasu spłacał go samodzielnie, od ok. 3 lat bank "znalazł" drugiego poręczyciela, od którego również ściągał należność. We wrześniu b.r. obaj zapłacili ostatnią ratę kredytu i cała kwota została spłacona.
Bank odmówił jednak zwrócenia weksla, ponieważ ten drugi poręczyciel po spłaceniu kredytu wytoczył proces o zwrot wpłaconej kwoty (nie mam informacji na jakiej podstawie), i nie chce zwrócić weksla do momentu rozstrzygnięcia postępowania sądowego.
Czy jest to prawnie zasadne działanie ze strony banku? Jakie kroki można podjąć, aby odzyskać weksel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zwrot weksla - spłacony kredyt

Post autor: Lech » 15 paź 2015, 22:31

Czy roszczenie było spłacane z tytułu poręczenia kredytu, czy z tytułu poręczenia weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kemalo
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2015, 20:28

Re: Zwrot weksla - spłacony kredyt

Post autor: kemalo » 15 paź 2015, 22:39

O ile mi wiadomo z tytułu poręczenia kredytu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zwrot weksla - spłacony kredyt

Post autor: Lech » 15 paź 2015, 22:46

Zatem weksel nie jest potrzebny. Poręczyciel ma swoją umowę o kredyt, ma swoje wpłaty dokonane na rzecz banku, pozywa kredytobiorcę na podstawie tejże umowy i dowodów wpłat (jeśli chce dochodzić swojego roszczenia na drodze sądowej).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kemalo
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2015, 20:28

Re: Zwrot weksla - spłacony kredyt

Post autor: kemalo » 16 paź 2015, 00:07

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości