Re: weksel własny - prośba o pomoc !!!

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
renata
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2015, 09:49

Re: weksel własny - prośba o pomoc !!!

Post autor: renata » 30 wrz 2015, 10:36

Witam,
Wczoraj mój mąż otrzymał nakaz zapłaty z weksla w postępowaniu nakazowym, termin upływa 12.10.2015. Sprawa wygląda następująco weksel własny bo o taki tu chodzi, został oczywiście prawidłowo wypisany, gdyż wypełniła go osoba z kancelarii reprezentującej wierzyciela, ponieważ charakter pisma jest identyczny jak pismo na dołączonym potwierdzeniu nadania. Mąż twierdzi, iż wypełnił i podpisał tylko deklarację wekslową a weksel własny pozostał bez wypełnienia, mąż tylko go podpisał ( nie wiem czy w takim razie nie stał się wekslem In blanco, ale czy wtedy nie musiał by mieć w swojej nazwie weksel in blanco ) Oczywiście weksel, który został dołączony do pozwu zawiera prawidłową kwotę i termin zapłaty, pokrywa się z deklaracją wekslową. W związku z powyższym proszę o informację czy istnieje choćby cień szansy aby iść w tym kierunku. Druga sprawa związana z wekslem dotyczy wezwania do zapłaty, wiem, że według Pana nie jest ono niezbędne, gdyż sam weksel określa termin płatności, ale nasz wierzyciel poprzez swoją kancelarie wysłał wezwanie, tyle tylko, że ono nigdy nie dotarło do męża, ponieważ imię i nazwisko oraz ulica i numer domu się zgadza, natomiast kod pocztowy i miejscowość z sufitu, chociaż pokrywa się z miejscowością na wekslu ( data i miejsce wystawienia oraz płatny w )tak naprawdę deklaracja i weksel zostały podpisane w domu wierzyciela w zupełnie innej miejscowości, mąż również nie mieszka w miejscowości zawartej na wekslu. Wiadomo, iż sąd nie bada potwierdzenia nadania na okoliczność odebrania jej przez adresata, ale ja owszem, na stronie poczty polskiej w historii przesyłki widnieje zapis zwrócona, Kancelaria otrzymała ją z powrotem. Weksel miał zabezpieczać pożyczkę, która była na znaczną kwotę, ponad połowa została spłacona. Mąż otrzymał od wierzyciela pożyczkę bez żadnych zabezpieczeń również nie został określony termin spłaty pożyczki.
Należy wspomnieć, iż mąż i wierzyciel razem współpracowali, wierzyciel świadczył prace dla mojego męża. W końcu wierzyciel kazał mojemu mężowi podpisać weksel na brakującą kwotę pożyczki, mąż podpisał weksel ponieważ, wierzyciel zagroził, iż nie dokończy pracy dla mojego męża, co naraziło by go na szkodę.
W związku z powyższym proszę o informację co dalej.
Pozdrawiam i z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Renata
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny - prośba o pomoc !!!

Post autor: Lech » 30 wrz 2015, 15:37

Pani Renato, dużo treści, postaram się wyekstrahować pytania i na nie zwięźle odpowiedzieć;)
renata pisze:ponieważ charakter pisma jest identyczny jak pismo na dołączonym potwierdzeniu nadania. Mąż twierdzi, iż wypełnił i podpisał tylko deklarację wekslową a weksel własny pozostał bez wypełnienia
To, że weksel został uzupełniony przez posiadacza nie stanowi zarzutu. Zakładam, że uzupełnienie odbyło się zgodnie z umową na odpowiednią sumę.
, mąż tylko go podpisał ( nie wiem czy w takim razie nie stał się wekslem In blanco, ale czy wtedy nie musiał by mieć w swojej nazwie weksel in blanco )
To BYŁ weksel in blanco, ale nie musiał mieć tego w nazwie.
W związku z powyższym proszę o informację czy istnieje choćby cień szansy aby iść w tym kierunku.
To nie jest żaden kierunek, gdzie można by iść...
Druga sprawa związana z wekslem dotyczy wezwania do zapłaty, wiem, że według Pana nie jest ono niezbędne, gdyż sam weksel określa termin płatności, ale nasz wierzyciel poprzez swoją kancelarie wysłał wezwanie, tyle tylko, że ono nigdy nie dotarło do męża, ponieważ imię i nazwisko oraz ulica i numer domu się zgadza, natomiast kod pocztowy i miejscowość z sufitu, chociaż pokrywa się z miejscowością na wekslu ( data i miejsce wystawienia oraz płatny w )tak naprawdę deklaracja i weksel zostały podpisane w domu wierzyciela w zupełnie innej miejscowości, mąż również nie mieszka w miejscowości zawartej na wekslu.
Czyli gdzie weksel miał być płatny? (wg treści weksla?)
W związku z powyższym proszę o informację co dalej.
Cóż, proszę nie oczekiwać że jest uniwersalna odpowiedzi na pytanie "mąż pożyczył i co teraz zrobić, aby nie musieć spłacać"...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
renata
Posty: 2
Rejestracja: 30 wrz 2015, 09:49

Re: weksel własny - prośba o pomoc !!!

Post autor: renata » 30 wrz 2015, 19:47

Witam,
Z góry dziękuję za odpowiedź, nie będę ukrywała, iż takiej się spodziewałam. Poczytała, jeszcze tu i ówdzie, i wygląda to tak jak Pan opisał. Nie chodzi o to, że dostał pieniądze i nie chce ich teraz spłacić, od początku termin nie był ustalony, było powiedziane jak będziesz miał to mi oddasz.Gdyby od razu było zabezpieczenie wekslem, inaczej by to wyglądało.
Na wekslu widnieje miejscowość, w której mąż prowadzi działalność. Weksel wraz z deklaracją został podpisany w miejscu zamieszkania wierzyciela ( inna miejscowość ) Pożyczka nie była związana z działalnością męża, tylko ze sprawami prywatnymi.
Nie wiem czy to istotne, ale wykup weksla był na koniec marca, wezwanie nieotrzymane, a dołączone do pozwu jest z datą 14 kwietnia z terminem płatności na 27 kwietnia, pozew wniesiony 15 maja. Gdybyśmy otrzymali wezwanie to było trochę czasu na spłatę, albo na porozumienie z wierzycielem.
Pozdrawiam
Renata
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny - prośba o pomoc !!!

Post autor: Lech » 30 wrz 2015, 19:56

Umowa pożyczki była zawierana w formie pisemnej?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości