Sprawa cywilna o zwrot weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Ja2015
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2015, 11:11

Sprawa cywilna o zwrot weksla

Post autor: Ja2015 » 21 wrz 2015, 11:52

Witam,
podpisałam weksel in blanco na 100 tys złoty, który miał być poręczeniem, że nie wyniosę żadnej tajemnicy w firmy przez okres trwania umowy oraz przez 2 lata od daty zakończenia umowy. Okres ten minął, zwróciłam się do firmy z wezwaniem do zwrotu weksla, jednak odpowiedzi na to wezwanie nie otrzymałam.
Niestety sprawa będzie o tyle ciężka, że weksel jest bez umowy wekslowej i nie mam nigdzie na piśmie, że dotyczy on właśnie tego o czym zapewniono mnie ustnie. Mam jedynie pismo od firmy, że weksel zostanie mi zwrócony w terminie wymagalności - a według tego, o czym mnie zapewniano on właśnie minął.

Brak odpowiedzi w firmie odczytuję jako odmowę zwrotu. Ze względu na to co ostatnio dzieje się w tej firmie obawiam się, że zostanie on użyty niezgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem w związku z czym chcę go odzyskać.

Zamierzam wytoczyć powództwo o zwrot weksla na podstawie art. 222 kc., zgodnie z którym „właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana”. Działam zgodnie z tym co Pan proponuje w artykule: http://www.remitent.pl/jak-odzyskac-od- ... lanco/6263

W związku z tym mam kilka pytań. Rozumiem, że to muszę wytoczyć pozew o zwrot rzeczy, tak? Jak wycenić wartość weksla?
Czy jeżeli był on zabezpieczeniem zobowiązania (dochowanie tajemnicy), które już jest nieaktualne (przez 2 lata dochowałam tajemnicy) to czy staje się on po prostu dokumentem i mogę złożyć pozew na formularzu dla rzeczy o wartości poniżej 10 000 zł? Czy nadal jego wartość to 100 000 zł? Jaka jest opłata za złożenie pozwu o wartości powyżej10 000 zł? nie jestem pewna czy mnie stać na opłaty sądowe, ale zbytnio nie mam wyjścia - muszę walczyć...

Jeżeli wygram sprawę a firma mimo nakazu sądu nie będzie chciała zwrócić weksla jak wygląda proces egzekucji nakazu?

Na ile trudne są takie sprawy, tzn. czy mogę samodzielnie złożyć pozew i po prostu czekać, czy lepiej zacisnąć pasa i zatrudnić jakiegoś prawnika?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sprawa cywilna o zwrot weksla

Post autor: Lech » 21 wrz 2015, 12:09

Ja2015 pisze:W związku z tym mam kilka pytań. Rozumiem, że to muszę wytoczyć pozew o zwrot rzeczy, tak?
Nie ma czegoś takiego jak jakiś specjalny rodzaj "pozwu o zwrot rzeczy". Po prostu pozywasz o nakazanie wydania weksla.
Jak wycenić wartość weksla?
Jak rozumiem chodzi o wartość przedmiotu sporu? Sam weksel in blanco żadnej wierzytelności (jeszcze) w sobie nie inkorporuje, więc jego nominalna wartość to 0. Z drugiej strony - kartka ma jakąś wartość ;) Trzeba po prostu określić wartość przedmiotu sporu na 1zł w związku z wyżej opisaną argumentacją, opłacić pozew na 30zł i zobaczyć czy sąd do czegoś wezwie.
Czy jeżeli był on zabezpieczeniem zobowiązania (dochowanie tajemnicy), które już jest nieaktualne (przez 2 lata dochowałam tajemnicy) to czy staje się on po prostu dokumentem i mogę złożyć pozew na formularzu dla rzeczy o wartości poniżej 10 000 zł?
Formularza można używać także w sprawach, w których nie jest to konieczne, zatem formularz może być w każdym przypadku.
Jeżeli wygram sprawę a firma mimo nakazu sądu nie będzie chciała zwrócić weksla jak wygląda proces egzekucji nakazu?
Egzekucją orzeczeń sądu zajmują się komornicy. A jak to może wyglądać w praktyce - to niestety o takiej sytuacji nie słyszałem.
Na ile trudne są takie sprawy, tzn. czy mogę samodzielnie złożyć pozew i po prostu czekać, czy lepiej zacisnąć pasa i zatrudnić jakiegoś prawnika?
To zależy, jest spora szansa, że prawnik będzie wiedział mniej od Ciebie;)\

Przeczytaj jeszcze:
http://www.remitent.pl/pozew-o-wydanie- ... ktyce/6991
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ja2015
Posty: 4
Rejestracja: 21 wrz 2015, 11:11

Re: Sprawa cywilna o zwrot weksla

Post autor: Ja2015 » 22 wrz 2015, 07:52

Dziękuję bardzo za odpowiedź.

Czy jeżeli wysyłałam 2 wezwania do zwrotu weksla - jednego po prostu nie odebrali, natomiast na drugie nie odpowiedzieli to czy warto wysyłać kolejne z pieczątką prawnika i informacją, że w razie braku zwrotu weksla wejdę na drogę sądową? Czy lepiej od razu pisać pozew?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Sprawa cywilna o zwrot weksla

Post autor: Lech » 22 wrz 2015, 07:54

Wezwań nie warto. Spróbuj jednak pogadać osobiście (telefonicznie) z kimś decyzyjnym tam i w ten sposób wyjaśnić sprawę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 55 gości