Przypadek

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Przypadek

Post autor: lheureux » 27 sie 2015, 18:13

Warszawa, dnia 15 grudnia 2012 roku. Na 200 000 zł Za okazaniem zapłaci Pan za ten trasowany weksel na zlecenie Mariusza Kamińskiego sumę dwieście tysięcy złotych z odsetkami 25 % w skali roku. Wartość w usłudze otrzymałam. Przedstawić do zapłaty w ciągu 3 lat. do Jan Z...
Płatny w banku X
Sytuacja wygląda tak. Pożyczyłem komuś pieniądze a ten ktoś czekał na pieniądze od kogoś innego. Spisaliśmy weksel o takiej treści jak wyżej. Trasat weksel zaakceptował. Teraz okazuje się, że akceptant nie ma pieniędzy. W zasadzie wiedziałem o tym już jakiś czas po wystawieniu więc aby ominąć upierdliwą procedurę protestu zażądałem aby trasant wystawił mi weksel in blanco który mogłem wypełnić na wypadek gdyby akceptant nie zapłacił mi za weksel po przedstawieniu. Mam w związku z tym dwa pytania. Po pierwsze czy powinienem ściśle trzymać się procedury protestu co wiąże się dla mnie z dodatkowymi kosztami i czasem czy też powinienem jednak wypełnić weksel in blanco i do pozwu dołączyć dwa weksle? Drugie pytanie dotyczy domicylu. Wiem, że powinienem z tym wekslem polecieć do banku czy jednak bezpośrednie przedstawienie weksla do zapłaty akceptantowi nie jest równoznaczne z tą pierwszą czynnością?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przypadek

Post autor: Lech » 27 sie 2015, 18:23

Sugerowałbym jednak, aby wystawca weksla po prostu poręczył na tym samym wekslu za trasata. Wówczas odpada problem z przedstawieniem i z protestem.

Bo na razie masz weksel in blanco, ale nie masz roszczenia do wystawcy, na które mógłbyś weksel uzupełnić. Chyba że zawrzesz jeszcze jakieś "pokomplikowane" porozumienie, gdzie wystawca cywilnie przystąpi do długu trasata.

Przedstawienie weksla powinno być dokonane domicyliatowi; brak tej czynności nie czyni jednak co do zasady roszczenia wobec trasata lub jego poręczyciela niezasadnym (ma to tylko znaczenie w przypadku roszczenia skierowanego do wystawcy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Przypadek

Post autor: lheureux » 27 sie 2015, 18:45

Jak takie poręczenie ma wyglądać. Wystarczy samo poręczam na pierwszej stronie z podpisem? To dobry pomysł ale nie wiem czy się zgodzi. Rozumiem, że chodzi Ci o ewentualne zarzuty trasanta w braku porozumienia. Mogę jednak zawsze wypełnić weksel in blanco i nabyć roszczenie jeśli tylko akceptant nie zapłaci? Czy jest inaczej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przypadek

Post autor: Lech » 27 sie 2015, 22:47

lheureux pisze:Jak takie poręczenie ma wyglądać. Wystarczy samo poręczam na pierwszej stronie z podpisem?
Tak.
To dobry pomysł ale nie wiem czy się zgodzi.
Skoro zgodził się na podpisanie weksla in blanco, to tym bardziej by się zgodził na poręczenie, jak sądzę. A czy teraz podpisze, tego nie wiem ;)
Mogę jednak zawsze wypełnić weksel in blanco i nabyć roszczenie jeśli tylko akceptant nie zapłaci? Czy jest inaczej?
Sam fakt niezapłacenia przez akceptanta nie rodzi zobowiązania wystawcy. A wówczas nie masz o co weksel uzupełniać, bo do wystawcy nie masz roszczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Przypadek

Post autor: lheureux » 28 sie 2015, 19:20

No i zrobiłem tak jak sugerowałeś;). Zastanawia mnie teraz kwestia odpowiedzialności akceptanta i poręczyciela. W komentarzu czytam, że zobowiązanie akceptanta wobec remitenta jest abstrakcyjne. Czy to oznacza, że nie może zasłaniać się zarzutami jakie wystawca ma wobec remitenta czy ograniczenie zarzutów zawęża się tylko do relacji akceptant wystawca. A jak odpowiada poręczyciel który jest jednocześnie wystawcą. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przypadek

Post autor: Lech » 28 sie 2015, 22:20

Poręczyciel, który jest wystawca odpowiada tak samo jak wystawca, i tak samo jak poręczyciel - po prostu są dwa tytuły do odpowiedzialności. Odnośnie pozostałych relacji - rzeczywiście są to sprawy już do opisania w niemałych rozdziałach komentarzy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Przypadek

Post autor: lheureux » 02 wrz 2015, 20:39

W odpowiedzi napisałeś, że w rzeczonej sprawie z chwilą poręczenia wystawcy za akceptanta odpadnie konieczność przedstawienia weksla do zapłaty. Jak mam to rozumieć? Od kiedy zatem wystawca i akceptant będą w zwłoce? Od dnia otrzymania pozwu? Może lepiej jednak przestawić go do zapłaty żeby nie stracić odsetek?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przypadek

Post autor: Lech » 03 wrz 2015, 04:23

Odpadnie konieczność przedstawienia weksla do zapłaty jako warunek odpowiedzialności (tak jak jest w przypadku indosanta, który odpowiada tylko po proteście lub po przedstawieniu do zapłaty w terminie). Przedstawienie zapłaty do tego, aby dłużnik pozostawał w zwłoce pozostaje, ale nie jest obwarowane terminem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 75 gości