Pierwszy Weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 19 sie 2015, 19:06

Witam Pana Leszka i wszystkich forumowiczów,

pokrótce przedstawię moją sytuację. Potrzebowałem kredytu konsolidacyjnego i zgłosiłem się do biura doradców finansowych. Wszystko udało się im załatwić i pracownica podesłała mi dwie godziny temu umowę do podpisania. Przeglądałem ją i na samym końcu znalazłem załącznik nr 3 Weksel in blanco. Za ich pośrednictwo finansowe wystawili fakturę proformę i podaną kwotę muszę zapłacić w ciągu 7 dni, ale po uruchomieniu kredytu w banku. Jak dostanę pieniądze na konto to wtedy mam im zapłacić, nie wcześniej (raczej nie jest to oszustwo). Najwięcej wątpliwości wzbudził we mnie ten weksel. Pani mówiła, że to jest zabezpieczenie przed tym, żebym im tą kwotę zapłacił, ale ja nie maiłem nigdy z nim styczności. Wygląda tak:

Rzeszów, dnia....................
Ja..........................zapłacę bez protestu za ten weksel własny, na zlecenie............,kwotę.............zł(słownie.........złotych........groszy), płatny w Rzeszowie, ul..........., w terminie...........

...................
(czytelny podpis wystawcy)

nic więcej nie ma, ja muszę się tylko podpisać, ale Pani powiedziała, że mogę go wypełnić o kwotę i wpisać nr proformy bo tak zabiegałem o to.
Do tego dołączony jest załącznik nr 2 Deklaracja wekslowa.

Czy to jest bezpieczne ? Czy tylko to podpisać czy wypełnić po mojemu ?
Proszę o poradę.

Pozdrawiam
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 19 sie 2015, 19:21

Dodaję treść deklaracji.
Załączniki
deklaracja.jpg
deklaracja.jpg (217.66 KiB) Przejrzano 24608 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 19 sie 2015, 21:02

Jeśli już chcesz podpisać weksel, a oni są otwarci na "dopiski", to:

- wpisz datę wystawienia (po słowach Rzeszów, dnia...) - taką samą jak datę podpisania umowy i deklaracji
- wpisz remitenta (tak jak się firma-wierzyciel nazywa)
- wpisz sumę (tyle ile wynika z proformy).

Wówczas w najgorszym przypadku ryzykujesz tym, że sam kredytu nie dostaniesz, a oni będą Cię ścigać o kwotę na wekslu.

Można też pomyśleć o klauzuli "nie na zlecenie", aczkolwiek - nie wiem jak duża jest suma, ale może nawet nie ma co jej bać, najwyżej zapłacisz nowemu nabywcy i będziesz dochodził zwrotu od remitenta, że weksel puścił w obieg zamiast Ci go zwrócić :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 04:07

Tak, mowila przez telefon, ze moge go wypelnic tak. Myslalem, ze na odwrocie weksla napisan numer proformy (bedzie wiadomo czego dotyczy). Zaraz po udzieleniu kredytu przez bank musze im zaplacic ta prowizje i jak wysle potwierdzenie przelewu to od razu moge poprosic o zwrot tego weksla ?
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 04:55

Drops88 pisze:Tak, mowila przez telefon, ze moge go wypelnic tak. Myslalem, ze na odwrocie weksla napisan numer proformy (bedzie wiadomo czego dotyczy). Zaraz po udzieleniu kredytu przez bank musze im zaplacic ta prowizje i jak wysle potwierdzenie przelewu to od razu moge poprosic o zwrot tego weksla ?
Data zawarcia umowy to 19-08-2015, data podpisu pracownika na deklaracji, proformie taka sama jak umowy. Jak bede wypisywal ten weksel to wpisac date dzisiejsza 20-08 czy wczorajsza 19-08 ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 06:58

Możesz wpisać datę wczorajszą.

Na rewersie możesz napisać "weksel kaucyjny na zabezpieczenie roszczeń z umowy o ... z dnia ...".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 07:12

Lech pisze:Możesz wpisać datę wczorajszą.

Na rewersie możesz napisać "weksel kaucyjny na zabezpieczenie roszczeń z umowy o ... z dnia ...".
Czy tak wypełniony weksel mogę im przesłać ?
Załączniki
201508200810_0001.pdf
(341.08 KiB) Pobrany 409 razy
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 07:14

Jeszcze jedno pytanie :) Zaraz po udzieleniu kredytu przez bank muszę im zapłacić ta prowizje i jak wyśle potwierdzenie przelewu to od razu mogę poprosić o zwrot tego weksla ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 07:59

Idealnie by było, gdybyś zapłacił "za ten weksel" - czyli ty płacisz, oni ci od razu oddają weksel (daleko masz do nich?). Wówczas nie będzie problemu z "nieoddaniem" weksla. Niemniej jednak jeśli zrobisz to "zdalnie" to od razu możesz "poprosić o zwrot weksla". I zobaczyć co ta prośba da :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 08:17

Lech pisze:Idealnie by było, gdybyś zapłacił "za ten weksel" - czyli ty płacisz, oni ci od razu oddają weksel (daleko masz do nich?). Wówczas nie będzie problemu z "nieoddaniem" weksla. Niemniej jednak jeśli zrobisz to "zdalnie" to od razu możesz "poprosić o zwrot weksla". I zobaczyć co ta prośba da :)
Zapłacę od razu jak kredyt ostanie uruchomiony. Jeśli nie zostanie uruchomiony to nic im nie płacę bo właśnie się zapytałem. Bardzo daleko bo jestem z Poznania a oni z Rzeszowa. Poproszę od razu o zwrot weksla bo mają taki zapis w tej deklaracji.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 08:23

Drops88 pisze:Jeśli nie zostanie uruchomiony to nic im nie płacę bo właśnie się zapytałem.
To powinno wyraźnie wynikać z podpisanej umowy bez konieczności 'dopytywania'. Bo jeśli nie wynika (na przykład opłata jest za ich działanie bez względu na efekt), to bardzo szybko 'zapomną' o tym, co ktoś mówił przez telefon. Może wklej skan samej umowy (a nie tylko deklaracji wekslowej?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 08:31

Lech pisze:
Drops88 pisze:Jeśli nie zostanie uruchomiony to nic im nie płacę bo właśnie się zapytałem.
To powinno wyraźnie wynikać z podpisanej umowy bez konieczności 'dopytywania'. Bo jeśli nie wynika (na przykład opłata jest za ich działanie bez względu na efekt), to bardzo szybko 'zapomną' o tym, co ktoś mówił przez telefon. Może wklej skan samej umowy (a nie tylko deklaracji wekslowej?)
Chciałem wysłać PW, ale nie widzę jak dodać załącznik. Jeśli sms jest dowodem to mam taki w którym mówi, że jak nie zostanie udzielony kredyt to nic nie zapłacę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 08:34

Jeśli tym dowodem jest tylko sms, to sobie daruj - to musi wynikać z podpisanej umowy. Nie będziesz się przecież potem bawił w dowodzenie przed sądem smsem (który w rzeczywistości nie jest żadnym dowodem, bo jak będą chcieli, to się wyprą jego wysłania, a karta pewnie anonimowa, pomijając już taki niuans, że nie wiadomo przecież KTO takiego smsa wysłał i czy była to osoba umocowana do działania w imieniu tej firmy).

Jeśli chcesz umieścić jakieś skany, daj je tu na forum.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 08:45

Lech pisze:Jeśli tym dowodem jest tylko sms, to sobie daruj - to musi wynikać z podpisanej umowy. Nie będziesz się przecież potem bawił w dowodzenie przed sądem smsem (który w rzeczywistości nie jest żadnym dowodem, bo jak będą chcieli, to się wyprą jego wysłania, a karta pewnie anonimowa, pomijając już taki niuans, że nie wiadomo przecież KTO takiego smsa wysłał i czy była to osoba umocowana do działania w imieniu tej firmy).

Jeśli chcesz umieścić jakieś skany, daj je tu na forum.
Rozumiem, tylko tak zapytałem.
To jest ta umowa strony 1-4, 5 to ta deklaracja, 6 weksel a 7 proforma. Stron 5-7 nie skanowałem.
Załączniki
201508200943_0001-1.pdf
(193.66 KiB) Pobrany 372 razy
201508200943_0001.pdf
(165 KiB) Pobrany 400 razy
201508200942_0001.pdf
(159.68 KiB) Pobrany 412 razy
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 08:47

Lech pisze:Jeśli tym dowodem jest tylko sms, to sobie daruj - to musi wynikać z podpisanej umowy. Nie będziesz się przecież potem bawił w dowodzenie przed sądem smsem (który w rzeczywistości nie jest żadnym dowodem, bo jak będą chcieli, to się wyprą jego wysłania, a karta pewnie anonimowa, pomijając już taki niuans, że nie wiadomo przecież KTO takiego smsa wysłał i czy była to osoba umocowana do działania w imieniu tej firmy).

Jeśli chcesz umieścić jakieś skany, daj je tu na forum.
Numer jest zgodny z numerem na ich stronie oraz osobą, która to prowadzi, ale oczywiście, że mogą go zmienić bo to nie problem :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 08:56

Dobra, już wiem gdzie jest wałek.
strona 1.jpg
strona 1.jpg (83.27 KiB) Przejrzano 24571 razy
Zatem będą się starać o kredyt w banku (to nie budzi wątpliwości) lub w innej instytucji pożyczkowo-kredytowej. Taką instytucją może być dowolna firma krzak, która...
strona 2.jpg
strona 2.jpg (69.28 KiB) Przejrzano 24571 razy
...bardzo chętnie wyda promesę udzielenia pożyczki i już samo wydanie promesy będzie uprawniało do uzyskania prowizji. Dalsze zagmatwanie sprawy przez tę niebankową przecież "instytucję pożyczkową" tak aby mimo wydanej promesy nie dać pożyczki ("proszę przyprowadzić 10 poręczycieli") to już bułka z masłem.

Osobiście odradzam ten deal.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:01

Kredytową ofertę złożyli w banku Get in Bank i tam ma być umowa podpisana więc to nie jest instytucja pozabankowa ?
Dali mi zaświadczenie o zarobkach i było tam napisane, że to jest banku Getin właśnie. Czy to jest już bezpieczniejsze ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:02

Skąd przypuszczenie, że w ogóle dostaniesz jakiś kredyt w Getinie?
A nawet jeśli - to nie lepiej się udać od razu do Getinu bez prowizji?

Sprawa śmierdzi z daleka.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:05

Lech pisze:Skąd przypuszczenie, że w ogóle dostaniesz jakiś kredyt w Getinie?
A nawet jeśli - to nie lepiej się udać od razu do Getinu bez prowizji?

Sprawa śmierdzi z daleka.
No nie wiem czy go dostanę, ale wiem, że ma być właśnie w tym banku właśnie.
Właśnie to jest konsolidacja i próbowałem na własną rękę, ale nie dało rady i dlatego zwróciłem się do nich.
W najgorszym przypadku nie dostanę kredytu a będę musiał zapłacić im tą prowizję ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:07

Drops88 pisze:No nie wiem czy go dostanę, ale wiem, że ma być właśnie w tym banku właśnie.
Wg umowy może być gdziekolwiek, nawet w lombardzie. I tylko promesa, a nie sam kredyt lub pożyczka.
Właśnie to jest konsolidacja i próbowałem na własną rękę, ale nie dało rady i dlatego zwróciłem się do nich.
W najgorszym przypadku nie dostanę kredytu a będę musiał zapłacić im tą prowizję ?
Tak właśnie będzie. I nie tyle "w najgorszym przypadku" tylko w "najbardziej prawdopodobnym".

Tak przynajmniej wynika z umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:17

Czyli nie ma szans według Pana na kredyt w Getin Bank ?
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:19

A mogę jakoś z tego zrezygnować ? Odstąpić od tego ? Jeśli nic nie podpiszę. Czy w każdym przypadku będę musiał zapłacić tą prowizję ? Jeśli przyjdzie do płacenia to można to rozłożyć na jakieś raty ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:20

Szanse są.
Tylko że z całości okoliczności wnioskuję, że nie taki jest cel tej transakcji.

Proszę dać znać jaką decyzję podjąłeś. Jeśli chcesz wejść w tę umowę, będę bardzo wdzięczny za informację zwrotną jak się sprawa skończy.

Jeśli jeszcze umowy nie podpisałeś, to do niczego nie jesteś zobowiązany.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:25

Ok cały czas się zastanawiam, ale dam znać na pewno. No nie jestem zobowiązany, ale już wystawili tą proformę i czy nie będą chcieli jakiejś zapłaty za to co do tej pory zrobili ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:27

Jeśli jeszcze nic im na piśmie nie dałeś (umowa, weksel), to odpuszczą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:36

A jeśli podpiszę i w poniedziałek będę chciał z tego zrezygnować to będzie za późno rozumiem ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:41

Może być za późno. Co prawda można wypowiedzieć umowę zlecenia, ale wówczas oni powiedzą, że już w niedzielę uzyskali promesę pożyczki i prowizja się należy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Drops88
Posty: 17
Rejestracja: 19 sie 2015, 18:43

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Drops88 » 20 sie 2015, 09:43

Rozumiem wyścig z czasem :)
Dziękuję Panu bardzo za rzetelne podejście do sprawy i pomoc :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pierwszy Weksel

Post autor: Lech » 20 sie 2015, 09:45

Czekam na dalsze wieści w tej sprawie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości