weksel osoby fizycznej

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Konrad
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2015, 16:10

weksel osoby fizycznej

Post autor: Konrad » 10 sie 2015, 16:28

Witam serdecznie,
opisze jak wygląda sprawa:
jestem osobą fizyczną, nie prowadze dzialalnosci, kolega chce pozyczyc ode mnie pieniądze (15tys zł)
on prowadzi działalonosc gospodarczą
mam w związku z tym kilka pytan:
czy jesli wystawi mi weksel bedzie mial on moc prawną?
czy lepiej gdy wystawi go rowniez jako osoba fizyczna czy jako firma?
i czy weksel taki wyglądac moze tak:

Weksel własny
Warszawa dnia 10 sierpnia 2015 roku. Weksel na sume 15 000,00 PLN
Dnia 10 wrzesnia zapłacę za ten weksel na rzecz (moje imie i nazwisko, czy warto dpisac adres zamieszkania,nr pesel lub dowodu?)
sumę piętnastu tyś zł
Płatny w Warszawa
Podpis wystawcy(pożyczającego kolegi)

Czy warto dodac jakies klauzule? szukałem i nie bardzo wiem co one oznaczają.Czy np jesli bylby problem z odzyskaniem pieniędzy jakis zapis umozliwia sprzedaz weksla firmie widykacyjnej?
Jak dodac do takiego weksla poręczyciela (np zone kolegi)?

Z gory dziękuje za pomoc
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel osoby fizycznej

Post autor: Lech » 10 sie 2015, 16:35

Konrad pisze:czy jesli wystawi mi weksel bedzie mial on moc prawną?
Tak.
czy lepiej gdy wystawi go rowniez jako osoba fizyczna czy jako firma?
W tym przypadku kolega może wystawić weksel wyłącznie jako osoba fizyczna (nie istnieje odrębny byt "firma").
i czy weksel taki wyglądac moze tak:

Weksel własny
Warszawa dnia 10 sierpnia 2015 roku. Weksel na sume 15 000,00 PLN
Dnia 10 wrzesnia zapłacę za ten weksel na rzecz (moje imie i nazwisko, czy warto dpisac adres zamieszkania,nr pesel lub dowodu?)
sumę piętnastu tyś zł
Płatny w Warszawa
Podpis wystawcy(pożyczającego kolegi)
Uwagi:
1. Podaj rok płatności weksla
2. Wystarczy Twoje imię i nazwisko, ale jak chcesz, możesz dopisać adres zamieszkania, pesel, nr dowodu itp.
Czy warto dodac jakies klauzule? szukałem i nie bardzo wiem co one oznaczają.Czy np jesli bylby problem z odzyskaniem pieniędzy jakis zapis umozliwia sprzedaz weksla firmie widykacyjnej?
Nie trzeba dodawać.
Jak dodac do takiego weksla poręczyciela (np zone kolegi)?
Żona kolegi niech napisze na wekslu "poręczam" i się podpisze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Konrad
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2015, 16:10

Re: weksel osoby fizycznej

Post autor: Konrad » 11 sie 2015, 13:21

Dziękuje bardzo za rzeczową odpowiedz

A jak to jest w obecnych czasach z wekslami, czy podejscie prawne sie nie zmienia? slyszalem opinie ze coraz mniej są uznawan bo to lichwa ktora jest nielegalna..

Czy wystarczy sam podpis wystawiającego? bez zadnych danych, nr dowodu czy pesel..

I jak wygląda wykup takiego weksla przez firmy windykacyjne? za jaki mniej wiecej % wartosci go odkupują?

Ost. pyt jeszcze chociaz nie dotyczy ono chyba weksli, to czy mozna w jakis sposob zabezpieczyc sie sprzetem jak np samochod ktory jest w leasingu z wkladem wlasnych 50%?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel osoby fizycznej

Post autor: Lech » 11 sie 2015, 13:35

Zarzut lichwy jest stary jak świat, a lichwa jest starsza niż weksle. Przy czym lichwa jest oceniana na podstawie stanu faktycznego (kto do czego się zobowiązał i ile za to dostał), a nie zależy od tego, czy umowa jest rozpisana na weksel, czy na umowę pożyczki, czy jeszcze inaczej.
Inaczej - wyzysk.

Co do sprzedaży wierzytelności - nie znam firm windykacyjnych, które by takie wierzytelności (wekslowe lub inne, przysługujące od osób fizycznych) masowo skupowały, więc na to bym raczej nie liczył.

Odnośnie zabezpieczenia rzeczowego - można je ustanowić, na przykład przewłaszczenie na zabezpieczenie. Ale wówczas dłużnik musi być właścicielem lub przynajmniej współwłaścicielem samochodu - w przypadku leasingu zwykle jedynym właścicielem pojazdu jest firma leasingowa - oczywistym jest, że nie pozwoli ona na ustanowienie na tym pojeździe zabezpieczenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Konrad
Posty: 3
Rejestracja: 10 sie 2015, 16:10

Re: weksel osoby fizycznej

Post autor: Konrad » 11 sie 2015, 16:08

A jakie weksle skupują? istotny jest remitent czy wystawca?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel osoby fizycznej

Post autor: Lech » 11 sie 2015, 16:29

Wierzytelności działających podmiotów gospodarczych - na przykład wiadomo jest, że firma zapłaci za weksel, ale do terminu płatności są jeszcze 2 miesiące - można szukać kogoś, kto kupi wierzytelność.

Ale jeśli wiadomo, że weksel nie zostanie wykupiony (bo np. minął już termin płatności) - to raczej nie ma chętnego, aby "kupić problem".

Istotny jest oczywiście wystawca, choć i sam remitent także (w końcu remitent też odpowiada za zapłatę weksla po jego sprzedaży). Poszukaj pod hasłem "faktoring" - ale jest on dostępny co do zasady tylko dla podmiotów gospodarczych.

I przeczytaj: http://www.remitent.pl/czy-zaleta-weksl ... edazy/6261
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości