weksel gwarancyjny

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pinus
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2015, 21:02

weksel gwarancyjny

Post autor: pinus » 29 lip 2015, 21:26

Witam. Mam wątpliwości czy można zabezpieczyć zapłatę faktury za towar/usługę wekslem gwarancyjnym zupełnym wpisując:
- miejsce i datę wystawienia,
- datę płatności ( np. o tydzień póżniejszą niż data wymagalności faktury),
- wpisać weksel gwarancyjny,
- wpisać kwotę z faktury,
- wpisać klauzule: "bez protestu", "nie na zlecenie" i "towar/usługę otrzymałem",
- płatne w siedzibie remitenta (wierzyciela),
- na odwrocie wpisać przez remitenta zobowiązanie do zwrotu weksla po wykonaniu zobowiązania,
- --czy będzie do tego potrzebna deklaracja wekslowa ?
----czy może rodzić obowiązek PCC ?
----czy weksel będzie księgowany pozabilansowo ?
Wydaje mi się że jest to możliwe, ale nie mam pewności. Zważywszy że u nas głównie korzysta się z weksli gwarancyjnych in blanco - taka alternatywa byłaby dla wielu atrakcyjna jako mniej ryzykowna.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel gwarancyjny

Post autor: Lech » 30 lip 2015, 00:17

Możesz stosować taki weksel, przy czym rozważ tutaj, czy weksel rzeczywiście ma być zabezpieczeniem zapłaty, czy po prostu ma być zapłatą.
Deklaracji wekslowej nie potrzeba - wszystko co istotne (kto, komu, ile, kiedy zapłaci) jest w wekslu.
PCC nie ma.
Odnośnie księgowania musisz się spytać księgowej, ja nie jestem w tym dobry.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pinus
Posty: 2
Rejestracja: 29 lip 2015, 21:02

Re: weksel gwarancyjny

Post autor: pinus » 30 lip 2015, 12:41

Dziekuję za opinię. Zmagam się ze szczegółowym rozróżnieniem weksla kaucyjnego/gwarancyjnego od weksla płatniczego. Tytułem do zapłaty jest faktura z wystawienia której wynikają określone obowiązki księgowo-podatkowe. Płacąc wekslem płatniczym, płaci sie surogatem pieniądza i księguje zapłatę jako wykonanie zobowiązania. Jeśli otrzymamy weksel kaucyjny/gwarancyjny to nie jest to zapłata ale zabezpieczenie zobowiązanie do zapłaty (przyszłej). Nadal to faktura jest tytułem z terminem wymagalności. Jeżeli zapłata nie nastąpi w terminie to - wypełniamy weksel in blanco lub w dacie zapłaty określonej na wekslu zupełnym żądamy zapłaty weksla. Czyli wygasa zobowiązanie z faktury i ma miejsce odnowienie wg art. 506 kc - bo już nie faktura jest tytułem , ale weksel. Czy myślę prawidłowo ? Taka kombinacja gwarantuje możliwość wystąpienia o nakaz zapłaty bez załączania sterty dokumentów do pozwu, czyli ułatwia życie wierzycielowi. Myślę że łatwiej też sprzedać w drodze cesji taki weksel windykatorom. Można też przy bardziej niepewnym kontrahencie domagać się podpisu akceptanta. Jednocześnie taki zupełny weksel jest bezpieczny dla dłużnika - nie można go puścić w obieg, czy wpisać różności, a potem się boksować w sądzie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel gwarancyjny

Post autor: Lech » 30 lip 2015, 12:46

Odnowienie byłoby, gdyby weksel był zapłatą za fakturę. Jeśli jest zabezpieczeniem zapłaty, to nie jest to odnowienie, a jedynie dochodzenie roszczenia z faktury za pomocą weksla.
No i wszystko o czym piszesz (możliwość sprzedaży weksla, pozwanie na podstawie samego weksla) jest możliwe (również) w wekslu płatniczym.
Istotna różnica jest taka, że faktura zapłacona wekslem jest ZAPŁACONA (konsekwencje podatkowe jak przy zapłaconej fakturze) a faktura, którą zabezpiecza weksel NIE JEST ZAPŁACONA (konsekwencje podatkowe jak przy niezapłaconej fakturze - chodzi o możliwość wrzucenia w koszty/przychody).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości