Data wystawienia inna niż rzeczywista

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wernyhora
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2015, 21:55

Data wystawienia inna niż rzeczywista

Post autor: Wernyhora » 28 lip 2015, 22:11

Dobry wieczór,

mam pytanie dotyczące skutków błędnego wpisania daty wystawienia weksla.

Sytuacja wygląda następująco - we wrześniu 2014 r. otrzymałem od spółki akcyjnej weksel in blanco wraz z umową wekslową. Weksel nie zawierał daty wystawienia, a umowa wekslowa już tak. Weksel miał służyć jako zabezpieczenie spłaty określonej kwoty, która miała być płatna w dniu 30 marca 2015 r.

Kwota nie została zapłacona, wobec czego postanowiłem wypełnić weksel.

W wekslu wpisałem jako datę jego wystawienia 20 maja 2015 r. (myślałem, że wpisuje się datę wypełnienia weksla), która nie pokrywa się z datą umowy wekslowej (wrzesień 2014 r.). Data płatności wskazana na 22 maja 2015 r. W międzyczasie, to jest w kwietniu 2015 r. zmienił się adres siedziby spółki.

Czy mając w ręce taki weksel mogę przed sądem skutecznie domagać się wydania wyroku zasądzającego (utrzymującego w mocy nakaz zapłaty), czy też spółka może się skutecznie wybronić? Obawiam się tego, że sąd zakwestionuje to, iż na wekslu z datą 20 maja 2015 r. umieszczona jest pieczątka spółki ze starym adresem. Obawiam się też tego, iż data wystawienia weksla nie pokrywa się z datą umowy wekslowej...

Dochodzić zapłaty z weksla, czy też z umowy głównej?
Wernyhora
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2015, 21:55

Re: Data wystawienia inna niż rzeczywista

Post autor: Wernyhora » 28 lip 2015, 22:12

Uprzejmie proszę o rady, które zapewne okażą się bezcenne.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Data wystawienia inna niż rzeczywista

Post autor: Lech » 28 lip 2015, 22:23

Jeśli we wpisanej dacie wystawienia osoby podpisujące się nadal były uprawnione do reprezentowania spółki, to możesz oczekiwać utrzymania nakazu zapłaty w mocy - to, że zmienił się krój pieczątki, czy nawet adres spółki (przy tej samej firmie! [nazwie]) nie ma znaczenia.

A na przyszłość wpisuj poprawne daty w wekslu, a najlepiej wymagaj, aby to co już wiadome (tak jak data wystawienia) było już wpisane przez wystawców.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wernyhora
Posty: 3
Rejestracja: 28 lip 2015, 21:55

Re: Data wystawienia inna niż rzeczywista

Post autor: Wernyhora » 29 lip 2015, 21:09

Dziękuję za informację.

Proszę jeszcze o informację, czy w takiej sytuacji dołączam do pozwu umowę wekslową (z datą wcześniejszą o kilka miesięcy), czy też sam weksel?

Dziękuję bardzo za pomoc!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Data wystawienia inna niż rzeczywista

Post autor: Lech » 29 lip 2015, 21:27

Sam weksel wystarczy. Dostarczenie umowy wekslowej, jeśli pozwany będzie się chciał na nią powoływać, to już jest jego zadanie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 38 gości