Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
loyola
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2015, 16:42

Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: loyola » 11 lip 2015, 16:53

Panie Lechu, wielkie ukłony za wykonywaną z pasją pracę na forum i stronie - kopalnia wiedzy!
Mam pytanie w nawiązaniu do artykułu: http://www.remitent.pl/co-sie-dzieje-z- ... polki/1204 oraz w nawiązaniu do Pana wpisów o wadach weksli w pełni gołych.
Artykuł opisuje sytuację dochodzenia należności z weksla po zmianie nazwy (z perspektywy remitenta), a mnie interesuje sposób wypełnienia weksla in blanco, podpisanego za spółkę, która następnie zmieniła nazwę.

Moja intuicja (choć nie jestem prawnikiem) jest taka, że uzupełniając weksel trzeba:
a) wpisać nazwę starą wystawcy, żeby była zgodna z pieczątką wystawcy
b) pilnować by uzupełniana data wystawienia weksla była datą wcześniejszą niż dokonana zmiana nazwy spółki (oczywiście najlepiej datą prawdziwą, np. powstania stosunku podstawowego)

Natomiast pozwać należy spółkę oczywiście pod nową nazwą, wykazując jej zmianę odpisem pełnym z KRS, czy moja intuicja jest poprawna?
Łączę niskie ukłony,
loyola
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: Lech » 11 lip 2015, 17:46

a) wpisać nazwę starą wystawcy, żeby była zgodna z pieczątką wystawcy
A gdzie tę nazwę wystawcy chcesz jeszcze wpisywać?
3) Pozywamy spółkę wg nowej nazwy i KRSem dowodzimy, że od daty wystawienia spółka zmieniła nazwę.
Tak. W dacie wystawienia weksla (nie mylić z datą wypełnienia, która jako taka nie istnieje z punktu widzenia prawa wekslowego) spółka powinna mieć jeszcze starą nazwę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
loyola
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2015, 16:42

Re: Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: loyola » 11 lip 2015, 18:27

Jasne. Oczywiście nigdzie. Mój błąd, analizowałem sobie Pana przykład z remitentem i przy wpisywaniu nazwy myślałem o remitencie.
Dodatkowe pytanie, czy formuła bezwarunkowej zapłaty przy spółce winna brzmieć "zapłacę", "zapłaci", czy bez różnicy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: Lech » 11 lip 2015, 18:31

"Zapłacę", albo "zapłacimy". "Zapłaci" to jest błąd, bo to nie jest przyrzeczenie, tylko... przypuszczenie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
loyola
Posty: 3
Rejestracja: 11 lip 2015, 16:42

Re: Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: loyola » 11 lip 2015, 18:55

Dziękuję.
Ja bym przyjął, że "zapłacę" jest formą stylistycznie lepszą, gdyż osoba prawna, to jednak ciągle "ta jedna" osoba, stąd l.poj.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zmiana nazwy wystawcy weksla (sp. z o.o.)

Post autor: Lech » 14 lip 2015, 18:45

A z czym dokładnie? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 57 gości