Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
LDevil
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:04

Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: LDevil » 29 cze 2015, 16:33

Witam,

Zamierzam podpisać umowę z firmą telekomunikacyjną, będzie się to wiązało z dzierżawą urządzenia dostępowego. Jako zabezpieczenie firma wymaga podpisania następującego weksla:

Kod: Zaznacz cały

                 WEKSEL
                                    Wrocław, dnia ........
                                        
Na ..................................., 
       (suma wekslowa – cyfrowo) 

     ....................................... zapłacę bez protestu za ten własny weksel
      (data płatności- miesiąc słownie)


na zlecenie Dostawcy Internetu z siedzibą we Wrocławiu następującą 
sumę ..................................
        (suma wekslowa  - słownie)


Płatny ... WROCŁAW ......

                                        ..................
                                        ( podpis wystawcy)
Czy podpisanie takiego weksla jest bezpieczne? Co prawda jest do niego umowa wekslowa, ale trochę niepokoi mnie zwrot "na zlecenie". Czy oznacza to, że w pewnych okolicznościach weksel będzie mógł być uzupełniony niezgodnie z umową wekslową?

Czy wydrukowanie na drugiej stronie weksla umowy wekslowej będzie skutecznym zabezpieczeniem przed niepoprawnym wypełnieniem tego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: Lech » 29 cze 2015, 16:54

Rzeczywiście, powinna tu być klauzula nie na zlecenie. Umowa wekslowa na rewersie powoduje, że nabywca wie o umowie, ale wszak może istnieć spór odnośnie roszczenia z tej umowy i mimo wszystko nabywca może być w dobrej wierze ("operator pokazał mi faktury, że wystawca jest winien 1000zł").

A tak w ogóle jaki sprzęt dzierżawisz? Może lepiej wybrać innego operatora? Podpisywać weksel in blanco, zwłaszcza taki, dla zwykłej umowy telekomunikacyjnej, to raczej przerost formy nad treścią i ryzyka nad korzyściami ;)

Na plus trzeba jednak przyznać, że operator się wpisuje jako remitent od razu przy wystawianiu weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LDevil
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:04

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: LDevil » 29 cze 2015, 17:18

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Na szczęście w umowie wekslowej jest zapis "(...) jednakże na sumę nie wyższą, niż kwota: 299 zł brutto"

Czy przy takim zapisie oraz wydrukowaniu deklaracji wekslowej z drugiej strony weksla jestem zabezpieczony przed wypełnieniem go na kwotę wyższą niż 299 złotych?

Weksel jest zabezpieczeniem dekodera TV o wartości 200-300 złotych, co wydawało mi się pomysłem dość absurdalnym. Na pytanie dlaczego nie wpisać na wekslu od razu kwoty 300 złotych firma odpowiedziała, że ich roszczenia mogą być niższe. Nawet nie chcą przyjąć żywej gotówki jako kaucji, jedyną alternatywą jaką proponują to kupno dekodera za 200 złotych.

Wybrać innego operatora chwilowo nie mogę - mam z już nimi podpisaną umowę na dostarczenie internetu na czas określony (tu na szczęście nie potrzebowałem ich urządzenia), a chciałem mieć również TV. No i takie kwiatki wyskoczyły.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: Lech » 29 cze 2015, 18:38

Nie jesteś zabezpieczony, przecież można wziąć długopis i wpisać 100 000 zł. Oczywiście otrzymawszy nakaz zapłaty z sądu niezwłocznie możesz wpłacić w tym przypadku 3750zł opłaty za zarzuty, i dzielnie toczyć sprawę sądową posiłkując się rewersowa umową wekslową, przyjmując na klatę przynajmniej komornicze zabezpieczenie na 100 tysięcy :)

Weksel in blanco rzeczywiście przy tej wartości to zabezpieczenie absurdalne. Poza tym widzę, że firma mało wie o wekslach, bo może być weksel kaucyjny na 300zł, z którego potem firma będzie mogła dochodzić mniej. A ja zawsze powtarzam - jak widzisz, że ktoś nie zna się na wekslach, to weksla in blanco mu nie dawaj.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LDevil
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:04

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: LDevil » 30 cze 2015, 07:37

Mam jeszcze 2 ostatnie pytania:

1. Czy jeżeli dostawca zgodzi się na wpisanie kwoty 299 złotych na tym wekslu, to będzie można uznać go za bezpieczny? Bezpieczny czyli taki który naraża mnie na stratę maksymalnie 299 złotych w przypadku gdyby ten weksel się zgubił, lub zaczęły się z nim dziać różne dziwne rzeczy.

2. Czy z każdego weksla wystawionego na konkretną kwotę można dochodzić mniejszą kwotę, czy też muszą na wekslu być odpowiednie zapisy?

Jeśli wpisanie kwoty do weksla ograniczy moje ewentualne kłopoty do kwoty 299 złotych, to pewnie go podpiszę (ewentualną stratę takiej kwoty jakoś przeboleje). Jeżeli nie to trzeba będzie wydać 200 złotych na to urządzenie. Spokojny sen jest warty więcej :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: Lech » 30 cze 2015, 08:50

1) Tak.
2) Z każdego weksla można dochodzić mniej niż suma wekslowa, przy czym oczywiście jeśli powód będzie dochodził 299zł, a roszczenie, które weksel miał zabezpieczać będzie wynosić mniej, to na pozwanym spoczywa ciężar przeprowadzenia dowodu takiego faktu.

Końcowe wnioski słuszne :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LDevil
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:04

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: LDevil » 30 cze 2015, 09:32

Sprawa wyjaśniona: nie można uzupełnić weksla kwotą 299 złotych, bo nie zgadza się na to "góra", tak więc pozostaje mi tylko kupić ten dekoder za 199 złotych.

Bardzo dziękuję za pomoc w tej sprawie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: Lech » 30 cze 2015, 09:53

Podasz nazwę tej firmy? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
LDevil
Posty: 5
Rejestracja: 29 cze 2015, 16:04

Re: Weksel do umowy na świadczenie usług telokomunikacyjnych

Post autor: LDevil » 30 cze 2015, 10:24

Poszło na PW.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości