Termin wykupu weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Termin wykupu weksla in blanco

Post autor: zapalniczka » 08 cze 2015, 21:12

Witam serdecznie,

Pytanie zapewne oczywiste, niemniej jednak jak wyczytałam do tej pory opinie w temacie są różne...
a konkretniej jak wygląda kwestia restrykcji odnośnie wskazania terminu wykupu.

np.: deklaracja wekslowa wskazuje, że o wypełnieniu weksla in blanco wierzyciel poinformuje wystawcę listem poleconym wyznaczając 7 dniowy termin na wykupienie weksla.
Oznacza to, że w wezwaniu do wykupu należałoby wskazać, że wnoszę o wykupienie weksla w terminie 7 dni od dnia odbioru przesyłki, bez podania konkretnej daty i oczywiście wysłać za potwierdzeniem odbioru.
Natomiast, spotkałam się już kilka razy z tym, że absolutnie taka forma nie jest akceptowalna a termin wykupu musi być wskazany wprost, tj. to dnia X.

Jak dla mnie jest to niedorzeczne, bowiem wierzyciel nie jest w stanie wskazać kiedy wezwanie dojdzie do wystawcy z uwagi chociażby na obrót pocztowy a co może spowodować złe wypełnienie weksla w odniesieniu do deklaracji.

Proszę o wskazanie, gdzie leży racja. Czy ktoś może spotkał się z problemem oznaczenia w wezwaniu " w terminie X dni od odebrania?"

Pozdrawiam :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Termin wykupu weksla in blanco

Post autor: Lech » 08 cze 2015, 21:41

Termin wykupu ma być taki, jaki ustaliły strony. Jeśli strony nie wiedzą co ustaliły (bo zapisały warunki umowy wekslowej niejednoznacznie) to niestety nie do mnie pytanie co powinny robić, trzeba improwizować, a na przyszłość redagować umowy, które są zrozumiałe dla obu stron ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Re: Termin wykupu weksla in blanco

Post autor: zapalniczka » 09 cze 2015, 07:29

i to samo wyczytałam gdzieś u Pana na stronie w Pańskich komentarzach :)

Strony ustaliły 7 dni. Teraz, można bądź udowadniać przed sądem, że taki był zgodny zamiar stron bądź wpisać konkretną datę bez względu na deklarację wekslową.
Ważne jest poprawne wypełnienie weksla. Więc jeśli deklaracja wekslowa i tak nie chroni wystawcy przy wekslu in blanco (nieuczciwy wierzyciel np.) a sąd bada weksel pod kątem formalnym, to myślę, że lepiej byłoby wypełnić go wskazując konkretną datę, tak aby nie doprowadzić do nieważności weksla.

Jak Pan myśli?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Termin wykupu weksla in blanco

Post autor: Lech » 09 cze 2015, 08:25

Jeśli mówimy o wypełnieniu weksla, to oczywiście musi on zawierać konkretną datę i tu nie ma co dyskutować.

Można tylko dyskutować, czy w wezwaniu trzeba wzywać o zapłatę "w ciągu 7 dni", czy podać konkretną datę. Problem ten jest jednak tak bardzo nieistotny (zważywszy na fakt, że i tak data będzie na wekslu, sąd tej daty nie będzie badał, a wystawca nie będzie składał na to zarzutów, bo albo nie będzie miał innych zarzutów, wówczas to będzie bez sensu, albo będzie miał inne zarzuty, wówczas ten zarzut będzie już zbędny) że aż szkoda czasu na jego roztrząsanie ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zapalniczka
Posty: 86
Rejestracja: 16 sty 2015, 13:21

Re: Termin wykupu weksla in blanco

Post autor: zapalniczka » 09 cze 2015, 09:15

Dokładnie.
:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 74 gości