Strona 1 z 1

weksel a podatki

: 06 cze 2015, 09:03
autor: duende
Dzień dobry! Przede wszystkim - świetna strona!

Mam pytanie - mój bliski przyjaciel ma zamiar przekazać mi pewną kwotę pieniędzy, ok. 200 000. Zamierzam wystawić na tę kwotę weksel, który powiedzmy, może się przedawnić.
Pytanie:
1. czy kwotę tę muszę zgłaszać do US (jeśli tak to jak), czy czekać, aż sami się zgłoszą z okazji dużego ruchu na koncie
2. jak rozumiem podatek ccp w tej sytuacji nie ma zastosowania?
3. Czy podatek obowiązuje osobę, która wykupiła weksel (jeśli dobrze wszystko ogarniam, powinniśmy unikać słowa: kupno, pożyczka, itp)
4. jeśli weksel ulegnie przedawnieniu, czy płacę podatek dochodowy? (i ja go wtedy zapisać)

Czytam te wszystkie interpretacje i przyznam, że trochę się w tym gubię.

A! Ja bym chętnie zapłaciła podatek ccp, tylko czy da się napisać i rozliczyć umowę, która jest na 0% - zależy nam aby osoba przekazująca pieniądze nie płaciła podatku dochodowego od odsetek (nie rozlicza się w PL i to by się wiązało z róznymi komplikacjami).

Będę super wdzięczna za podpowiedź.
:)

Re: weksel a podatki

: 06 cze 2015, 17:07
autor: Lech
Jaki jest cel pytania? - celem transakcji ma być taki efekt jak przy darowiźnie, czy przy pożyczce? Jeśli taki jak przy pożyczce, to po co zakładać przedawnienie? A jeśli celem ma być darowizna, to polecam lekturę na temat czynności pozornych.

Interpretacje podatkowe związane z przedawnieniem to nie jest prawo wekslowe i nie chciałbym się tym tutaj publicznie zajmować, w razie potrzeby zapraszam do indywidualnej konsultacji.

Re: weksel a podatki

: 07 cze 2015, 10:45
autor: duende
Cel taki jak przy pożyczce, z tym że nieoprocentowanej.

Re: weksel a podatki

: 07 cze 2015, 23:35
autor: Lech
Z definicji pożyczki (art. 720kc.) wynika, że domyślnie jest ona bezpłatna.