weksel z poręczycielem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kamila
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2015, 16:03

weksel z poręczycielem

Post autor: kamila » 25 maja 2015, 16:15

Witam. Mam dwie zagwostki dotyczące weksla in blanco z poręczycielem na odwrocie.

1. Pierwsza sytuacja :
Pozew z weksla ( niestety tylko wystawcy) już dawno w sądzie,mam w ręku nakaz zapłaty. Czy i ewentualnie jak mogę postarać się również o nakaz zapłaty dla poręczyciela tego weksla,który jest już w aktach sprawy ?

2. Druga sytuacja :

Wezwanie do wykupu weksla wysłane wystawcy-> weksel wypełniony -> przedstawiony-> nie wykupiony przez wystawcę.
Czy mogę jeszcze wysłać wezwanie do wykupu weksla poręczycielowi skoro weksel już jakiś czas jest wypełniony(data z poprzedniego roku 2014)

z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel z poręczycielem

Post autor: Lech » 25 maja 2015, 16:35

Ad 1) - po prostu musisz wytoczyć nowe powództwo wobec poręczyciela, wskazując w tym pozwie, że weksel znajduje się w aktach innej sprawy cywilnej. Oczywiście pamiętaj, że jak od daty płatności weksla minęło już 3 lata, to weksel wobec poręczyciela jest już przedawniony.

Ad 2) - wezwania do zapłaty zawsze możesz wysyłać (ile chcesz i kiedy chcesz).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kamila
Posty: 2
Rejestracja: 25 maja 2015, 16:03

Re: weksel z poręczycielem

Post autor: kamila » 25 maja 2015, 16:51

dziękuję za szybką odpowiedź.

1. Dobrze. Mogę od razu wystąpić do Sądu bez wcześniejszych wezwań ? Jak pisałam wyżej nie jestem już w posiadaniu weksla więc wezwania do zapłaty weksla poręczycielowi wysłać nie mogę.


2. Czyli w sytuacji drugiej, mogę wysłać jutro poręczycielowi wezwanie do wykupu weksla i wyznaczyć nową datę wykupu nawet jeżeli weksel został już dawno wypełniony i jest tam zapisany dokładny dzień przedstawienia weksla (20.04.2014) ?


dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel z poręczycielem

Post autor: Lech » 25 maja 2015, 22:03

kamila pisze:1. Dobrze. Mogę od razu wystąpić do Sądu bez wcześniejszych wezwań?
Przeczytaj art. 101 kpc.
Jak pisałam wyżej nie jestem już w posiadaniu weksla więc wezwania do zapłaty weksla poręczycielowi wysłać nie mogę.
Nie ma związku - do wysłania wezwania nie potrzeba oryginału weksla.
2. Czyli w sytuacji drugiej, mogę wysłać jutro poręczycielowi wezwanie do wykupu weksla i wyznaczyć nową datę wykupu nawet jeżeli weksel został już dawno wypełniony i jest tam zapisany dokładny dzień przedstawienia weksla (20.04.2014) ?
Możesz. Daty weksla nie zmieniasz, tylko informujesz poręczyciela do kiedy będziesz od niego czekać na pieniądze.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości