weksel jako zabezpieczenie niepoprawnego wykonania umowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
rejwer
Posty: 3
Rejestracja: 13 maja 2015, 16:24

weksel jako zabezpieczenie niepoprawnego wykonania umowy

Post autor: rejwer » 13 maja 2015, 16:40

Witam serdecznie,

ostatnio czytałem na Twojej stronie o wekslach i z góry chciałbym podziękować za Twoją pracę.
Jednak ciężko mi było odnaleźć informacje których Ja poszukuje, a mianowicie:
1) czy mógłbym użyć weksla jako zabezpieczenie niepoprawnego wykonania umowy.
Hipotetycznie jeśli w umowie zostanie zastosowany następujący zapis:
„Jeśli Wykonawca złamie postanowienia niniejszej umowy a zwłaszcza jeśli nie będzie zajmował się otrzymanymi zapytaniami transportowymi, wtedy Agent obciąży go karą umowną w wysokości 1000 euro (tysiąc euro) oraz będzie miał prawo zrealizować wystawiony przez Wykonawcę Weksel. „
Oczywiście oprócz podpisanej umowy będzie podpisany weksel o następującej treści:
„ Gorzów Wielkopolski, dnia 15.05.2015r
Weksel na sumę: 1000 euro (jeden tysiąc euro)
Ja Grzegorz Kowalczyk za okazaniem zapłacę za ten weksel na rzecz Tomasza Pawlak
sumę jeden tysiąc euro
Weksel może być przedstawiony do zapłaty w terminie roku od wystawienia.
Płatny w Gorzowie Wielkopolskim.”

Czy taka konstrukcja ma prawo bytu ?
Czy w tym przypadku warto byłoby zmienić treść weksla i dodać że jest to weksel gwarancyjny?


2) Nurtuje mnie też czy samą treść weksla można zawrzeć jako jeden z punktów umowy czy musi to być zawsze osobny dokument?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako zabezpieczenie niepoprawnego wykonania umowy

Post autor: Lech » 13 maja 2015, 18:49

Poprawniej byłoby napisać, że to ma być "zabezpieczenie poprawnego wykonania umowy" ;)

Zabezpieczenie takie stosuje się często czy to w formie kaucji w gotówce, albo w formie gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej. W rzeczywistości gwarancja taka jest bardzo podobna do weksla.

Kara umowna, o której piszesz (za niewykonanie roszczenia niepieniężnego) oczywiście może być zastrzeżona. Wówczas weksel może być zabezpieczeniem zapłaty takiej kary.

Istnienie wzmianki, że weksel jest wekslem gwarancyjnym, jest korzystne dla wystawcy. Dlatego jeśli pytasz się z punktu widzenia wystawcy, to radzę taką wzmiankę umieścić, a jeśli z punktu widzenia remitenta, to z jego punktu widzenia takiej wzmianki może nie być.

Weksel powinien być osobnym dokumentem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości