Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
wekslowakolomyja
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2015, 08:09

Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: wekslowakolomyja » 24 kwie 2015, 08:37

Witam,

Mam taką dziwną sytuację. W toku działalności pewna firma zapłaciła mi swoim wekslem za usługi mojej firmy. Faktura była na 75.000 brutto, zapłacili wekslem o nominale 125.000 płatnym po roku.

Czas minął, nie zapłacili, choć wiem że mają pieniądze. Mi to generuje pewne problemy z płynnością finansową. Weksel to nie faktura więc faktoring odpada.

Adwokat doradzał więc poznałem ich. Po miesiącu przyszedł nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym z odsetkami. Poczekałem miesiąc na prawomocnprawomocność i wniosła o klauzulę, której już od roku nie mogę dostać. Ale po kolei.

1. Najpierw kazali mi dopłacić 6 PLN opłaty jakiejś
2. Potem się okazało że klauzuli nie ma bo pozwany wniósł zarzuty z opisem że celowo podałem stary adres siedziby firmy ich która się przeniosła z Gdańska do Wrocławia,
3. Wyjaśniłem że zmiana siedziby była po wytoczeniu powództwa, oni na to że na stronie zapowiadali od dawna zmianę siedziby. W pismach też grozili prokuratorem,
4. Sąd odrzucił spóźnione zarzuty bo nakaz był okazało się odebrany,
5. Pozwany zaskarżył tę decyzję i dalej nie mam klauzuli,
6. Dzwonili do mnie Dłużnicy i powiedzieli że albo ugoda i umarzam 66% długu albo kolejnymi pismami zrobią mi z tego kolejny rok.

Nie ma na to jakiejś rady????
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: Lech » 24 kwie 2015, 08:47

wekslowakolomyja pisze:Czas minął, nie zapłacili, choć wiem że mają pieniądze. Mi to generuje pewne problemy z płynnością finansową. Weksel to nie faktura więc faktoring odpada.
Weksel może być przedmiotem faktoringu, oczywiście zależy to od woli faktora. Niemniej jednak faktoring działa tak, że płaci się za aktualne wierzytelności, a nie za te już niezapłacone ("tak, to by każdy chciał") i to jest powodem, że zgłoszenie się z wekslem do faktoringu jest o jakiś rok za późno (drugi powód jest taki, że faktoring rzadko kiedy jest dawany przy terminach płatności dłuższych niż 30-90 dni).

3. Wyjaśniłem że zmiana siedziby była po wytoczeniu powództwa, oni na to że na stronie zapowiadali od dawna zmianę siedziby. W pismach też grozili prokuratorem,
Istotne jest, czy w momencie awizacji był to aktualny adres firmy, czy nie był.
4. Sąd odrzucił spóźnione zarzuty bo nakaz był okazało się odebrany,
5. Pozwany zaskarżył tę decyzję i dalej nie mam klauzuli,
Zawnioskuj o klauzulę wykonalności z uwagi na natychmiastową wykonalność nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym wydanym na podstawie weksla.
6. Dzwonili do mnie Dłużnicy i powiedzieli że albo ugoda i umarzam 66% długu albo kolejnymi pismami zrobią mi z tego kolejny rok.
Mało prawdopodobne. Ponadto mając sam goły nakaz zapłaty możesz wszcząć postępowanie zabezpieczające przez komornika - to powinno ostudzić trochę butę dłużników.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wekslowakolomyja
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2015, 08:09

Re: Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: wekslowakolomyja » 24 kwie 2015, 09:34

Zabezpieczenie nic nie da, pieniądze potrzebne mi są na moim koncie w nie w depozycie.
Oni dobrze o tym wiedzą
Postawili też niby nneutralnych windykatorów co proponowali wykup wierzytelności za połowę wartości

O co chodzi z tym rygorem natychmiastowej wykonalności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: Lech » 24 kwie 2015, 09:36

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wekslowakolomyja
Posty: 7
Rejestracja: 24 kwie 2015, 08:09

Re: Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: wekslowakolomyja » 24 kwie 2015, 09:53

Dziękuję bardzo
Szkoda że tego mi adwokat nie powiedział...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Uciążliwy i wyrachowany Dłużnik proprofesjonalista

Post autor: Lech » 24 kwie 2015, 10:03

Nic nie szkodzi, nie jest za późno, aby skorzystać z tego dobrodziejstwa. A adwokaci często nie znają się na wekslach, jeśli specjalnie się tym nie zainteresują. Dlatego warto korzystać z dedykowanej wekslowo kancelarii kpwig.pl :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 104 gości