Stary weksel, czy jeszcze ważny?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mintaj
Posty: 1
Rejestracja: 19 kwie 2015, 18:20

Stary weksel, czy jeszcze ważny?

Post autor: mintaj » 19 kwie 2015, 20:09

Witam.
Proszę o opinie ew.pomoc w temacie:
Jestem w posiadaniu weksla własnego (solo) wystawionego na moją osobę(remitent) 21.10.2011r. z datą płatności 20.10.2012r. Pomimo upływu terminu płatności nie złożyłem sprawy do sądu o nakaz zapłaty.Dłużnik utrzymywał ze mną systematyczny kontakt i obiecywał rychłą spłatę zobowiązań tłumacząc się chwilowymi problemami finansowymi. Zwodził mnie długo a ja wierzyłem w dobre intencje dot.spłaty. Następnie wyjechał z kraju i do dziś przebywa w Szkocji. Rok temu przestał się ze mną kontaktować ,zmienił nr.tel. przestał odpowiadać na maile.dał do zrozumienia że nie zamierza wykupić weksla ,czuje się bezkarny bo jest z dala od Polski a weksel był wystawiony dawno temu. Dodaje że nie posiadam żadnej uwowy wekslowej do weksla. Była to pożyczka gotówkowa między dobrymi(do czasu) znajomymi.Na szczęście zabezpieczyłem się pod namową przyjaciół wekslem własnym. Ponieważ straciłem nadzieje na odzysk pieniędzy sprawę odłożyłem "na półkę". Parę dni temu dowiedziałem się od znajomych żeby się nie poddawać i próbować "odkopać " sprawę weksla.Chodzi o kwotę 37000 zł +ew.odsetki bo na tyle opiewa kwota do zapłaty na wekslu.
Proszę o opinie czy sprawa weksla jest przedawniona czy nie, i o ewentualną pomoc i doradztwo w temacie jak dalej postąpić aby odzyskać dług? Jak ściągnąć należność z dłużnika który przebywa za granicą i utrudnia kontakt.Jeśli skan weksla miałby pomóc w przeanalizowaniu sprawy to dodam go w załączniku .
Proszę o pomoc i pozdrawiam wszystkich na forum.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5835
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Stary weksel, czy jeszcze ważny?

Post autor: Lech » 19 kwie 2015, 20:30

Weksel przedawni się w październiku 2015 roku, więc masz jeszcze kilka miesięcy na wytoczenie powództwa. Warto to zrobić, bo nawet jeśli teraz nie będziesz prowadził egzekucji komorniczej w Szkocji (miałbyś taką możliwość, jeśli znasz zasady działania szkockich komorników, a przede wszystkim jeśli dłużnik ma tam jakiś legalny majątek), to za jakiś czas dłużnik może wrócić do kraju, rozpocząć życie zawodowe tutaj, wówczas będzie dostępny przez polskiego komornika. Po uzyskaniu wyroku lub nakazu zapłaty jest on "ważny" (w sensie przedawnienia) 10 lat, z możliwością przedłużania, więc czasu będzie sporo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości