weksel in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 15 kwie 2015, 22:15

Witam,

mam taka sprawę

13 lat temu podpisałem weksel in blanco ponieważ wymagał tego mój pracodawca.Teraz gdy odchodze z pracy zażądałem zwrotu weksla na co pracodawca stwierdził że weksel zaginął i nie może mi go zwrócić. Jest gotowy podpisac mi oświadczenie że weksel zaginął,ale obawiam się co będzie jeśli trafi on w niepowołane ręce. Nie pamiętam co dokładnie było na wekslu napisane,pamiętam tylko ze oprócz mnie podpisywała sie na nim moja mama ,ale ponieważ na wzór dostała inny weksel omyłkowo wpisała nie swoje imię.Tak juz zostało bo nie było drugiego weksla.Po latach dowiedziałem się że zrozbiłem żle podpisując weksel ale wtedy byłem młody na dodatek nie miałem pracy od roku i najważniejsze było ją dostać.

Czy istnieje jakiś sposób żeby do końca życia nie myśleć że ktoś wykorzysta go przeciwko mnie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 00:12

Proszę zażądać od pracodawcy sądowego umorzenia weksla. Oświadczenia nie są żadnym rozwiązaniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

Re: weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 16 kwie 2015, 06:41

Dziękuję za podpowiedź. Zastanawia mnie to,że nawet jeśli pracodawca umorzy weksel sądownie,to co będzie za powiedzmy 10 lat jeśli ktoś inny wejdzie w posiadanie weksla. W jaki sposób udowodnic że ten weksel to właśnie ten umorzony?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 07:05

Jeśli uda się udowodnić, że to jest właśnie ten umarzany weksel - będzie można odmówić zapłaty, ktokolwiek by się po zapłatę nie zgłosił.

Jeśli taki dowód się nie uda - będzie to uznane, że ten weksel "za 10 lat" nie był tym umarzanym wekslem, czyli że będzie trzeba za niego zapłacić, bo będzie innym zobowiązaniem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

Re: weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 16 kwie 2015, 07:23

Ok. W jaki sposób mogę więc udowodnić że to ten umarzany weksel? Podam może więcej szczegółów . Weksel był podpisywany u mnie w domu tj.rodziców bo wtedy mieszkałem z nimi. Obecna była moja mama co pisałem wcześniej. Oprócz mnie i mamy był mój ówczesny kierownik(mam z nim kontakt),który to przywiózł ów weksel i przy nim go wypełnialiśmy i on miał wypełniony weksel na wzór z którego mama przez pomyłkę przepisała imię.Oprócz tego inne osoby które zaczynały pracę w tym samym dniu (mam kontakt z dwoma)wypełniały podobne weksle o czym kilkakrotnie rozmawialiśmy,ale nie mam na to innych dowodów. A może dowodem jest ta pomyłka mojej mamy ? Podpisywałem jeden weksel w swoim życiu i ponieważ nie wiem jak udowodnić że to ten weksel powiedzmy że żądam od pracodawcy aby umorzył sądownie weksel,na którym były błędne dane mojej mamy? To by go identyfikowało moim zdaniem.

Z góry dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 07:37

Normalnie takim dowodem była by na przykład data wystawienia weksla, wystawienie go na rzecz określonego remitenta, czy inna indywidualna treść weksla. Jeśli jedyną informacją jest to, że jest to weksel z twojego wystawienia, to co prawda możesz taki weksel umorzyć, ale zwykle będą to "puste" umorzenia, to znaczy nie mające praktycznego znaczenia.

Treść każdego umarzanego weksla ogłasza się w monitorze sądowym i gospodarczym właśnie dlatego, aby potencjalni jego posiadacze byli o tym informowani. Jeśli nie ma tam treści weksla, to nie ma się kto zorientować, że może być w posiadaniu "felernego" weksla.

Dowody ze świadków mają marginalne znaczenie - to, że dotychczas nie wystawiłeś żadnego weksla nie oznacza, że nie zrobiłbyś tego na przykład za 5 lat, a chyba nie oczekujesz, że mając jeden wyrok umarzający weksel chciałbyś "negować" nim każdy swój weksel bez względu na jego treść. Tak, to by każdy chciał :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

Re: weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 16 kwie 2015, 07:53

Ja tylko przedstawiłem to w jakiej sytuacji jestem. Z powyższego wynika ze nic nie mogę zrobić . Czy jest może jeszcze inne rozwiązanie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 08:02

Nie ma innego rozwiązania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

Re: weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 16 kwie 2015, 08:09

Czyli powiedzmy że za 10 lat ktoś na podstawie tego weksla zażąda milion euro i będe zmuszony oddawać pieniądze do końca życia? A co z mamą,przecież takiej osoby jak na wekslu podpisana nie ma w rzeczywistości.Czy to nie podważa autentyczności weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 08:59

Nie można wykluczyć takiej sytuacji, ale jest ona raczej możliwa teoretycznie, a nie praktycznie. W praktyce weksel pewnie już dawno nie istnieje.

Mama na wekslu złożyła swój podpis (swoje nazwisko, nie swoje imię, a przede wszystkim jest własnoręczność ww. podpisu), co i tak jest skutecznym zaciągnięciem zobowiązania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
krzysztof2610
Posty: 6
Rejestracja: 15 kwie 2015, 21:59

Re: weksel in blanco

Post autor: krzysztof2610 » 16 kwie 2015, 12:55

Prosze nie odebrać tego źle,ale ciekawi mnie czemu mysli Pan że weksel został zniszczony,a mówią mi że nie moga znaleźć? Ja znam tą firmę od dawna i myślę ze na pewno jest tylko faktycznie nie wiedzą gdzie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco

Post autor: Lech » 16 kwie 2015, 13:38

Nie mówię, że został zniszczony. Tylko wierzę, że nie mogą go znaleźć, czyli pozbyli się go kiedyś wraz z usuwaniem zaległej makulatury księgowo-prawnej. Nikt tego weksla nie trzyma ukradkiem, aby specjalnie wobec ciebie go użyć za kolejne 10 lat. Tak więc sam weksel zapewne już zgnił gdzieś na wysypisku lub został przerobiony na papier toaletowy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 101 gości