Wypełniony weksel + 2 indosy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Karol12345
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2015, 13:22

Wypełniony weksel + 2 indosy

Post autor: Karol12345 » 02 kwie 2015, 13:25

Panie Lechu,

W drodze indosu weszliśmy w posiadanie (firma A) od jego dotychczasowego posiadacza (firma B, która także weszła w posiadanie od firmy X) wypełniony w 2014 weksel własny (wcześniej in blanco) z wystawienia firmy C, z datą wystawienia weksla 12.04.2013, płatny (po wypełnieniu) dnia 3 marca 2014 w Poznaniu.
Deklaracja wekslowa określa miejsce płatności Swarzędz.
Firma B wyzywała już w 2014 roku firmę C do wykupu weksla. Nieskutecznie. Aktualnie firma A ponownie chce to zrobić będąc nowym posiadaczem weksla.

Czy w wezwaniu do wykupu sporządzonym przez firmę A mogę podać miejsce płatności – rachunek bankowy firmy A w Warszawie? Czy muszę jechać do Poznania i przekroczyć próg firmy C – zobowiązanego z weksla celem przedstawienia weksla do wykupu osobiście?

Lech pisze:
2 kwietnia 2015 o 11:58
@karol – domicylowanie weksla własnym rachunkiem bankowym (posiadacza) jest bez sensu – przecież bank posiadacza nie będzie płacił za weksel. Co takiego jest we Swarzędzu, że wystawca kazał tam pojawić się w celu otrzymania zapłaty? Bo jeśli na wekslu jest miejsce płatności Swarzędz, to weksel przedstawiamy w Swarzędzu… A w praktyce dzwonimy do wystawcy i pytamy się czy i gdzie chce zapłacić za weksel, a jak nie, to kierujemy sprawę do sądu. W razie potrzeby dalszej dyskusji załóż wątek na forum (http://forum.remitent.pl)

karol pisze:
2 kwietnia 2015 o 14:17
Nie zrozumiał mnie Pan.
Napisałem, że płatny jest Poznaniu, tak jest wypełnione w wekslu. Natomiast miejsce płatności określone w deklaracji wekslowej jest wskazane jako Swarzędz, bowiem tam mieści się siedziba pierwszego posiadacza – firmy X, której wierzytelność weksel zabezpieczał (o czym mówi deklaracja). X wzywał jeden raz firmę C do zapłaty weksla. Potem nastąpił pierwszy indos na firmę B, a następnie drugi indos na firmę A.

Swarzędz pomińmy bo zdaje się, nie ma znaczenia w tej sytuacji. Pytam czy muszę jechać do Poznania aby osobiście przedstawić weksel dłużnikowi wekslowemu-wystawcy, którego siedziba mieści się w Poznaniu, czy wystarczy jeśli wyślę wezwanie do zapłaty weksla i wskażę w nim rachunek firmy A mieszczący się w Warszawie, na który suma wekslowa ma wpłynąć, jako prawny dowód przedstawienia weksla? (Załączę kopie weksla i deklaracji poświadczone za zgodność przez prawnika naszej firmy).

Firma X wzywała dłużnika wekslowego do zapłaty już w marcu lub kwietniu 2014. Ma to jakieś przełożenie na pozycję firmy A?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5551
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wypełniony weksel + 2 indosy

Post autor: Lech » 02 kwie 2015, 13:38

Jeśli pytanie brzmi:
Czy w wezwaniu do wykupu sporządzonym przez firmę A mogę podać miejsce płatności – rachunek bankowy firmy A w Warszawie?
To odpowiedź brzmi - możesz podać taki rachunek do zapłaty, ale żaden rozsądny wystawca nie zapłaci za weksel na konto nie otrzymując go z powrotem. Zatem w wezwaniu sugerowałbym raczej doprowadzić do kontaktu, podczas którego wystawca za weksel zapłaci, a posiadacz weksel mu zwróci, niżby żądać od niego, aby wpłacał gdzieś za weksel, którego na oczy nie widział i co do którego nie wie, czy wzywający jest w jego posiadaniu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości