Weksel i umowa o współpracy...

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
bts
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2015, 15:16

Weksel i umowa o współpracy...

Post autor: bts » 22 mar 2015, 15:39

Witam.

Żeby dłuższą historię przedstawić w skrócie:

Otworzyłem firmę i chciałbym zostać dystrybutorem producenta pewnych wyrobów.

Otrzymałem od nich WEKSEL IN BLANCO i umowę - i wydaje mi się że są one BARDZO jednostronnie napisane..

Czy jest ktoś kto mógłby podpowiedzieć o jakie zmiany w zapisach spróbować zawalczyć?
(Choć niestety przedstawiciel producenta już zapowiedział że oni raczej zmian nie akceptują)

Treść weksla:

WEKSEL
................, dnia.......................... na ............................................. zapłacono........................... za ten ................................... weksel na zlecenie ........................................................ sumę .......................................(słownie).............................................................
................................................................
..................................................................
...................................................................

Płatny...........................................................


Oprócz umowy o współpracy i weksla jest również:

DEKLARACJA WEKSLOWA z dnia
Do weksla in blanco wystawionego przez :
Data:
Ja niżej podpisany............................... w załączeniu składam do dyspozycji...............................SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWO - AKCYJNA lub jego następcy prawnego, z siedzibą pod adresem PL ....................................................., wpisaną do Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy dla Krakowa-Śródmieścia w Krakowie, MI Wydział Gospodarczy pod numerem KRS:....................................................... weksel in blanco z mojego wystawienia z klauzulą „bez protestu" i wyrażam zgodę na jego wypełnienie przez .............................Sp. z o.o. S.K.A. w każdym czasie, w przypadku nie uregulowania przeze mnie należności głównych czy ubocznych wynikających z transakcji handlowych z ................................ Sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w .................................., na sumę odpowiadającą na dzień wypełnienia weksla łącznemu zadłużeniu z tytułu transakcji handlowych wraz z odsetkami za zwłokę w zapłacie i kosztami wypełnienia weksla oraz kosztami windykacji poniesionymi przez Firmę...............................Sp. z o.o. S.K.A. Wyrażam także zgodę na opatrzenie złożonego weksla in blanco dat, płatności według uznania.......................... Sp. z o.o. S.K.A. przy jednoczesnym zawiadomieniu ranie o fakcie uzupełnienia weksla listem poleconym. List ten powinien być wydany co najmniej 7 dni przed terminem wskazanym na wekslu. Weksel będzie platny w Banku .......................... Sp.z o.o. S.KA.
(pieczątka, czytelny podpis Imieniem i Nazwiskiem)

Niniejszym poręczam solidarnie za zapłatę weksla wyżej określonego na dowód czego składam swój podpis jako poręczyciel za wystawcę i wyrażam zgodę na uzupełnienie weksla przez WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A. w sposób podany w niniejszej deklaracji. W razie wypełnienia weksla powinienem/powinnam być na równi z wystawcą powiadomiony, o tym na 7 dni przed terminem płatności pod niżej podanym adresem:
Podpis poręczyciela, adres i M dowodu osobistego:


Czy poręczycielem może być żona?

Pytam ponieważ zakładam firmę, mowa tutaj o sporych pieniążkach i nikt mi tego nie poręczy - co więcej chyba nawet bym nie chciał żeby ktoś poręczał..

Pomóżcie proszę startującemu "przedsiębiorcy" :-)

Miało być pięknie - a tu nagle wyskoczyli z takimi papierami że się odechciewa wszystkiego..

pozdrawiam

Bartek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel i umowa o współpracy...

Post autor: Lech » 22 mar 2015, 15:44

Nie czytałem umowy wekslowej, bo nie było takiej potrzeby - sama treść weksla in blanco nie nadaje się do podpisania bez względu na treść deklaracji:

1. Klauzula "na zlecenie" - możliwość indosowania weksla, wówczas nie można bronić się umową wekslową
2. Brak na wekslu wskazanego remitenta, daty wystawienia -> możliwość wypełnienia weksla przez kogokolwiek na cokolwiek i brak możliwości wykazania, że weksel ten dotyczy danej umowy wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
bts
Posty: 2
Rejestracja: 22 mar 2015, 15:16

Re: Weksel i umowa o współpracy...

Post autor: bts » 22 mar 2015, 15:57

Lech pisze:Nie czytałem umowy wekslowej, bo nie było takiej potrzeby - sama treść weksla in blanco nie nadaje się do podpisania bez względu na treść deklaracji:

1. Klauzula "na zlecenie" - możliwość indosowania weksla, wówczas nie można bronić się umową wekslową
2. Brak na wekslu wskazanego remitenta, daty wystawienia -> możliwość wypełnienia weksla przez kogokolwiek na cokolwiek i brak możliwości wykazania, że weksel ten dotyczy danej umowy wekslowej.
Panie Lechu - co w takim razie zaproponować producentowi?- czy podawana przez Pana podpowiedź ( w innym miejscu internetu - z którego tutaj trafiłem :-) ) żeby na odwrocie weksla wskazać, że dotyczy deklaracji wekslowej - ma tutaj zastosowanie?

na co należało by zmienić "na zlecenie" - czy w tym miejscu zamiast "na zlecenie" powinna być nazwa tej firmy ?

Proszę wybaczyć naiwne pytania, jednak to zupełnie nie moja branża..
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel i umowa o współpracy...

Post autor: Lech » 22 mar 2015, 16:02

Najpierw zaproponować, aby weksel wyglądał tak (XXX sp. z o.o. to kontrahent):

Warszawa, dnia 22 marca 2015.
Za okazaniem zapłacę za ten kaucyjny weksel na rzecz
XXX sp. z o.o., ale nie na jej zlecenie
sumę 100 000 złotych (sto tysięcy złotych)

Na rewersie:
weksel kaucyjny zabezpieczający roszczenia remitenta z umowy takiej-a-takiej.

Datę wystawienia dostosować do rzeczywistości.

Sumę wekslową dostosować do maksymalnego możliwego roszczenia - chodzi o to, aby nie obudzić się z nakazem na 10 milionów (przypominam, że maksymalna opłata od zarzutów w sądzie może wynosić nawet 100 000zł, masz takie środki na ewentualną obronę?). W wekslu użyłem sumy 100 000zł, ale trzeba ją dostosować do realnych roszczeń - nie wiem na ile mogą wystąpić.

Jeśli będzie zgoda na taki weksel, bierzecie prawników i piszecie sobie umowę wekslową dostosowaną do konkretnej umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości