Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
PiotrL
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 06:22

Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: PiotrL » 10 mar 2015, 08:27

Zamiast pożyczyć 20000 zł na 3 miesiące z oprocentowaniem 5% w skali roku a w razie zwłoki w wysokości odsetek maksymalnych i uniknięcia 2% PCC, Jan Kowalski z Krakowa z Janem Nowakiem z Warszawy umyślili, że ten pierwszy wyemituje weksel własny następującej treści:
Kraków, dnia 05 lutego 2015 r.
W 3 dni po okazaniu zapłacę za ten weksel na zlecenie Jana Nowaka sumę 20250 złotych z odsetkami 15% w skali roku liczonymi od dnia 06 maja 2015 roku. Przedstawić do zapłaty w ciągu 10 lat. Płatny w Warszawie (tu adres Nowaka)

(-) Jan Kowalski
Ten drugi zaś nabył weksel z dyskontem za 20.000 zł...

Pierwsza myśl... Świetnie pomyślane... Pożyczka to na pewno nie jest :)
PCC ominięte (nota bene większe od ew. odsetek od pożyczki)... Nie przedawni się wcześniej niż ewentualna pożyczka. Odsetki za 3 miesiące zawarte w sumie wekslowej, sprytnie zastrzeżone odsetki maksymalne, bo kc nie przewiduje nieważności zastrzeżenia czynnością prawną odsetek wyższych od maksymalnych lecz ich ograniczenie do wysokości odsetek maksymalnych...

Super... Ale naszły mnie następujące wątpliwości, czy taki weksel jest faktycznie bezpieczny dla wystawcy...
1. Weksel jest płatny pewien czas po okazaniu ale okazany ma być w siedzibie remitenta...
2. nie ma klauzuli bez protestu, co naraża wystawcę na koszty protestu z powodu niezapłacenia jeśli weksel pójdzie w obieg oraz koszty protestu z powodu nie nie postawienia wizy. A przecież wystawca nie mieszka u remitenta i nie wie kiedy ten zechce weksel w swojej siedzibie mu przedłożyć do wizowania....
3. Dłużnik może być zmuszony do zapłacenia odsetek maksymalnych za całe 10 lat jeśli posiadacz nie przedstawi mu weksla do zapłaty. Bo o ile mogę sobie jeszcze wyobrazić próbę przymuszenia remitenta do przyjęcia zapłaty za weksel w oparciu o art. 450 kc to szansa taka istnieje tylko póki remitent jest posiadaczem weksla... Choć wątpię by się to udało z uwagi na treść art. 40 prawa wekslowego. Gdy go puści w obieg to dupa zbita... Jak znaleźć posiadacza...

Wychodzi więc na to, że sprytny Nowak mógł wyprowadzić w pole Kowalskiego, który, jeśli taka będzie wola Nowaka lub indosariuszy nie będzie znał dnia ani godziny ani nawet kwoty jaką przyjdzie mu zapłacić...

Casus oparty jest na faktycznym stanie prawnym, z większą ilością weksli i na większe kwoty...

Ja póki co prawdziwemu Kowalskiemu poradziłem by spróbował wynegocjować nowację zobowiązania wekslowego poprzez znaczne skrócenie lub rezygnację z okresu do przedstawienia oraz określenie miejsca płatności weksla u wystawcy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: Lech » 10 mar 2015, 08:48

PiotrL pisze: 1. Weksel jest płatny pewien czas po okazaniu ale okazany ma być w siedzibie remitenta...
Jaki jest racjonalny powód, aby wystawca wystawiał taki weksel? Mieszka u remitenta?
2. nie ma klauzuli bez protestu, co naraża wystawcę na koszty protestu z powodu niezapłacenia jeśli weksel pójdzie w obieg oraz koszty protestu z powodu nie nie postawienia wizy.
Protest z powodu niezapłacenia to nie problem remitenta (sam może zbyć weksel z indosem bez protestu), większym problemem jest protest z powodu odmowy położenia wizy, z którego klauzula "bez protestu" oraz żadna inna nie zwalnia.
A przecież wystawca nie mieszka u remitenta i nie wie kiedy ten zechce weksel w swojej siedzibie mu przedłożyć do wizowania....
No właśnie - "a przecież" - sam wymyślasz nieżyciowy przykład i potem oznajmiasz, że jest nieżyciowy, Szerloku ;)
3. Dłużnik może być zmuszony do zapłacenia odsetek maksymalnych za całe 10 lat jeśli posiadacz nie przedstawi mu weksla do zapłaty.
Nie "zmuszony", tylko sam się do tego zobowiązał. Przecież może określić krótszy okres?
Wychodzi więc na to, że sprytny Nowak mógł wyprowadzić w pole Kowalskiego, który, jeśli taka będzie wola Nowaka lub indosariuszy nie będzie znał dnia ani godziny ani nawet kwoty jaką przyjdzie mu zapłacić...
Generalnie przy zaciąganiu zobowiązania na 10 lat dobrze jest porozmawiać z kimś mądrzejszym ;)
Ja póki co prawdziwemu Kowalskiemu poradziłem by spróbował wynegocjować nowację zobowiązania wekslowego poprzez znaczne skrócenie lub rezygnację z okresu do przedstawienia oraz określenie miejsca płatności weksla u wystawcy.
Szukanie pomocy post-factum - witamy w Polsce ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
PiotrL
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 06:22

Re: Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: PiotrL » 28 mar 2015, 07:29

Poskutkowało postraszenie doniesieniem o usiłowaniu oszustwa. Dziwie się.
Może jednak remitent nie miał niecnych zamiarów tylko sam się w swoich pomysłach zakałapućkał...

Część weksli wystawca wykupił przed terminem. Pozostałe wizował za zgodą remitenta datą 2 maja br. Miejsca płatności panowie już nie zmieniali.

Tak przy okazji pytanie, które mi się w związku z tym nasunęło a na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi.
Czy wizowanie z datą przyszłą jest dopuszczalne?
Myślę, że tak choć IMHO teoretycznie wiąże się z ryzykiem oprotestowania z powodu odmowy datowania wizy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: Lech » 28 mar 2015, 08:06

Na wekslach, czekach strony często świadomie umieszczają daty nie wynikające ze stanu faktycznego, a mające na celu osiągnięcie zamierzonego skutku, stąd jeśli strony chcą zapłacić za weksel za miesiąc, a jest on płatny 3 dni po okazaniu, to mogą wizować weksel z datą za 27 dni. Jeśli wiza będzie z datą, to skąd pomysł o proteście z powodu odmowy datowania?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
PiotrL
Posty: 3
Rejestracja: 10 mar 2015, 06:22

Re: Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: PiotrL » 29 mar 2015, 10:20

Skąd pomysł...
Ano zastanawiałem się co ma zrobić posiadacz weskla gdy przedstawiając weksel do zapłaty wystawca co prawda nie odmówi postawienia na nim wizy ale opatrzy ją datą z dalekiej przyszłości odmawiając opatrzenia wizy datą okazania weksla.
W istocie jest więc to odmowa datowana.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel zamiast pożyczki może okazać się pułapką

Post autor: Lech » 29 mar 2015, 13:01

Umieszczenie nieprawdziwej daty wizy rzeczywiście może być powodem protestu, ale skoro tutaj obu stronom zależy na takiej właśnie "niezgodności" ("Pozostałe wizował za zgodą remitenta datą 2 maja br."), stąd uznałem, że oczywistym jest, że posiadacz protestu nie będzie robił, bo po co.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 82 gości