Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna pomco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Jareth
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2015, 21:23

Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna pomco

Post autor: Jareth » 06 mar 2015, 21:43

Witam,
Zapewne dla osób dobrze obeznanych w temacie sprawa będzie stosunkowo prosta, jednak potrzebuję pewnej pomocy.

Moja narzeczona chce podjąć pracę i jednym z warunków jest podpisanie weksla in blanco. Same weksel to golas. Do weksla jest wystawiona deklaracja, ale mój chłopski rozum oraz internet podpowiadają mi, że niestety jest ona nie za wiele warta. W akcie desperacji postanowiłem popełnić kontrpropozycję i samemu przygotować Umowę wekslową. Podam jej treść, a następnie kilka pytań.


UMOWA WEKSLOWA

W dniu dzisiejszym (2 marca 2015r.) ................................., zam. ..............................................................., PESEL:..................................................... podpisuje i składa na ręce remitenta – firmy ........................................................................................................................., reprezentowanej przez ................................................................................................................................................................. – weksel in blanco.
Weksel in blanco wystawiany jest tylko na zabezpieczenie roszczeń ww. Spółki względem wystawcy, jakie mogą powstać z tytułu przyjętej przez Panią ........................... jako Pracownika odpowiedzialności za powierzone mienie Spółki jako Pracodawcy z obowiązkiem zwrotu lub wyliczenia się na podstawie Umowy powierzenia mienia z przyjęciem przez pracownika odpowiedzialności za powierzone mienie zawartej dnia....................... w Żywcu oraz na podstawie osobnych pisemnych aktów powierzenia mienia dokonanego w okresie stosunku pracy.
Wierzyciel (remitent) ma prawo wypełnić weksel sumą do kwoty: 20 000,00 (słownie: dwadzieścia tysięcy złotych), opatrzyć weksel klauzulą „bez protestu” oraz datą i miejscem płatności według swojego uznania, zawiadamiając Wystawcę o tym i wzywając do wykupu weksla listem poleconym na wyżej podany adres zamieszkania Wystawcy, na co najmniej 7 (siedem) dni przed datą płatności weksla. Weksel może być wypełniony jedynie do końca bieżącego roku.
Wystawca zobowiązuje się powiadomić Wierzyciela listem poleconym o każdej zmianie ww. adresu, a w przypadku zaniedbania tego obowiązku – uznaje się Wystawcę za prawidłowo powiadomionego, gdy Wierzyciel prześle zawiadomienie o wypełnieniu weksla na dotychczasowy adres Wystawcy.
W przypadku ustania stosunku pracy pomiędzy Wystawcą a Wierzycielem weksel musi zostać niezwłocznie zwrócony do rąk własnych Wystawcy.
Weksel posiada następujące cechy:
– jest wystawiony na wydrukowanym blankiecie
– miejsce wystawienia:................
– data wystawienia: 02.03.2015
– oznaczenie remitenta: ............................................
– dodana klauzula „nie na zlecenie”
– symbol waluty: „zł”
– adnotacja o istnieniu umowy wekslowej
Firma ................................................................. zgadza się na powyższe warunki.

....................................................... .........................................................

I teraz może tło sprawy. Firma twierdzi, że weksel ma być zabezpieczeniem odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie wynikającej z umowy o tejże odpowiedzialności. Jak już napisałem, sam weksel i deklaracja dla mnie są mocno wątpliwe i w formie podanej przez firmę nie do podpisania.

I teraz szereg pytań:

Czy najogólniej mówiąc taka umowa ma sens i chroni pracownika przed nieuczciwym wykorzystaniem weksla (boję się sytuacji typu - narzeczona chce zmienić pracę, a tu mówią, że wypełnią weksel mimo, że z towaru się rozliczyła bo z deklaracji nie wynika jasno, iż podpisany przez nią weksle to ten, o którym mówi deklaracja i jak będzie chciała odejść to każą jej zapłacić mimo, iż nic nie zrobiła)?

Czy zgodnie z umową weksel może być wypełniony tylko w przypadku roszczeń wynikających z umowy o odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie?

Czy zapis w umowie jest wystarczający aby żądać zwrotu weksla w przypadku rozwiązania umowy o pracę? (żeby nie było, że weksla nie oddadzą, a za miesiąc każą go wykupić)?

Weksel, który jesteśmy skłonni podpisać będzie zawierał datę wypełnienia, miejsce wypełnienia, nazwę firmy jako remitenta, klauzulę nie na zlecenie symbol waluty, a na odwrocie adnotację o umowie wekslowej. Czy trzyma się to kupy i ma ręce i nogi? Pilnie proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna p

Post autor: Lech » 06 mar 2015, 22:43

Jareth pisze: Same weksel to golas.
I to już jest wystarczający powód, aby go nie podpisywać bez względu na to, co jest w pozostałych umowach.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jareth
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2015, 21:23

Re: Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna p

Post autor: Jareth » 06 mar 2015, 23:02

Dlatego go nie podpisaliśmy. Jeśli jednak weksel będzie zawierał informacje o dacie, miejscu, remitencie itp. a do uzupełnienia będzie "po bożemu" kwota i termin wykupu to czy taka umowa, którą sam sporządziłem jest ok i daje ochronę przed nieuczciwym wykorzystaniem weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna p

Post autor: Lech » 07 mar 2015, 08:40

Jeszcze klauzula "nie na zlecenie".

Ale nawet wówczas nie podpisywałbym weksla dla pracodawcy - pracodawca ma umowę o odpowiedzialności materialnej i zgodnie z nią może się zabezpieczać. Nawet samo puste pole na kwotę może być niebezpieczne - czy Twoja narzeczona m "w zanadrzu" kilkadziesiąt tysięcy złotych na koszt ewentualnych sądowych zarzutów, jeśli weksel zostanie wypełniony niesłusznie na dużą kwotę?

Można się też spytać pracodawcy czy na zabezpieczenie wypłaty wynagrodzenia sam nie mógłby wystawić weksla in blanco - ciekaw jestem reakcji ;)

http://www.remitent.pl/pracodawca-zada- ... y-nie/2825
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jareth
Posty: 3
Rejestracja: 06 mar 2015, 21:23

Re: Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna p

Post autor: Jareth » 07 mar 2015, 09:31

Tak, oczywiście z klauzulą "nie na zlecenie".

Wiem, że pracodawca jest w pełni zabezpieczony. Wiem też, że wiele firm w ten sposób stara się lepiej niż dobrze zadbać o swoje interesy. Podobno miała nawet zostać wprowadzona jakaś nowelizacja zakazująca takiego procederu, ale oczywiście w naszej pięknej Polsce wszystko trwa. Dziękuję bardzo za pomoc. Wysłaliśmy uwagi odnośnie dokumentów do firmy - zobaczymy co odpowiedzą.

Swoją drogą sytuacja jest mocno wątpliwa. Firma długo zabiegała o moją narzeczoną. W trakcie negocjacji wiedzieli, że mamy inne propozycje, a my ze swojej strony pytaliśmy o to jakie będzie miała narzeczona zobowiązania względem firmy. Pytaliśmy o to kilkakrotnie i niby wszystko już nam powiedzieli. W poniedziałek była pierwszy dzień, w środę dokumenty zostały przygotowane (oczywiście do podpisania z datą poniedziałkową) i w śród nich weksel. Osoba, z którą negocjowaliśmy powiedziała, że zapomniała o wekslu wspomnieć (negocjacje zakończyliśmy na początku stycznia - przez dwa miesiące nie przypomniało się jej). A inne oferty pracy zostały przez nas odrzucone i teraz zostajemy z niczym, o czym firma dobrze wie. Nieładne postawienie w kiepskiej sytuacji.

I jeszcze jedno pytania. Czy z poniższego nie wynika, że taki weksel (nie golas tylko z taką umową jaką ja napisałem) w gruncie rzeczy nie ma mocy prawnej?

http://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/1 ... awcow.html
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco przy umowie o pracę - potrzebna pilna p

Post autor: Lech » 07 mar 2015, 10:56

Sądy próbowały orzekać nieważność takich weksli, ale imho są one oparte na błędnych założeniach: http://www.remitent.pl/niewaznosc-weksl ... owego/5770
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 108 gości