weksel in blanco - umowa zlecenie

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
nnonsenss
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2015, 08:06

weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: nnonsenss » 24 lut 2015, 08:11

Mam pytanie,
Podpisałem umowę zlecenie z dniem wczorajszym oraz weksel in blanco nie będąc świadomym, czym on jest. Na deklaracji wekslowej jest informacja, że jest on „na zabezpieczenie roszczeń w przypadku zawłaszczenia, zniszczenia lub zaboru mienia należącego do posiadacza tego weksla, tj. (tu nazwa firmy). Jest opatrzony klauzulą „bez protestu”.
I tu pytanie – jeśli umowa jest od wczoraj, to czy mam prawo pójść dziś do pracodawcy i poprosić o jego zwrot i jednocześnie rozwiązać umowę? Czy rozwiązując umowę posiadacz weksla może mi odmówić jego zwrotu i będzie on ważny jeszcze rok? W deklaracji jest zapis, że weksel zostanie komisyjnie zniszczony po 12 miesiącach od zakończenia umowy.
Jakie są szanse, że jeśli trafiłem na kogoś bardzo nieuczciwego, to wystawiając mi kwotę do zapłaty będzie on w stanie udowodnić, że np. coś ukradłem, skoro nie byłem nawet chwile w pracy, a umowa obowiązywała 1 dzień? Czy jest jakakolwiek możliwość abym ten weksel odzyskał teraz? Jeśli tak, to w jaki sposób uargumentować to pracodawcy?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: Lech » 24 lut 2015, 09:01

W deklaracji jest zapis, że weksel zostanie komisyjnie zniszczony po 12 miesiącach od zakończenia umowy.
Skoro na to się umawialiście, to tak pewnie będzie. Niemniej jednak nie wadzi spytać się posiadacza weksla, czy nie zwróci (a nie: zniszczy) go wcześniej, skoro w praktyce odpadł powód istnienia takiego zabezpieczenia.
Jakie są szanse, że jeśli trafiłem na kogoś bardzo nieuczciwego, to wystawiając mi kwotę do zapłaty będzie on w stanie udowodnić, że np. coś ukradłem, skoro nie byłem nawet chwile w pracy, a umowa obowiązywała 1 dzień?
Pytania w stylu "jakie są szanse że moja przyszła żona będzie ładna" - przecież tego nikt nie wie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nnonsenss
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2015, 08:06

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: nnonsenss » 24 lut 2015, 09:12

Rozumiem.
A czy jest jakaś opcja, aby ten weksel odzyskać bez zrywania umowy z pracodawcą?
Czy istnieje jakakolwiek podstawa prawna, w oparciu o którą mogę się domagać zwrotu takiego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: Lech » 24 lut 2015, 10:30

Po pierwsze - to nie jest pracodawca, tylko zleceniodawca.

Po drugie - należy wynegocjować (tak jak poprzednio) warunki wykonywania zlecenia takie, aby nie było potrzeby zabezpieczenia wekslowego. Na razie umówiliście się, że takie zabezpieczenie chcecie ustanowić i jest to dla was wiążące (podobnie jak inne warunki zlecenia, na przykład zleceniodawca nie może stwierdzić, że on jednak będzie płacił 5zł za godzinę, a nie 10zł, bo mu się coś odwidziało - zmiany warunków wymagają zgody obu stron).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nnonsenss
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2015, 08:06

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: nnonsenss » 24 lut 2015, 12:59

Mam jeszcze jedno pytanie. Przypuscmy, ze zleceniodawca nie zgodzi sie na calkowita rezygnacje z weksla. W jaki sposob weksel powinien byc skonstruowany, aby byl jak najbezpieczniejszy dla mnie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: Lech » 24 lut 2015, 13:02

1. Posiadać datę wystawienia
2. Posiadać klauzulę "weksel kaucyjny"
3. Posiadać klauzulę nie na zlecenie
4. Posiadać wskazanego remitenta
5. Na rewersie weksla powinna znajdować się informacja jaki stosunek podstawowy weksel zabezpiecza.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nnonsenss
Posty: 4
Rejestracja: 24 lut 2015, 08:06

Re: weksel in blanco - umowa zlecenie

Post autor: nnonsenss » 24 lut 2015, 13:07

Bardzo dziekuje za pomoc.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości