Umowa o pracę - żądają weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
peacetreaty
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2015, 14:47

Umowa o pracę - żądają weksla in blanco

Post autor: peacetreaty » 29 sty 2015, 15:06

Witam

Dostałem propozycję pracy w banku - administrator IT. Niebawem mam podpisać umowę o pracę ale już mnie poinformowano, że wraz z umową dostanę do podpisu weksel in blanco. Będę miał dostęp do newralgicznych systemów bankowych i Bank chce się niby zabezpieczyć na wypadek, gdyby w skutek mojego działania poniósł straty.

1. Czy w takim przypadku jest to normalne działanie banków?
2. Czy podpisanie takiego weksla wraz z odpowiednią umową wekslową faktycznie chroni mnie przed ewentualnym wypełnieniem weksla w nienależyty sposób?
3. Po co żądają weksla skoro sąd najwyższy w 2011r. jasno orzekł, że weksel jako zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku do pracownika na umowie o pracę jest nieważny?

Proszę o poradę bo nie wiem co mam zrobić.

ps. weksla i umowy jeszcze nie widziałem więc nie wiem co dokładnie będzie w nch wpisane.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umowa o pracę - żądają weksla in blanco

Post autor: Lech » 29 sty 2015, 15:38

peacetreaty pisze:1. Czy w takim przypadku jest to normalne działanie banków?
Nie wiem. Być może tak. Banki są znane z tego, że nie umieją korzystać z weksli.
2. Czy podpisanie takiego weksla wraz z odpowiednią umową wekslową faktycznie chroni mnie przed ewentualnym wypełnieniem weksla w nienależyty sposób?
Zapewne nie, bo będą chcieli podpisać weksel bez żadnej treści, z umową, która niewiele znaczy. Przede wszystkim to bank Tobie musiałby podpisać umowę, a nie Ty bankowi, abyś mógł twierdzić, że bank ograniczył w jakiś sposób swoje prawo do uzupełnienia weksla.
3. Po co żądają weksla skoro sąd najwyższy w 2011r. jasno orzekł, że weksel jako zabezpieczenie roszczeń pracodawcy w stosunku do pracownika na umowie o pracę jest nieważny?
Tak jak w p. 1 - mają kiepskich prawników. W związku z tym takim podmiotom raczej nie dawałbym do ręki weksla in blanco ze swojego wystawienia.
Proszę o poradę bo nie wiem co mam zrobić.
Anonimowy donos do PIP, że pracodawca żąda weksla in blanco, niech im zrobią kontrolę, to może bank wysupła trochę pieniędzy na doszkolenie swojego działu prawnego.
ps. weksla i umowy jeszcze nie widziałem więc nie wiem co dokładnie będzie w nch wpisane.
To może zacznij od tego, że chcesz je dostać w celu konsultacji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
peacetreaty
Posty: 2
Rejestracja: 29 sty 2015, 14:47

Re: Umowa o pracę - żądają weksla in blanco

Post autor: peacetreaty » 31 sty 2015, 11:56

Miałem okazję zobaczyć ten weksel wraz z deklaracją (dwa egzemplarze), niestety nie dostałem go.

W deklaracji pisze m.in., że weksel może zostać wypełniony gdy pracownik w skutek źle wypełnionych swoich obowiązków pracowniczych spowoduje stratę finansową, na sumę odpowiadającą tej stracie.

Na samym wekslu jest oznaczony jedynie remitent oraz "nie na jego zlecenie". Nie ma natomiast wpisanej daty i miejsca wystawienia.

Czy w takim przypadku będę mógł mieć jakieś zarzuty co do ewentualnego jego wypełnienia? Czy można na podstawie deklaracji (na niej jest data i remitent) wykazać, że chodzi właśnie o ten weksel (na którym jest tylko remitent)?

Czy jeśli nie ma daty wystawienia na wekslu to taki weksel się kiedykolwiek przedawnia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umowa o pracę - żądają weksla in blanco

Post autor: Lech » 31 sty 2015, 12:07

Oznaczenie remitenta i "nie na zlecenie" to dobry zwyczaj. Naprawdę warto jeszcze dodać datę wystawienia (przecież wiemy kiedy weksel wystawiamy) i wówczas nie będzie problemu z dopasowaniem weksla do konkretnego stosunku. Aby potem nie było, że weksel uzupełnią datą wystawienia 2017r. i będą twierdzić, że wówczas przyszedłeś do nich i pożyczyłeś w ten sposób pieniądze.

Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu płatności. Póki nie ma terminu płatności, to nie przedawnia się, co jest logiczne, bo weksel niewypełniony żadnego roszczenia w sobie jeszcze nie posiada.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 67 gości