"fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
angilex
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:44

"fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: angilex » 18 cze 2011, 09:42

Jakie zabezpieczenia przed podrobieniem posiadał urzędowy blankiet wekslowy dostępny w sprzedaży w 2004 roku?

( pomimo 2 opinii grafologicznych, niekorzystnych dla niego, pozwany o zapłatę z weksla wysuwa teraz absurdalny zarzut, iż treść weksla pełnego wypisał na czystej kartce papieru a następnie powód "naniósł" na nią "komputerowo" wydruk urzędowego blankietu wekslowego, "omijając" wpisany odręcznie tekst :) )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5430
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: Lech » 18 cze 2011, 10:33

angilex pisze:Jakie zabezpieczenia przed podrobieniem posiadał urzędowy blankiet wekslowy dostępny w sprzedaży w 2004 roku?
Raczej niewielkie. Z tego co pamiętam, to znaki wodne i oczywiście charakterystyczny papier i ogólny wygląd. Zabezpieczenie to nie miało na celu uniemożliwienie możliwości sfałszowania weksla, tylko miało uniemożliwić sfałszowanie uiszczenia opłaty skarbowej.
( pomimo 2 opinii grafologicznych, niekorzystnych dla niego, pozwany o zapłatę z weksla wysuwa teraz absurdalny zarzut, iż treść weksla pełnego wypisał na czystej kartce papieru a następnie powód "naniósł" na nią "komputerowo" wydruk urzędowego blankietu wekslowego, "omijając" wpisany odręcznie tekst :) )
A wystawca ten tekst na tej czystej kartce tak napisał, że przypadkiem się wpasował w naniesiony później tekst blankietu urzędowego? Bzdura. I z pewnością nie mogła to być zwykła kartka, bo z niej nie sposób zrobić potem blankietu taki jak był sprzedawany (znaki wodne, rodzaj i grubość papieru, nadruki, kremowe tło itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
angilex
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:44

Re: "fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: angilex » 18 cze 2011, 10:41

dziękuję,
Znalazłam teraz coś takiego:

DZIENNIK USTAW Z 1999 R. NR 106 POZ. 1209

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW

z dnia 21 grudnia 1999 r.

w sprawie wzorów znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów wekslowych oraz warunków ich wymiany.

(Dz. U. z dnia 24 grudnia 1999 r.)


Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 4, poz. 23 i Nr 74, poz. 443, z 1992 r. Nr 21, poz. 86, z 1993 r. Nr 11, poz. 50, z 1995 r. Nr 86, poz. 433 oraz z 1997 r. Nr 117, poz. 751 i Nr 137, poz. 926) zarządza się, co następuje:
§ 1. Wzory znaków opłaty skarbowej oraz urzędowych blankietów wekslowych określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.

§ 2. 1. Z zastrzeżeniem ust. 2, wymiana znaków opłaty skarbowej i urzędowych blankietów wekslowych jest dopuszczalna tylko w razie technicznego uszkodzenia znaku lub blankietu, np. rozdarcia, poplamienia lub zlepienia. Jeżeli uszkodzony blankiet wekslowy zawiera zaświadczenie organu podatkowego o uiszczeniu opłaty skarbowej, zaświadczenie o uiszczeniu opłaty skarbowej umieszcza się na nowym blankiecie.
2. Blankietu wekslowego nie wymienia się, jeżeli zostały na nim napisane jakiekolwiek wyrazy lub cyfry. Nie podlegają wymianie znaki opłaty skarbowej zdjęte z papieru, na którym były naklejone, części znaku lub blankietu wekslowego, jak również znaki opłaty skarbowej lub blankiety wekslowe sporządzone według wzorów wycofanych z obiegu.

§ 3. Opłata skarbowa od weksli może być uiszczona urzędowymi blankietami wekslowymi, których wzór został określony w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 stycznia 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 7, poz. 33, z 1997 r. Nr 103, poz. 655 i Nr 162, poz. 1124 oraz z 1998 r. Nr 75, poz. 487), do dnia 31 grudnia 2005 r.

§ 4. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2000 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr 1

WZORY ZNAKÓW OPŁATY SKARBOWEJ

1. Ustala się wzory znaków opłaty skarbowej o wartości 5 gr, 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł, 3 zł, 5 zł, 10 zł, 20 zł, 30 zł i 50 zł.
2. Znaki opłaty skarbowej są wykonane na papierze znaczkowym, podgumowanym i mają wymiary 21,25 mm x 25,5 mm. Pośrodku znaków na tle ciemnej ośmiobocznej tarczy znajduje się godło Państwa, powyżej którego umieszczono napis OPŁATA SKARBOWA, a cyfry określające wartości umieszczono pomiędzy literami GR lub ZŁ widniejącymi w jego dolnych rogach. Boki znaków ujęte są motywem zdobniczym. Całość znaków wydrukowana jest na tle giloszowym, wypełniającym także marginesy znaków.
3. Znaki opłaty skarbowej wykonane są w następujących kolorach:
5 gr - tło jasnoszare - kontur jasny ugier
10 gr - tło jasnoszare - kontur ciemny ugier
20 gr - tło jasnoszare - kontur sepia
50 gr - tło jasnoszare - kontur brąz
1 zł - tło jasnoszare - kontur oranż
2 zł - tło jasnoszare - kontur cynober
3 zł - tło jasnoszare - kontur karmin
5 zł - tło jasnoszare - kontur niebieski
10 zł - tło jasnoszare - kontur ciemnoniebieski
20 zł - tło jasnoszare - kontur ciemnofioletowy
30 zł - tło jasnoszare - kontur jasnozielony
50 zł - tło jasnoszare - kontur zielony.

ZAŁĄCZNIK Nr 2

WZORY URZĘDOWYCH BLANKIETÓW WEKSLOWYCH

1. Ustala się wzory urzędowych blankietów wekslowych w cenie:
10 gr dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 100 zł,
20 gr dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 200 zł,
30 gr dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 300 zł,
40 gr dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 400 zł,
50 gr dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 500 zł,
1 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 1.000 zł,
2 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 2.000 zł,
5 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 5.000 zł,
10 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 10.000 zł,
20 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 20.000 zł,
50 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 50.000 zł,
100 zł dla sumy wekslowej nie przekraczającej - 100.000 zł.
2. Urzędowe blankiety wekslowe (ust. 1) są wykonane na papierze mającym w przeźroczu wodny znak bieżący. Wymiar blankietów wynosi około 210 x 83 mm.
3. Blankiet wekslowy składa się z trzech części: tekstu objaśniającego, winiety oraz części przeznaczonej na umowę wekslową. Tekst objaśniający zawiera napis "Urzędowy blankiet wekslowy do sumy wekslowej nie przekraczającej (odpowiednia liczba) zł". Winieta składa się z tarczy ośmiobocznej z umieszczonym na niej godłem Państwa i napisem "Opłata skarbowa" oraz z górnej i dolnej rozety giloszowej, pośrodku której w kolistych tłach znajdują się cyfry i litery określające wysokość opłaty. Część trzecia, przeznaczona na sporządzenie umowy wekslowej, zawiera tekst:
".................. dnia ....... ...... r. Na .................
..............zapłac. .................. za ten ..............
weksel na zlecenie ............ sumę .........................
............ Płatny ........................................".
4. Kolor druku na blankietach jest ciemnozielony, a winieta na poddruku jasnopomarańczowym.

Gilosz - zawiły rysunek ornamentowy wykonany z wielu cienkich linii krzywych, zestawionych w różnorodnych kombinacjach, posiadający cechy uporządkowania i konsekwencji, oraz zbliżoną gęstość na całej powierzchni, stosowany jako trudne do podrobienia tło. Gilosz jest rysunkiem nie narzucającym się swoim wyglądem, zestawionym z jasnych linii, często kolorowych i umożliwia czytelne nadrukowywanie na nim tekstów nawet w małym stopniu pisma.
Gilosz używany jest do zabezpieczenia druku w rozmaitego rodzaju papierach wartościowych i innych dokumentach. Może też mieć charakter dekoracyjny. Może występować samodzielnie (np. na wewnętrznych stronach okładki ważnych dokumentów), lub jako tło dla innych elementów, np. na banknotach, gdzie jest drukowany techniką irysu.

Znak wodny (zwany też filigranem) - to charakterystyczny obraz widzialny w świetle przechodzącym, uzyskiwany w trakcie formowania papieru. Jest on widoczny jedynie dzięki zróżnicowanej grubości warstwy papieru lub zagęszczeniu włókien. Obecnie zazwyczaj stosowany jest jako zabezpieczenie druku.

Można też zbadać skład chemiczny papieru i farby drukarskiej:)

a więc chyba wystarczy dla sądu aby nie powoływać kolejnego biegłego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5430
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: Lech » 18 cze 2011, 10:44

Na takiego upierdliwca, to bym zawnioskował o klauzulę na nakaz zapłaty do wykonania, a jeśli wykonanie nakazu zostało wstrzymane, to przynajmniej postępowanie zabezpieczające bym wszczął i sobie "zablokował" majątek dłużnika, i by mi potem było wszystko jedno czy sąd będzie to procedował pół roku, czy 5 lat...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
angilex
Posty: 10
Rejestracja: 07 cze 2011, 10:44

Re: "fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: angilex » 18 cze 2011, 11:00

to może opiszę sytuację szerzej:
matka i córka wystawiły weksel pełny na 8000 zł w 2004 roku, tekst weksla wypisała córka, remitent wniósł pozew w nakazówce o zapłatę weksla przeciwko córce, wpłynęły zarzuty: "sfałszowany podpis" po 2 opiniach grafologicznych wydano nakaz zapłaty

matka "uderzyła" wtedy po prokuratury i złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa oszustwa przez remitenta, którego przesłuchano w charakterze świadka i odebrano od niego próbki pisma, postępowanie umorzono w fazie in rem bo okazało się, że weksel został wypisany przez córkę a podpisany także przez córkę i matkę

matka ( nie wiedząc, że w/w sprawę umorzą założyła sprawę o naruszenie dóbr osobistych w SO polegającą na "pozwaniu córki (?) o zapłatę z weksla", remitent zaś złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art.233 i 234 kk przez matkę i córkę oraz wniósł pozew wzajemny w związku z fałszywym oskarżeniem do SO

dalej:
córka dostała warunkowe umorzenie i 100 zł nawiązki na Dom Dziecka, a matka 3 miesiące na dwa lata "w zawiasach" z 233 i 234 kk , matka w apelacji podniosła kolejny raz sfałszowanie weksla w sposób opisany powyżej ( dodrukowanie tekstu na wypisanej czystej
kartce:) ) , córka zaś wniosła kolejny raz o uchylenie klauzuli wykonalności do sądu cywilnego ( egzekucja komornicza od 2 lat ) bo weksel jest "sfałszowany"

ręce opadają jak widzi się taką głupotę...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5430
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "fałszerstwo" urzędowego blankietu wekslowego

Post autor: Lech » 18 cze 2011, 11:03

Cóż, jak się da możliwość obrony i odwoływania się, a to jest przecież oczywiste, to 99% skorzysta z tego w razie potrzeby, a 1% będzie się pieniaczyć, mimo że nie ma racji. Nic na to się nie poradzi :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości