Zgubiony weksel i domaganie się następnego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gemotto
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2014, 00:22

Zgubiony weksel i domaganie się następnego

Post autor: Gemotto » 23 gru 2014, 00:52

Witam, od kilku tygodni niemalże nie mogę spać przez sytuacje z firmą leasingową, szukam podobnego tematu i nie mogę nic znaleźć dlatego bardzo prosiłbym o pomoc. Zaczynając od początku, w pierwszym kwartale tego roku wziąłem auto w leasing, w pośpiechu oraz poganianiu przez przedstawiciela podpisałem "standardowy goły" weksel in blanco stosowany przez takie firmy (oczywiście jest również na Państwa stronie jako niebezpieczny). Została sporządzona deklaracja do tego weksla. Niedawno odezwał się do mnie przedstawiciel tej firmy z wiadomością że zgubili kilka weksli i między innymi mój. Nie ukrywałem swojego niezadowolenia i obawy do kogo może trafić, po kilku dniach dostałem informacje, że niby nagle weksel został zniszczony a mi wysłano pismo z pieczątką firmy, że zrobili to omyłkowo i jednocześnie domagają się wypełnienia jeszcze raz weksla. Postanowiłem tym razem już się zabezpieczyć (mam nadzieję, że nie po fakcie..) i skorzystać z kilku rad odnośnie zabezpieczenia się przed kolejną między innymi taką sytuacją. Wypełniłem datę, oznaczyłem remintenta, oraz na odwrocie napisałem o sporządzonej deklaracji. Po obejrzeniu mojego weksla nastąpiła kategoryczna odmowa przyjęcia "ma być taki jak my mamy w standardzie innego nie przyjmujemy, ma wszystko być puste i na dole podpisy, nic więcej". I chciałbym zapytać czy mam w ogóle obowiązek ponownego wypełnienia weksla w taki sposób jak firma leasingowa tego chce? Wydaje mi się, że moją dobrą wolą jest ponowne jego wypełnienie, a może się mylę? Jak w ogóle postąpić? Co zrobić ze zgubionym wekslem a co zrobić z nowym wekslem o który się domagają? Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zgubiony weksel i domaganie się następnego

Post autor: Lech » 23 gru 2014, 01:01

Przede wszystkim jeśli "im" weksel zaginął - niech to udowodnią - czyli przeprowadzą sądowe umorzenie weksla (http://www.remitent.pl/co-zrobic-jak-zaginie-weksel/170)

Co do wymogu drugiego weksla - jego wystawienie to zawsze dobrowolny akt wystawcy. Nie wymuszą tego na Tobie, ale mogą próbować w inny sposób uprzykrzyć życie, np. wypowiadając umowę, jeśli przewiduje ona taką możliwość.
"ma być taki jak my mamy w standardzie innego nie przyjmujemy
Gdybyś się o to pytał przed zakupem, to bym powiedział: uciekaj, chłopie, od tych ignorantów. Z tego nic dobrego być nie może.

I, jak widać, nie jest.

Do poczytania o wekslu i leasingu:
http://www.remitent.pl/jak-nie-podpisac ... chodu/7195
http://www.remitent.pl/jakie-praktyki-w ... ngowe/4486

Domaganie się DRUGIEGO weksla "GOŁEGO", w sytuacji gdy już jeden ZGUBILI? Ktoś się chyba z ... na łby pozamieniał!
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości