"Dziwne" wskazanie trasata

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

"Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Prawnik z Poloneza » 09 gru 2014, 23:18

Co Pan, Panie Lechu sądzi o takim wekslu:
Obrazek

niby wszystko jest ok, ale dosłownie trasat jest wpisany jako odbiorca świadczenia "wydawnictwu" (poza tym z weksla wynika o co chodzi), w jakich granicach na wekslu możliwe są tego typu nieporozumienia? no i jak w takiej sytuacji traktować podpis Pani Strzeleckiej? przyjęcie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Lech » 09 gru 2014, 23:36

Proszę przypomnieć z jakiej to książki, pamiętam że ją przed laty przeglądałem i pamiętam, że miała wiele mniej lub bardziej istotnych baboli ;)

Po pierwsze - "zapłaci" - to nie jest polecenie zapłaty. Powinno być "zapłacisz". "Ty, wydawnictwo, zapłacisz za ten weksel".

"Zapłaci" to nie jest polecenie, tylko tryb przypuszczający. No chyba że wystawca to murzyn i kaleczy język ("ty zje, ty zapłaci") :)

Jednak żarty na bok, tak jak już chyba dyskutowaliśmy, zła końcówka słowa zapłac. nie niweczy weksla ;)

Podobne kalectwo jest w określeniu trasata.

Poprawnie możemy go wskazać po prostu:
"Wydawnictwo eMPi2"

lub na przykład:

"Do Wydawnictwa..."

"Wydawnictwu..." to znów jakiś urywek od "Przedstawić do przyjęcia Wydawnictwu..."
Ale uznajemy, nie tylko osoby władające poprawnym polskim mogą wystawiać weksel.

Nadto sam trasat jest źle podany - spółka cywilna nie może być trasatem, trzeba podać nazwiska wspólników (wspólnika). Występuje zatem niejako brak tożsamości pomiędzy trasatem a akceptantem. Nie chce mi się teraz szukać jakie są tego konsekwencje (może małe zadanie domowe? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Prawnik z Poloneza » 09 gru 2014, 23:48

Proszę przypomnieć z jakiej to książki, pamiętam że ją przed laty przeglądałem i pamiętam, że miała wiele mniej lub bardziej istotnych baboli ;)
to nie z książki, lecz zasobów internatu :) szukałem ładnego wyraźnego wzoru weksla trasowanego i trafiło mi się coś takiego, że zacząłem się zastanawiać na jego ważnością...
tak jak już chyba dyskutowaliśmy, zła końcówka słowa zapłac. nie niweczy weksla ;)
lekcję pamiętam, dlatego chciałem m.in. dopytać o granice tego typu "murzyńskiej" polszczyzny :) ma Pan może pod ręką sygn. orzecznictwa w tym zakresie?
Nadto sam trasat jest źle podany - spółka cywilna nie może być trasatem, trzeba podać nazwiska wspólników (wspólnika). Występuje zatem niejako brak tożsamości pomiędzy trasatem a akceptantem. Nie chce mi się teraz szukać jakie są tego konsekwencje (może małe zadanie domowe? :)
pracę domową chętnie odrobię, pod warunkiem, że będzie dłuższa chwila na zastanowienie i możliwość poprawki :)
to co mi przychodzi teraz do głowy to, że nie wiadomo kim jest Pani Strzelecka (brak adnotacji, że działa jako pełnomocnik), a zatem albo powinna odpowiadać jak akceptant albo jak poręczyciel?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Lech » 10 gru 2014, 00:00

Prawnik z Poloneza pisze:lekcję pamiętam, dlatego chciałem m.in. dopytać o granice tego typu "murzyńskiej" polszczyzny :) ma Pan może pod ręką sygn. orzecznictwa w tym zakresie?
Pod ręką nie mam. Ale w większości komentarzy jest albo sygnatura, albo opisane to słowami samego komentatora ;)
pracę domową chętnie odrobię, pod warunkiem, że będzie dłuższa chwila na zastanowienie i możliwość poprawki :)
to co mi przychodzi teraz do głowy to, że nie wiadomo kim jest Pani Strzelecka (brak adnotacji, że działa jako pełnomocnik), a zatem albo powinna odpowiadać jak akceptant albo jak poręczyciel?
Nie szedłbym w tym kierunku - nie chodzi o to, że s.c. musi być reprezentowana przez pełnomocnika (ów). Chodzi o to, że zamiast s.c. powinni być wskazani "osobiście" wspólnicy. I się wspólnicy muszą podpisać. Wspólnik się podpisał jak akceptant, ale nie został wskazany jako trasat.

Już pomijając taki niuans, że wskazana spółka jako trasat to empi2, a na pieczątce jest empi.

Generalnie - burdel i serdel na tym wekslu ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Prawnik z Poloneza » 10 gru 2014, 00:13

muszę pomyśleć... ale wymyślę...

a skąd założenie, że Pani Strzelecka jest wspólnikiem, a nie np księgową? :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Lech » 10 gru 2014, 00:16

Księgowe wszystko mogą ;))
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
konopielek
Posty: 8
Rejestracja: 26 lis 2010, 12:37

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: konopielek » 10 gru 2014, 13:33

Czy późniejsza data wystawienia niż płatności nie unieważnia tego weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Lech » 10 gru 2014, 16:07

@konopielek - masz rację, nie zauważyłem tego ;) Zupełnie jak w viewtopic.php?f=2&t=1072
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Prawnik z Poloneza » 10 gru 2014, 23:54

niestety tez tego nie zauważyłem :(

ale dla celu odrobienia pracy domowej przyjmę, że daty są ok:

mam 2 koncepcje:
- wskazanie jako trasata podmiotu nieistniejącego czyni weksel nieważnym (per analogiam do osób prawnych, V Ca 1889/12), niepełna firma sprowadza się do pominięcia nazwiska u osoby fizycznej,

- "Dla możliwości uprawnionego realizowania praw z weksla przez spółkę cywilną niezbędnym jest wypełnienie weksla w sposób zapewniający jego ważne wystawienie, co przy określeniu spółki cywilnej jako remitenta wymaga wskazania nazwisk wspólników tej spółki. Weksel, który zawiera pośrednie określenie emitenta jest nieważny." (II CKN 531/99)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: "Dziwne" wskazanie trasata

Post autor: Lech » 11 gru 2014, 09:52

Prawnik z Poloneza pisze: - wskazanie jako trasata podmiotu nieistniejącego czyni weksel nieważnym
Że tak powiem "uwaga na nisko latające kwantyfikatory" ;) Czyli: jeśli uważasz że "każdy nieistniejący trasat unieważnia weksel", to muszę się z tym nie zgodzić.

Może znasz pojęcie weksla piwnicznego - weksla posiadającego nieistniejącego trasata:

- wystawiam weksel ciągniony na Karola Malinowksiego z Pcimia. Ale osobę tę zmyśliłem, nie ma takiego, może jednak jest inny Karol Malinowski w innym mieście - mimo to weksel jest ważny
- wystawiam weksel ciągniony na Alfonsa Belzebuba Hitlera - nie ma takiego trasata na całym świecie, mimo to weksel ważny

Co to wskazania trasata jako na przykład "45egrdfgr", to muszę się zastanowić (nie sztuka przedstawić swoje zdanie, sztuka je przedstawić i umotywować dlaczego dotychczasowe orzecznictwa są w błędzie :)))
(per analogiam do osób prawnych, V Ca 1889/12), niepełna firma sprowadza się do pominięcia nazwiska u osoby fizycznej,
Zgodziłbym się, z tym wyjątkiem czy pominięcie nazwisk w sc musi być uznane rzeczywiście za niepełną firmę.
- "Dla możliwości uprawnionego realizowania praw z weksla przez spółkę cywilną niezbędnym jest wypełnienie weksla w sposób zapewniający jego ważne wystawienie, co przy określeniu spółki cywilnej jako remitenta wymaga wskazania nazwisk wspólników tej spółki. Weksel, który zawiera pośrednie określenie emitenta jest nieważny." (II CKN 531/99)
Remitent? Emitent? Sąd widzę używa tych terminów wymiennie. Poza tym tu sprawa dotyczy czegoś innego (oznaczenia remitenta, a nie trasata:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 71 gości