umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 11:08

Witam,

podpisałam przedswtępną umowę sprzedaży ruchomości. Wpłaciłam zadatek. Jednocześnie zawarłam ustną umowę pożyczki, której zabezpieczeniem jest weskel in blanco taki:

Weksel


Miejscowość.......................................................................................................................
Data.....................................................................................................................................
Dnia .......................................................... zapłacę bez protestu za ten sola weksel na rzecz ...................................................................................................................................
w miejscowości ................................................................................................................
kwotę ............................................................................................................................... (słownie) .............................................................................................................................
płatny (bank, nr rachunku bankowego) .........................................................................
............................................................................................................................................



podpis (tu podpis wystawcy)


Do tego mam taką deklarację:
DEKLARACJA DO WEKSLA
.................., dnia ............
..............................................................................
..............................................................................
W załączeniu składam do dyspozycji p.............................. (zam. .......................................................................................................................) weksel in blanco z mojego wystawienia - jako zabezpieczenie spłaty pożyczki udzielonej mi na podstawie umowy z dnia ........................., który p. ….......................... ma prawo wypełnić na sumę odpowiadającą kwocie udzielonej mi pożyczki w przypadku niedotrzymania umownego terminu spłaty pożyczki.
Pani …................. ma prawo opatrzyć ten weksel datą płatności według swojego uznania.
Weksel zostaje opatrzony klauzulą "bez protestu".
Zobowiązuję się do poinformowania p.................................... o każdej zmianie mojego adresu. Dwukrotne awizo pod ostatnim znanym p. Beacie Banaszak adresem będzie uważane za doręczone.




Podpis..............................................
we właściwych miejscach są podpisy.



Mam pytanie dotyczące braku określenia w deklaracji wekslowej miejsca płatności weksla.

Jakie miejsce wtedy należałoby wpisać?

Dodam, że weksel był podpisywany w Warszawie, remitent mieszka pod Warszawą a wystawca w Warszawie.
Umowa pożyczki była zawarta 15 czerwca w Warszawie, w tym samym dniu co umowa przedwstępna.
Umowa przyrzeczona nie została zawarta- miała być zawarta do 30 października.
Z drugą stroną zero kontaktu.
mam protokół od notariusza, że nie stawiła się na podpisanie umowy.
Jak mogę teraz dochodzić swoich pieniędzy?



Wypełniłabym weksel tak:



Miejscowość.....Warszawa.....................................................................................................
Data............15.06.2014 roku..............................................................................................
Dnia ( zgodnie z umową ustną miałam mieć zwróconą pożyczkę w dniu podpisania umowy przyrzeczonej, do czego nie doszło, więc tu nie wiem jaka data? ) zapłacę bez protestu za ten sola weksel na rzecz ...................................................................................................................................
w miejscowości - to nie jest określone w naszej deklaracji, więc tez nie wiem
kwotę ............................................................................................................................... (słownie) .............................................................................................................................
płatny (bank, nr rachunku bankowego) - tu też nie wiem co należy wpisać, żeby było dobrze.........................................................................


podpis (tu podpis wystawcy)

Tak więc więcej nie wiem, niż wiem:(

Dziękuję za pomoc.



Pozdrawiam,

Elzbieta
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 11:22

elżbietaa pisze: Mam pytanie dotyczące braku określenia w deklaracji wekslowej miejsca płatności weksla.
Jakie miejsce wtedy należałoby wpisać?
Adres zamieszkania wystawcy.

Jak mogę teraz dochodzić swoich pieniędzy?
Wypełniając weksel, przedstawiając do zapłaty, ewentualnie wytaczając powództwo, w przypadku braku spłaty dobrowolnej.
Miejscowość.....Warszawa.....................................................................................................
Data............15.06.2014 roku..............................................................................................
Dnia ( zgodnie z umową ustną miałam mieć zwróconą pożyczkę w dniu podpisania umowy przyrzeczonej, do czego nie doszło, więc tu nie wiem jaka data? ) zapłacę bez protestu za ten sola weksel na rzecz ...................................................................................................................................
Tutaj trzeba wpisać na czyją rzecz.
w miejscowości - to nie jest określone w naszej deklaracji, więc tez nie wiem
miejscowość i adres zamieszkania wystawcy.
kwotę ............................................................................................................................... (słownie) .............................................................................................................................
Tu wpisać jaką kwotę.
płatny (bank, nr rachunku bankowego) - tu też nie wiem co należy wpisać, żeby było dobrze.........................................................................
Nic. Nie umawialiście się na domicylowanie weksla w banku.

I jeszcze jedno:
nia ( zgodnie z umową ustną miałam mieć zwróconą pożyczkę w dniu podpisania umowy przyrzeczonej, do czego nie doszło, więc tu nie wiem jaka data? )
Zastrzegłaś żądanie zwrotu pożyczki od zdarzenia przyszłego i niepewnego. To taki zakład. Zdarzenie nie zaszło, więc nie ma roszczenia o zwrot pożyczki ;) To oczywiście "złośliwa" interpretacja :) Fakt, że "nie wiesz" jaka data wynika z faktu, że źle skonstruowaliście uzgodnienia z umowy pożyczki. Nadto pamiętasz, że pożyczka o kwocie wyższej niż 500zł do celów dowodowych musi być stwierdzona pismem? Wystawca podniesie zarzut, że nie pożyczał Ci tych "100 tysięcy" (czy ile tam było), tylko 500zł i weksel wypełniłaś na złą sumę i co wówczas?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 11:36

dowdowo może mi posłużyć oferta w internecie i mój wydruk pobrania gotówki z banku tego dnia.
Wydruk wpłaty gotówki na konto dłużnika - zgoda - ale wydruk POBRANIA przez Panią gotówki? Przecież to żaden dowód ;)
Poza tym są świadkowie, którzy wiedzą za jaką kwotę miały być sprzedane ruchomości.
No tak, tyle że wspomniałem, że pożyczki na sumę ponad 500zł dowodzi się pisemnie, a nie świadkami. Właśnie po to jest ten przepis, aby nie było tak, że ktoś "załatwia" 5 świadków że komuś pożyczył milion.
Poza tym wystawca nie ma deklaracji wekslowej, jest tylko jedna w moim posiadaniu.
To trochę ułatwia zadanie.
Ponadto mam rachunek, którego nie uznałam, na całą kwotę z umowy (50 tyś. złotych, w tym zadatek 10 tyś.)
Czy to nic nie pomoże?
Nie rozumiem sprawy z rachunkiem, proszę więcej opisać.
Mam szanse?
I co teraz zrobić z datą płatności weksla?

Umowa była taka, że jeśli nie dojdzie do umowy to zwrócą mi kasę, bo to były kwestie od siebie niezależne, pożyczka nie była częścią umowy przedwstępnej.
Wpisać jakąś przyszłą, powiedzmy za miesiąc, jeśli już chcemy zacząć żądać zapłaty.
Albo uznać, że to pożyczka bezterminowa, wówczas zgodnie z kc. wypowiedzieć ją z 6-tygodniowym okresem i potem żądać zapłaty.
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 11:44

ustaliliśmy, że zwrot pożyczki nastąpi do 30 października, bez względu na losy umowy przedwstępnej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 11:46

Tak to jest z umowami ustnymi - z postu na post mogą się pojawiać nowe okoliczności ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 11:49

sprawa z rachunkiem:

mój kontrahent przed 30 października powiedział, że żadnej umowy właściwej nie podpisze, że on już nie będzie tak długo czekał i na całość (rzeczy ruchome łącznie były warte 50 tysięcy- z czego tytułem zadatku 10)- wystawił mi przed 30 października rachunek na rzeczy ruchome na 50 tyś. złotych.
Z umowy przedwstępnej wynika, że zapłaciłam mu tylko 10 tysięcy.
Ja napisałam, że jeszcze nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej i że uznaję jego rachunek do kwoty 10 tyś. złotych.
Kserokopię rachunku mam u siebie, oryginał mu odesłałam.
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 11:52

To nie są nowe okoliczności, tak było.
Gościowi strasznie zależało na kasie, mi na tych rzeczach.
Więc tak się umówiliśmy, że 10 zapłacę jako zadatek a resztę jako pożyczkę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 12:07

Nadal nie wiem jak ten rachunek miałby dowodzić pożyczkę. To dwie odrębne umowy, których wspólnym mianownikiem był tylko termin realizacji. To, że kontrahent pospieszył się i wystawił rachunek na 50.000PLN nie dowodzi, że akurat taka była pożyczka.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 12:53

moim zdaniem tak, że w deklaracji wekslowej jest mowa , że weksel zabezpiecza pożyczkę, więc dlaczego wystawca rachunku też nie wiadomo dlaczego miałby się spieszyć z wystawianiem rachunku- przecież od tego się płaci podatek, więc to nie jest w jego interesie.
Poza tym z naszej korespondencji email wynika, że otrzymał ode mnie całą kwotę, 50 tysięcy i dlatego wystawia ten rachunek, bo już chce zakończyć działalność.
elżbietaa
Posty: 7
Rejestracja: 05 gru 2014, 10:49

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: elżbietaa » 05 gru 2014, 12:57

na rachunku jest napisane, że zapłacono gotówką
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 13:09

elżbietaa pisze:moim zdaniem tak, że w deklaracji wekslowej jest mowa , że weksel zabezpiecza pożyczkę
No tak, tylko gdzie dowody tej pożyczki? :)
więc dlaczego wystawca rachunku też nie wiadomo dlaczego miałby się spieszyć z wystawianiem rachunku- przecież od tego się płaci podatek, więc to nie jest w jego interesie.
Ciągle się pytam - jaki to ma związek z pożyczką? I w ogóle cała ta umowa jest jakaś poplątana - wystawił wcześniej rachunek, a czy doszło do wydania tychże ruchomości? No i co z tym terminem 30 października? Kupiła je wówczas Pani, czy nie? Bo jeśli nie, to zadatek przepada. Tylko że to nadal nie ma nic wspólnego z pożyczką.
Poza tym z naszej korespondencji email wynika, że otrzymał ode mnie całą kwotę, 50 tysięcy i dlatego wystawia ten rachunek, bo już chce zakończyć działalność.
Czyli wynika, że otrzymał 50 tysięcy jako zapłata za ruchomości (=wystawia rachunek), tym bardziej świadczy to o tym, że roszczenia z pożyczki nie ma (że przelewy nie miały charakteru pożyczki tylko zapłatę za zakup).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 20:40

Lech pisze:
elżbietaa pisze: Mam pytanie dotyczące braku określenia w deklaracji wekslowej miejsca płatności weksla.
Jakie miejsce wtedy należałoby wpisać?
Adres zamieszkania wystawcy.
to ja mam pytanie:
czy musi być dokładny adres? czy wystarczy jedynie miejscowość?
No tak, tylko gdzie dowody tej pożyczki? :)
dowód to to nie jest, ale wydruk pobrania gotówki z banku może być początkiem dowodu na piśmie, a to już otwiera pewne możliwości (II CK 527/03)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 20:44

Prawnik z Poloneza pisze:czy musi być dokładny adres? czy wystarczy jedynie miejscowość?
Wystarczy miejscowość.
dowód to to nie jest, ale wydruk pobrania gotówki z banku może być początkiem dowodu na piśmie, a to już otwiera pewne możliwości (II CK 527/03)
Cóż, wczoraj pobrałem z banku 500 tysięcy. Jak będziesz tak łaskawy i podasz mi swój adres, to popełnię tę przyjemność i Cię pozwę o zwrot pożyczki. "Otwarte możliwości" już mam :)

(ale wyroku nie czytałem, streścisz?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 21:09

Wystarczy miejscowość.
i gdzie wówczas taki weksel przedstawia się do zapłaty i protestuje?
Cóż, wczoraj pobrałem z banku 500 tysięcy. Jak będziesz tak łaskawy i podasz mi swój adres, to popełnię tę przyjemność i Cię pozwę o zwrot pożyczki. "Otwarte możliwości" już mam :)
a dasz weksel na zabezpieczenie eksperymentu?:)

Pewna pani dochodziła zwrotu kasy przekazanej z ręki do ręki w samochodzie dysponując jedynie potwierdzeniem wypłaty i swoimi zapiskami... SN stwierdził co następuje:
Zdaniem wnoszącej kasację takim dowodem uprawdopodabniającym fakt dokonania czynności nie może być zaświadczenie z banku o pobraniu pieniędzy z konta, jak też notatki powódki. W związku z tak sformułowanym zarzutem należy wskazać, że tzw. początkiem dowodu na piśmie, czyli dokumentem wykazującym iż czynność została dokonana, może być każdy dokument, którego treść bezpośrednio lub pośrednio wskazuje na fakt dokonania czynności. Nie jest konieczne, aby pismo to pochodziło od strony, przeciwko której taki dowód będzie prowadzony, ani też aby było podpisane przez jedną ze stron (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18.05.1979 r. III CRN 287/88, OSNCP 1980, nr 1, poz. 9). Może to być dokument prywatny albo urzędowy, wystarczy list, dowód wpłaty, wycinek prasowy, wydruk komputerowy, telefaksowy, telegram itp. W tym kontekście nie może budzić wątpliwości, że zarówno zaświadczenie z banku jako dokument urzędowy, a także prywatne notatki powódki udostępnione sądowi, których autentyczności niekwestionowano, mogą stanowić tzw. początek dowodu na piśmie. Tak prawidłowo ocenił te dokumenty Sąd II instancji, a tym samym spełniona została przesłanka z art. 74 § 2 k.c. w postaci uprawdopodobnienia faktu dokonania czynności za pomocą pisma. Sąd orzekający meriti władny był zatem zastosować art. 74 § 2 k.c. i przeprowadzić dowód z zeznań świadków i dowód z przesłuchania stron.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 21:12

Prawnik z Poloneza pisze:i gdzie wówczas taki weksel przedstawia się do zapłaty i protestuje?
Tam gdzie się przedstawia do zapłaty - zwykle u wystawcy.

Dzięki za streszczenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 05 gru 2014, 21:16

Tam gdzie się przedstawia do zapłaty - zwykle u wystawcy.
ale w miejscu zamieszkania, zameldowania? załóżmy, że nie znam aktualnego adresu wystawcy? przedstawienie, przedstawieniem, ale protest w złym miejscu może mieć opłakane skutki...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 05 gru 2014, 21:19

Jeśli mam do wyboru miejsce zamieszkania lub zameldowania, to lepiej chyba wybrać zamieszkania.

Poza tym weksle przeznaczone do obiegu (jeśli już mówisz o proteście) powinny być starannie wystawione - miejsce płatności może być miastem, ale z danych wystawcy (choćby z pieczątki firmowej) wynika gdzie wystawca się "ukrywa" :) A jeśli nic nie wiadomo, to... mówi się remitentowi, aby poszukał innego weksla do zbycia, bo nie mamy zamiaru potem identyfikować wystawcy oceniając tylko po podpisie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 gru 2014, 02:16

Poza tym weksle przeznaczone do obiegu (jeśli już mówisz o proteście) powinny być starannie wystawione - miejsce płatności może być miastem, ale z danych wystawcy (choćby z pieczątki firmowej) wynika gdzie wystawca się "ukrywa" :) A jeśli nic nie wiadomo, to... mówi się remitentowi, aby poszukał innego weksla do zbycia, bo nie mamy zamiaru potem identyfikować wystawcy oceniając tylko po podpisie :)
dziękuję za sprowadzenie do wekslowej rzeczywistości :) czyli adres podany na wekslu można uznać za właściwy, bez względu na późniejsze jego zmiany?

a czy akceptant weksla trasowanego przy podpisie ma obowiązek wpisania miejsca płatności (adresu)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 06 gru 2014, 02:21

Prawnik z Poloneza pisze:dziękuję za sprowadzenie do wekslowej rzeczywistości :) czyli adres podany na wekslu można uznać za właściwy, bez względu na późniejsze jego zmiany?
Należy przyjąć, że jeśli wystawca określił jakiś adres jako miejsce płatności, to nawet jak się wyprowadzi, powinien w terminie płatności tam pójść lub posłać człowieka i czekać z pieniędzmi :)

Oczywiście to rozwiązanie skrajne. Normalnie jak wystawca chce zapłacić, to nie widzę większego problemu, aby umówić się z posiadaczem w dogodnym miejscu. Żyjemy w XXI wieku, możliwości komunikacyjne mamy takie, których nasi dziadowie nie mogli nawet sobie wyobrazić :)
a czy akceptant weksla trasowanego przy podpisie ma obowiązek wpisania miejsca płatności (adresu)?
Nie ma.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 gru 2014, 13:06

Nie ma.
czyli "idziemy" pod adres wpisany przez trasanta, chyba, że akceptant wpisał inny adres?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 06 gru 2014, 13:09

Wiesz co, pokaż ten weksel, bo tak na sucho to nie ma co dysputować ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 06 gru 2014, 16:39

póki co na szczęście (chyba;)) o wekslach mogę dyskutować tylko na sucho :)

dlatego wkleję taki przykład

gdzie powinien być przedstawiony ten weksel:
weksel ma być płatny w Tarnowie przy Nadbrzeżnej
Trasat mieszka przy Łubianki, a akceptując weksel wpisał jeszcze inny adres w Tarnowie

chodzi mi o sytuacje gdy na wekslu w ogóle nie ma adresu dłużnika, albo są dwa różne
Załączniki
veksel.png
veksel.png (510.75 KiB) Przejrzano 24215 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Lech » 06 gru 2014, 17:05

Powyższy weksel płatny jest na Nadbrzeżnej.

Co prawda art. 27 uprawnia trasata do wskazania innego adresu niż wskazany na wekslu, jeśli weksel jest płatny w miejscowości jego zamieszkania (co ma tutaj miejsce), jednak z powyższego weksla nie wynika określenie adresu płatności. Powinno być jasno określone np. "przyjmuję do zapłaty na ul. Lubianki" lub "zapłacę na ul. Lubianki".

Samo podanie adresu trasata jest tylko podaniem adresu trasata (np. do celów pozwania:)

Nadto przyjmuje się, że wskazany przez trasata adres nie może być w sprzeczności z adresem podanym przez wystawcę - to znaczy uszczegółowienie adresu przez trasata jest możliwe jeśli wystawca określił miejsce płatności "w Tarnowie", a nie "w Tarnowie ul. Nadbrzeżna"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: umowa ustna pożyczki zabezpieczona wekslem in blanco

Post autor: Prawnik z Poloneza » 09 gru 2014, 23:08

dziękuję!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 99 gości