Odsetki umowne na wekslu in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mtc
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2014, 15:57

Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: mtc » 25 lis 2014, 16:15

Dzień dobry,
sprawa jest następująca: wystawiono weksel własny in blanco. Wystawca nie zapłacił należności, wobec czego wierzyciel wypełnił weksel. Wpisał sumę wekslową a poniżej wyrażone w % odsetki karne z datą od której one są naliczane.

Porozumienie weslowe mówi że jako sumę wekslową mógł wpisać należność główną, umowne odsetki karne opłatę. Wierzyciel też tak tę kwotę zsumował, doliczył do tej sumy wekslowej odsetki do dnia kiedy weksel miał być zapłacony.

Poza tym w porozumieniu wekslowym była mowa ile wynoszą odsetki karne i że będą liczone od dnia w którym weksel miał zostać wykupiony, ale nie było mowy, że wierzyciel może te odsetki karne też na wekslu wpisać w %.

Sędzia wydał nakaz na podstawie takiego weksla - nakazał zapłącić sumę wekslową i odsetki karne wyrażone w % - od dnia X do dnia zapłaty.

Moje pytanie brzmi - czy wierzyciel miał prawo wpisać odsetki karne w ten sposób tzn. w %, czy wolno mu je było tylko zkapitalizować i doliczyć do sumy wekslowej?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: Lech » 25 lis 2014, 16:32

Proszę o zamieszczenie skanu weksla lub przynajmniej dokładne przepisanie jego treści.
I zacytowanie dokładnie zobowiązania z nakazu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mtc
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2014, 15:57

Re: Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: mtc » 25 lis 2014, 19:29

Treść weksla:

K...e, dnia 20 sierpnia 2006 r. na 3500 zł. 1 września 2006 roku zapłacę bez protestu za ten sola weksel na zlecenie XY sumę trzy tysiące pięćset złotych 00/100 wraz z umownymi odsetkami w wysokości dwunastu procent w stosunku miesięcznym liczonymi od dnia 2 września 2006 r. Płatny: aaa bbb [podpis wystawcy weksla]


Nakaz zapłaty:

"Sąd Rejonowy w ... po rozpatrzeniu na posiedzeniu niejawnym w postępowaniu nakazowym z weksla na skutek pozwu wniesionego przez XY w dniu ...., nakazuje pozwanemu ZZ aby zapłacił na rzecz powoda XY kwotę 3500 zł wraz z umownymi odsetkami w wysokości 12% w stosunku miesięcznym od dnia 2 września 2006 r. do dnia zapłaty oraz kwotę ... tytułem zwrotu kosztów procesu albo wniósł w tym terminie zarzuty"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: Lech » 25 lis 2014, 19:36

Weksel płatny w danym dniu nie może mieć zastrzeżonych odsetek (odsetki takie są uznane za nienapisane), więc nie należą się odsetki umowne, tylko ustawowe za zwłokę od terminu płatności. Można by wnieść zarzut na tej podstawie, gdyby nie to, że jest to bezcelowe, odsetki umowne tutaj są 12%, a ustawowe 13% :)

Nadto w chwili obecnej weksel jest przedawniony (z kiedy ten nakaz?)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
mtc
Posty: 3
Rejestracja: 25 lis 2014, 15:57

Re: Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: mtc » 25 lis 2014, 20:17

Witam,
Jestem znajomym autora pytania. Poprosił mnie o zerknięcie na Pana odpowiedź. Piszę używając jego loginu.

Jaka jest dokładna podstawa prawna tego, że nie można zastrzec odsetek za opóźnienie na wekslu płatnym w danym dniu? Szukałem trochę i w jednej z publikacji spotkałem się z informacją, że art. 5 prawa wekslowego nie dotyczy odsetek za opóźnienie, a odsetek naliczanych przed płatnością weksla, niejako za samo korzystanie z sumy jeszcze przed wymagalnością (funkcja kredytowa weksla).

Odsetki umowne na wekslu są w stosunku miesięcznym (!) i tak też zostały zasądzone.

Nakaz zapłaty wydany niestety w 2006 r., choć okoliczności niewniesienia zarzutów są dość zawiłe.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odsetki umowne na wekslu in blanco

Post autor: Lech » 25 lis 2014, 21:03

Nie doczytałem, że dotyczy to odsetek miesięcznych. Wówczas nawet można się posiłkować przepisem z kc. o odsetkach maksymalnych.

Jeśli masz jakieś argumenty (orzeczenia) za możliwością zastrzegania odsetek po terminie płatności w wekslu datowanym, to poproszę. Póki co ja nie podzielam tego zdania, to, co może żądać posiadacz po terminie zapłaty wynika z art. 48 (odsetki ustawowe od weksli płatnych w Polsce).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 95 gości