Weksel przy wynajmnie mieszkania

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
TT
Posty: 1
Rejestracja: 11 lis 2014, 23:40

Weksel przy wynajmnie mieszkania

Post autor: TT » 11 lis 2014, 23:46

Witam serdecznie

Zwracam się z prośbą o poradą odnośnie mojej sytuacji. Mianowicie w 2008 podpisałem umowę najmu i wraz z nią nieszczęsny weksel in blanco z deklaracją wekslową na pokrycie zobowiązań związanych z mieszkaniem (nie płacenie szynszu, potencjalna dewastacja itd). Umowa była na czas określony (1 rok), następnie przedłużyliśmy ją o następny rok (w pesymistycznej wersji na czas określony, niestety nie mogę się dobrać do tych dokumentów). W pewnym momencie wymówiliśmy umowę najmu jednak właściciel zapadł się pod ziemię i nie odpowiadał na żadne próby kontaktu. Wszystkie zobowiązania były uregulowane jednak do dziś nie mogę się skontaktować z tą osobą (czyli notabene nie mam podpisanego wypowiedzenia, poszło one pocztą na adres z umowy). Osoba ta znikneła tak głęboko, że z tego co wiem po krótkim śledztwie jego mieszkanie było zlicytowane przez zarządzce jakieś 3.5 roku temu (czyli w pesymisytycznej wersji gdybym miał umowę na czas nieokreślony to ten Pan i tak stracił prawo do nieruchomości. Weksla jednak do dziś nie otrzymałem.

Moje pytania do Pana:
1. Czy weksel się przeterminował?
2. Mam mnóstwo innych dowodów wymówienia umowy (wypowiedzenie w dostawcy prądu, administracji, klucze zdane w biurze nieruchomości które było pośrednikiem itd). Czy gdyby weksel wpadł w niepowołane ręce to czy mam prawo (czas) aby się tym wybronić?

W razie potrzeby mogę wysłać treść weksla ale nie mam tam niczego niestandardowego. Chodzi o kwestie typowo związane z mieszkaniem. Troszkę ten temat mi chodzi w głowie i bardzo by mi Pan pomógł gdybym pozwolił mi troszkę zrozumieć tę kwestię

Z góry dziękuje i pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel przy wynajmnie mieszkania

Post autor: Lech » 12 lis 2014, 09:22

Zatem w skrócie sytuacja wygląda tak:

1. Była umowa najmu zabezpieczona wekslem in blanco
2. Umowa została rozwiązana, wszystko zostało popłacone
3. Nie ma wynajmującego i weksla ;)
1. Czy weksel się przeterminował?
Trzeba by spojrzeć w treść weksla. Weksel przedawnia się w 3 lata od terminu jego płatności. Jeśli wystawiony weksel daty płatności nie posiadał (bo była do wpisania przez posiadacza), to siłą rzeczy jeszcze się nie przedawnił. Przedawni się w 3 lata od wpisanej przez posiadacza daty płatności, choćby to miał być 2048 rok ;)
Czy gdyby weksel wpadł w niepowołane ręce to czy mam prawo (czas) aby się tym wybronić?
Jeśli posiadacz będzie tak zwanym posiadaczem w dobrej wierze, to nie będziesz mógł się wybronić - dla niego dowodem istnienia zobowiązania będzie weksel, Twoje osobiste stosunki z wynajmującym są wówczas nieistotne. Można się bronić przed taką sytuacją - należy wystawić weksel, choćby in blanco, już ze wskazaniem remitenta, jak również z klauzulą "nie na zlecenie" - nic jednak nie piszesz o treści weksla, to nie wiem jaką mamy w rzeczywistości sytuację.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Weksel przy wynajmnie mieszkania

Post autor: Jacek » 12 lis 2014, 12:20

jednym słowem lipa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 123 gości