cofnięcie pozwu- zwrot weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ja03
Posty: 11
Rejestracja: 27 wrz 2013, 12:49

cofnięcie pozwu- zwrot weksla

Post autor: ja03 » 04 lis 2014, 14:40

Witam, wniosłem sprawę o zapłatę z weklsa własnego. Sąd wydał nakaz zapłaty.

Z pozwanym chce podpisać ugodę- że jak on zapłaci to ja cofnę pozew i zwrócę się do sądu o zwrot weksla i później zwrócę mu ten weksel.

Czy jak cofnę pozew to sąd odeśle mi ten weksel- żebym mogła oddać pozwanemu dłużnikowi?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: cofnięcie pozwu- zwrot weksla

Post autor: Lech » 04 lis 2014, 14:49

Nie, weksel zostanie już w aktach sprawy. Obecnie "papierem" do żądania zapłaty jest nakaz zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
flyntuch
Posty: 1
Rejestracja: 22 lip 2015, 13:06

Re: cofnięcie pozwu- zwrot weksla

Post autor: flyntuch » 22 lip 2015, 13:22

Czy w takiej sytuacji indosant, który pozwany z weksla uiścił należność zgodnie z nakazem, ma szanse na zwrotne poszukiwanie wśród pozostałych indosantów? Doręczony mu nakaz zapłaty nie odzwierciedla przecież treści rewersu weksla. Skoro nie można wykupić weksla z sądu, to pozostaje jedynie pozew na zasadach ogólnych? Tylko jak, skoro jedynym śladem indosu jest wpis na rewersie dokumentu już na zawsze zamkniętego w kasie pancernej sądu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: cofnięcie pozwu- zwrot weksla

Post autor: Lech » 22 lip 2015, 13:47

Indosant powinien dostać odpis rewersu weksla, chociażby w pozwie. Jeśli tego zaniedbano, to w sumie zasadnym jest przynajmniej żądanie uzupełnienia odpisu pozwu o ten odpis.

A z pozwaniem pozostałych indosantów trzeba się spieszyć, bo indosant ma na to krótki czas - 6 miesięcy od wykupu weksla lub od pociągnięcia do odpowiedzialności sądowej. W przypadku roszczenia indosanta wobec wystawcy weksla własnego jest to już normalnie 3 lata od terminu płatności weksla (choć i tu też można przejechać się na przedawnieniu, bo pozwanie indosanta i wystawcy przez posiadacza nie wpływa na przedawnienie roszczenia indosanta wobec wystawcy).

Weksel jest "w kasie pancernej sądu", co nie oznacza, że nie może być dowodem w innej sprawie cywilnej - trzeba tylko ładnie wskazać w pozwie ten weksel jako dowód i opisać gdzie się znajduje i dlaczego. Przyznam, że nasza kancelaria jeszcze takiej sprawy "wtórnej" nie prowadziła, a szkoda :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości