Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kordyt
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:46

Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: kordyt » 26 maja 2011, 22:34

Witam wszystkich użytkowników.

Mam taki problem dostałem w ramach rozliczeń finansowych od znajomego weksel (na starym blankiecie z opłatą skarbową).
Napisał na wekslu, że przenosi go na mnie bez obliga. To działo się dosyć szybko i nie miałem się czasy zastanowić nad tym, bo to miała być najpierw pożyczka na jakiś czas, a teraz wiem bo moja zona pracuje z jego teściową i wiem, że on nie ma pieniedzy żeby oddać ma w tej chwili trudna sytuacje. Ale mówi, ze podobno mogę dochodzić pieniędzy za ten weksel od tych innych osób ktore sa wpisane.

-------------------------------------------------------------------------------------------
Gdańsk, dnia 13 kwietnia 2005 roku Na 20 000 zł |
dnia 15 maja 2011 roku zapłacę bez protestu za ten własny |
weksel na zlecenie Karola Ł******* sumę |
dwadzieścia tysięcy złotych |
Walutę otrzymałem |
|
Paweł Paweł |
Płatny w Olsztynie S*********i (podpis) S********i (czytelnie) |
--------------------------------------------------------------------------------------------


----------------------------------------------------------------------------------------------
Ustępuję bez obliga na zlecenie |
Zbigniewa J********** |
|
Karol Ł****** (podpis) |
15 kwietnia 2011 r. |
|
Ustępuję bez obliga na zlecenie |
Moje Imię i Nazwisko |
|
Zbigniew J********** (podpis) |
28 kwietnia 2011 r. |
|
|
Poręczam za Pawła S*********ego |
Mariola S*********ska (podpis) Mariola S****ska (czytelnie) |
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Te napisy z boku weksla z prawej są w rzeczywistości w poprzek.


Z tego po przeczytaniu nie bardzo wiem od kogo, jak i kiedy mam dochodzić pieniędzy za ten weksel.
Ja mieszkam w Olsztynie, ten znajomy od którego mam weksla też, a reszty tych ludzi nie znam ale prawdopodobnie są z Gdańska. Czytałem, ze trzeba podobno jechać do kogoś do domu z tym? Znajomy w razei czego ma adres ale nie wiem czy to mi się opłaca w ogóle, bo pojadę, a kogoś nie bedzie np w domu itd bede musiał znowu jechać?

I wogóle do kiedy ten weksel jest ważny, ile mam czasu?

Prosze napiszcie mi tak krok po kroku, bo się na tym kompletnie nie znam i teraz nie wiem za bardzo co mam zrobić.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: Lech » 27 maja 2011, 05:51

Należności dochodzisz od wystawcy Pawła S. i jego poręczyciela - Marioli S.

Indosanci za weksel nie odpowiadają, ponieważ zbyli go poprzez indos z klauzulą bez obliga

Należy skontaktować się z wystawcą i poinformować go, że jesteś właścicielem weksla i chcesz się umówić na zapłatę. Teoretycznie weksel też powinien być przedstawiony do zapłaty

Jechanie w ciemno zawsze jest ryzykowne, lepiej umówić się telefonicznie/mailowo, jednakże nawet gdyby było tak, że pojedziesz, i nikogo nie zastaniesz (a będzie to prawidłowy adres dłużnika), przedstawienie weksla będzie skuteczne.

Zatem:
- skontaktuj się z dłużnikami, porozmawiaj z nimi o tym
- przedstaw weksel do zapłaty (w praktyce czynność ta jest często pomijana bez szkody dla całego postępowania sądowego)
- wytocz powództwo wobec Marioli S i Pawła S, jeśli nie dogadacie się odnośnie spłaty.

Weksel przedawnia się w ciągu 3 lat od dnia płatności, więc czasu masz jeszcze sporo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kordyt
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:46

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: kordyt » 27 maja 2011, 06:52

Wielkie dzięki za odpowiedz.

1) Mam tyko adres do tych osób - nie mam telefonu ani maila - wystarczy jak wyślę poczta list ?

2) Jak tam na wekslu pisze "płatne w Olsztynie" (czyli tam gdzie mieszkam) to czy mogę chcieć, czy mam prawo napisać np. zeby oni przyjechali do mnie oddać pieniądze za ten weksel?

3) Czy gdybym tak napisał to muszę podawać swój adres do domu, czy moge sie z nimi umówić np. u znajomego w komisie i podać adres tego komisu?

4) Co będzie jak nie odbiorą listu? Albo odbiorą i nic nie zrobią, nie odezwą się wcale?

5) Czy mam pisać do nich razem czy osobno ? - bo ta Mariola i Paweł to są z tego co wiem małżeństwem i mają to samo nazwisko?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: Lech » 27 maja 2011, 08:00

kordyt pisze: 1) Mam tyko adres do tych osób - nie mam telefonu ani maila - wystarczy jak wyślę poczta list ?
Jak masz to, co masz, to działasz na tym, co dostępne. Zatem wyślij list. Jakbyś Ty wystawił weksel, to też chciałbyś, aby po 5 latach jakiś posiadacz, co go w ogóle nie znasz, też się z Tobą kontaktował, a nie kierował sprawy od razu do sądu.
2) Jak tam na wekslu pisze "płatne w Olsztynie" (czyli tam gdzie mieszkam) to czy mogę chcieć, czy mam prawo napisać np. zeby oni przyjechali do mnie oddać pieniądze za ten weksel?
A kto to tam tak wpisał? Podejrzewam, że któryś z indosantów, ponieważ nie wydaje mi się, aby wystawca był wróżką i wiedział, że ostatni posiadacz będzie mieszkał w Olsztynie. Ponieważ indosant nie ma prawa uzupełnić weksla miejscem płatności wbrew woli wystawcy, należy uznać, że lepiej jednak przedstawić weksel do zapłaty wystawcy w miejscu jego zamieszkania.
3) Czy gdybym tak napisał to muszę podawać swój adres do domu, czy moge sie z nimi umówić np. u znajomego w komisie i podać adres tego komisu?
A masz upoważnienie od wystawcy do uzupełnienia weksla określonym przez Ciebie miejscem płatności?
4) Co będzie jak nie odbiorą listu? Albo odbiorą i nic nie zrobią, nie odezwą się wcale?
Pozostaje sprawa sądowa.
5) Czy mam pisać do nich razem czy osobno ? - bo ta Mariola i Paweł to są z tego co wiem małżeństwem i mają to samo nazwisko?
Napisz osobno, ale to z tej prostej przyczyny, że list polecony może mieć tylko jednego adresata.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kordyt
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:46

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: kordyt » 27 maja 2011, 09:32

Lech pisze:A kto to tam tak wpisał? Podejrzewam, że któryś z indosantów, ponieważ nie wydaje mi się, aby wystawca był wróżką i wiedział, że ostatni posiadacz będzie mieszkał w Olsztynie.
Nie wiem kto wpisał, tez nie jestem wrozka. Jak dostałem weksel to juz wszystko było napisane i wygląda ze już od dawna. Nie tylko ostatni posiadacz ale i ten od którego dostałem weksel też jest z Olsztyna na pewno, a ten przed nim nie powiem bo nie wiem. Jakie oni mieli między soba uzgodnienia tez nie wiem i nie mam na to wpływu, a troche tak czuje z tego co piszesz, jakby teraz wyglądało, że to moja wina ze coś jest pokręcone.
Lech pisze:A masz upoważnienie od wystawcy do uzupełnienia weksla określonym przez Ciebie miejscem płatności?
Tam juz jest wpisane "płatne w Olsztynie" ja nic nie wpisywalem, jaki dostałem taki mam. Zadnych dodatkowych upowaznien nie mam.
Lech pisze:Napisz osobno, ale to z tej prostej przyczyny, że list polecony może mieć tylko jednego adresata.
Teraz juz nie wiem, wcześniej napisałes że "lepiej jednak przedstawić weksel do zapłaty wystawcy w miejscu jego zamieszkania"
a tutaj zeby jednak listem. Teraz nie wiem jak będzie lepiej?
A jezeli listem, to czy mogę wskazac w tym liście, że prosze stawić się w Olsztynie (bo tak jest wpisane) i podamwybrany przeze mnie adres i tam będę czekał na te osoby?

Dzięki, za poświęcenie czasu na pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: Lech » 27 maja 2011, 09:43

Nie wiem kto wpisał, tez nie jestem wrozka. Jak dostałem weksel to juz wszystko było napisane i wygląda ze już od dawna. Nie tylko ostatni posiadacz ale i ten od którego dostałem weksel też jest z Olsztyna na pewno, a ten przed nim nie powiem bo nie wiem. Jakie oni mieli między soba uzgodnienia tez nie wiem i nie mam na to wpływu, a troche tak czuje z tego co piszesz, jakby teraz wyglądało, że to moja wina ze coś jest pokręcone.
Zatem masz weksel, który jest płatny w Olsztynie, ale niewiadomo gdzie, bo dłużnik w Olsztynie nie mieszka. I tak zatem musisz skontaktować się z dłużnikiem i określić w nim miejsce płatności weksla.
Tam juz jest wpisane "płatne w Olsztynie" ja nic nie wpisywalem, jaki dostałem taki mam. Zadnych dodatkowych upowaznien nie mam.
Zatem bezpiecznie jest po prostu przedstawić weksel dłużnikowi, bo wygląda na to, że ten Olsztyn to nic nie znaczy.


Teraz juz nie wiem, wcześniej napisałes że "lepiej jednak przedstawić weksel do zapłaty wystawcy w miejscu jego zamieszkania"
a tutaj zeby jednak listem. Teraz nie wiem jak będzie lepiej?
Pytałeś się, czy można wysłać list do małżeństwa, to odpisałem, że nie.

Najlepiej będzie, jeśli przedstawisz weksel osobiście dłużnikowi, ale jeszcze lepiej będzie, jeśli wcześniej skontaktujesz się z nim, aby nie był "zdziwiony".
A jezeli listem, to czy mogę wskazac w tym liście, że prosze stawić się w Olsztynie (bo tak jest wpisane) i podamwybrany przeze mnie adres i tam będę czekał na te osoby?
Ale gdzie w Olsztynie? Na rynku? Nie można kazać szukać dłużnikowi weksla gdzieś po Polsce, choć niektórzy tego próbują z pozytywnym skutkiem.
W teorii weksel jest długiem odbiorczym i powinien być przedstawiony do zapłaty w miejscu zamieszkania dłużnika. Czasem dłużnik ma kilka firm/siedzib, dlatego określa się miasto płatności. Wpisywanie miasta remitenta, to takie pomieszanie tradycji prawa wekslowego z chęcią ułatwienia sobie życia przez wierzycieli, z czego wychodzą potem takie "kwiatki".
W praktyce wyślesz wezwanie listem, potem pójdziesz do sądu i na 95% do żadnego zarzutu nieprzedstawienia weksla do zapłaty nie dojdzie.

Zrobisz jak zechcesz :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kordyt
Posty: 4
Rejestracja: 26 maja 2011, 21:46

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: kordyt » 27 maja 2011, 10:16

OK. Czyli piszę list:
"Wzywam Pana do zapłaty za weksel ..." no i gdzie mam wyznaczyć to miejsce zapłaty ?
"W Pana własnym mieszkaniu?"

Czy może tak:
"Wzywam Pana do zapłaty za weksel z dnia 13 kwietnia 2005 roku wystawiony na zlecenie Karola Ł******* na kwotę
dwudziestu tysięcy złotych, płatny dnia 15 maja 2011 roku w Olsztynie. Wyznaczam termin 7 dni do zapłaty od daty odebrania tego pisma."

No i jak ma zapłacić?
"Proszę zapłacić przelewem na moje konto?"
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Od kogo mam dochodzić pieniędzy za weksel?

Post autor: Lech » 27 maja 2011, 10:19

Wyślij ksero weksla i napisz:

Dzień dobry, jestem posiadaczem weksla wystawionego przez Pana w dniu ... na kwotę ...
Termin płatności weksla minął ... Chciałbym umówić się w sprawie spłaty tego zadłużenia.
Proszę o kontakt do dnia...
W przypadku braku zapłaty będę zmuszony skierować sprawę wobec Pana i pani Marioli S. na drogę sądową.
Z poważaniem
...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości