komu wydać weksel - poręczycielowi czy wystawcy?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jolalojalna
Posty: 5
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:37

komu wydać weksel - poręczycielowi czy wystawcy?

Post autor: jolalojalna » 17 wrz 2014, 11:09

witam,

moje pytanie dotyczy wydania weksla.
Sytuacja wygląda następująco: mamy weksel własny, na którym podpisał się wystawca i poręczyciel.
1/2 sumy spłaca wystawca - kwituję odbiór sumy, jednak nie wydaję mu weksla bo nie spłacono całości.
Potem 1/2 spłaca mi poręczyciel. Cała suma wekslowa została spłacona.

Moje pytanie: komu mam wydać weksel?
Rozumiem, że podstawa prawna to 39 par 1 w zw. z 103, warto też powołać 465 kc. Niestety nigdzie nie znalazłam jednoznaczej odp. jakie przyjąć kryterium co do zwrotu - wystawcy, bo przecież to on jest ,,głównym dłużnikiem'' i to względem niego poręczyciel ma roszczenie regresowe, czy poręczycielowi, który spłacił zadłużenie do końca i przysługuje mu regres?

pozdrawiam,

J.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: komu wydać weksel - poręczycielowi czy wystawcy?

Post autor: Lech » 17 wrz 2014, 11:23

W tym przypadku możemy zwrócić poręczycielowi, jeśli tego zażąda, a weksel jest już w całości spłacony. Nie ma podstaw bowiem, aby posiadacz trzymał w całości spłacony weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
jolalojalna
Posty: 5
Rejestracja: 16 wrz 2014, 13:37

Re: komu wydać weksel - poręczycielowi czy wystawcy?

Post autor: jolalojalna » 17 wrz 2014, 12:15

dzięki.

a co gdy nie zażada? zwracamy wystawcy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: komu wydać weksel - poręczycielowi czy wystawcy?

Post autor: Lech » 17 wrz 2014, 12:21

Jest to sytuacja niestandardowa - bo normalnie weksel oddajemy temu, kto płaci. W niestandardowej sytuacji należy pomyśleć i nie robić ludziom niepotrzebnych kłopotów. Na przykład:

- weksel ostatecznie spłacił poręczyciel, jak oddamy weksel wystawcy, to poręczyciel pozbawi się podstaw do regresu (nie udowodni roszczenia), więc normalnym jest, że powinniśmy weksel zwrócić spłacającemu poręczycielowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości