Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
andrew
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:26

Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: andrew » 23 maja 2011, 09:36

Witam
Mam bardzo małą wiedzę na temat prawa wekslowego, więc proszę o delikatne traktowanie;)
Przyznano mi dotację z Urzędu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Oczywiście muszę znaleźć poręczycieli, co przysporzyło mi nie lada problemów. Jednego mam "na miejscu", drugi z poręczycieli mieszka w innym mieście. Czy istnieje taka możliwość, żeby znajomy nie musiał przyjeżdżać do mojego Urzędu Pracy w celu podpisania poręczenia? Chodzi mi o jakieś upoważnienie notarialne, cokolwiek. Szukam wszędzie i pytam wszystkich, jednak nikt nie umie mi odpowiedzieć na to pytanie. W urzędzie kobiety albo nie są kompetentne albo mają takie podejście żeby zbyć petenta. Przekonałem się o tym nieraz i nie sądzę, żebym otrzymał inną odpowiedź jak: żyrant musi być osobiście w godzinach pracy urzędu ( już raz to słyszałem;).
Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: Lech » 23 maja 2011, 09:46

Rozwiązania są następujące:

a) dasz (wyślesz) weksel do podpisu poręczycielowi i on się podpisze - Urząd pewnie tego nie przyjmie, ponieważ nie będzie miał pewności, że podpis poręczyciela pochodzi faktycznie od poręczyciela

b) wyślesz weksel i poręczyciel podpisze się, a notariusz poświadczy ten podpis - powinno być OK

c) poręczenie może być podpisane przez pełnomocnika - poręczyciel (notarialnie, aby Urząd miał dowód) wystawi upoważnienie do podpisania się w jego imieniu i z takim upoważnieniem osoba upoważniona (choćby Ty) podpisze się na wekslu jako poręczyciel przy pracowniku Urzędu.

Jak wystawić pełnomocnictwo do podpisania weksla: http://www.remitent.pl/jak-sporzadzic-p ... eksla/1416

Moim zdaniem najprościej będzie poświadczyć podpis notarialnie (czyli opcja"b") - żaden urząd nie powinien się o to przyczepić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
andrew
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:26

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: andrew » 23 maja 2011, 10:46

Suuper:)
Idę z urzędniczkami "powalczyć", pewnie nie będą chciały się zgodzić;)
Dziękuję za szybką odpowiedź
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: Lech » 23 maja 2011, 10:48

Najważniejsze, aby urzędniczki ci dały "wynieść" weksel z urzędu. A nawet jeśli nie, to przecież możesz taki sam wzór wydrukować i dać do podpisu poręczycielowi.

Czasem na urzędniczy beton nie ma siły, ale życzę powodzenia ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
andrew
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:26

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: andrew » 23 maja 2011, 10:54

A wiesz może ile będą mniej więcej kosztowały te dwie opcje u notariusza?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: Lech » 23 maja 2011, 10:58

Poświadczenie podpisu u notariusza kosztuje:

- 20zł, jeśli dokument nie wymienia sumy (weksel in blanco)
- od 10 do 300zł, jeśli dokument wymienia sumę (weź standardowe stawki notarialne zależne od kwoty i podziel je przez 10)

Plus Vat.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
andrew
Posty: 4
Rejestracja: 23 maja 2011, 09:26

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: andrew » 23 maja 2011, 11:05

Dzwoniłem do urzędu i odpowiedź była następująca:
Dotacja to środki publiczne, które powinny być odpowiednio zabezpieczone.
Z pełnomocnictwem miały do czynienia kilka dni temu i nie było na to zgody, mimo że osoba chciała się podpisać w imieniu brata i miała upoważnienie notarialne.
Jeśli chodzi o wydanie weksla (opcja b) do podpisu w obecności notariusza, to należy zwrócić się do nich z oficjalnymi pismem. Powiedziała, że jest to papier wartościowy, weksel in blanco i dużo ryzykują jeśli wyjdzie poza urząd.
Napiszę pismo, zobaczymy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczenie Awal, jakie są możliwości?

Post autor: Lech » 23 maja 2011, 11:08

andrew pisze:jest to papier wartościowy, weksel in blanco i dużo ryzykują jeśli wyjdzie poza urząd.
Bzdura.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości