Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
j_kwiecien
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:02

Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Post autor: j_kwiecien » 03 wrz 2014, 22:05

Witam,

Dawno mnie tutaj nie było ale jak już jestem mam ciekawą sprawę sądową.

Pan Y jest w posiadaniu weksla in blanco, który nie został zwrócony wystawcy, pomimo że zobowiązanie które zabezpieczał została w całości spłacone. Wystawca prosty człowiek nie wiedział nawet, że ma żądać zwrotu weksla. Zobowiązanie wynikało z pożyczki prywatnej i wzajemnych rozliczeń stron.

Pan Y wypełnia weksel in blanco (nie wiadomo do końca czy wypełnił go przed czy po indosie, jak byłem na okazaniu weksla to był jeszcze niewypełniony - jeżeli dałoby się udowodnić, że weksel był przeniesiony jako weksel in blanco to nie ma problemu, mamy wtedy do czynienia ze zwykłym przelewem i można podnieść każdy zarzut). Przyjmuję, że wypełnia go i następnie indosuje na kolejną osobę. Nabywca wnosi pozew o zapłatę i no co jasne dostaje nakaz w nakazowym.

Problem w tym, że Pan Y nie ma żadnej należności (toczy się w tej chwili sprawa karna o usiłowanie oszustwa ale prokuratura nie dała rady zabezpieczyć weksla). Pozostaje mi jeszcze Urząd Skarbowy bo wiem, że remitent nie mógł w tamtym okresie pożyczyć takiej kwoty wystawcy bo poprostu jej nie miał. Tak samo nabywca nie dysponował takimi środkami.

Nabywca weksla powołuje się oczywiście na art. 10 Prawa wekslowego i koniec. Muszę więc wykazać, że przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Siedzę i myślę jak i skąd ustalić wzorzec postępowania przy nabywaniu weksli, co do których nabywca wie, że były one wystawione jako weksle niezupełne. Jak czynności powinien podjąć taki potencjalny nabywca. Czy wystarczy sprawdzić że istniała deklaracja wekslowa, stosunek podstawowy czy też jeżeli brak takich dowodów zwrócić się z zapytaniem do wystawcy weksla. I nachodzi mi takie pytanie, czy sąd będzie skłonny powołać biegłego na okoliczność ustalenia zasad obrotu wekslami. Żeby wykazać rażące niedbalstwo muszę ustalić wzorzec postępowania i wykazać, że nabywca w rażący sposób od niego odszedł.

Ja dobrze wiem, że cała sprawa jest szyta i nabywca dobrze wie, po co nabył weksel. I generalnie jakbym miał jakiś dowód to był powołał się na złą wiarę ale to niewykonalne.

Może macie jakieś ciekawe rozwiązanie.

Nasuwa mi się jeszcze jeden pomysł. Art. 10 mówi o uzupełnieniu niezgodnie z porozumieniem. Więc w domyśle uznaje, że jakieś porozumienie musiało istnieć. A co gdy nie ma żadnego porozumienia, ktoś wykorzystuje weksel, który uzyskał na zabezpieczenie innego stosunku podstawowego.

Z niecierpliwością czekam na podpowiedzi. Ja ze swej strony zobowiązuje się do opisywania przebiegu sprawy sądowej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Post autor: Lech » 03 wrz 2014, 22:24

Nie chciałbym tutaj wymyślać jakichś uniwersalnych porad "jak wzruszyć ochronę wynikającą z art. 10", bo i takich uniwersalnych porad dać nie można. Fakt rażącego niedbalstwa musi być rozpatrywany za każdym razem w odniesieniu do konkretnej transakcji - co to za weksel, na jaką sumę, kto otrzymał, od kogo itp.

Generalnie jeśli nie posiadamy dowodu na rażące niedbalstwo lub złą wiarę, to w taki spór nie brniemy. Nie o to przecież chodzi, aby kreować rzeczywistość. Remitent wypełnił weksel niesłusznie i puścił w obieg? Niech za to płaci - http://www.remitent.pl/przegrany-proces ... rbami/7050
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
j_kwiecien
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:02

Re: Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Post autor: j_kwiecien » 03 wrz 2014, 23:00

Moja wątpliwość jest taka, czy można uderzać do remitent jak jeszcze nie powstała szkoda, a ta powstanie dopiero z chwilą wyegzekwowania przez nabywcę weksla kwoty od wystawcy. Na tym etapie jest jeszcze za wcześnie.

Napewno przekaże namiary mojemu klientowi jak już będzie po przegranej.

Narazie wydaje mi się, że sprawa jest do wygrania.

Weksel opiewa na kwotę 275.000,00 zł.
Ciekawostka polega na tym, że nie wiem czy on nie był puszczony w obieg jako weksel in blanco. W dniu płatności był nieuzupełniony.
Weksel został kupiony za 140.000,00 zł, a wiem że nabywca nie dysponował takimi środkami.

Z komentarzy udało mi się wyczytać, że w takich sprawach powinno się podjąć próbę kontaktu z dłużnikiem.
Nie wiem czy na taką okoliczność sąd dopuści mi biegłego i tutaj powstaje pytanie czy jest Pan może wpisany na listę biegłych sądowych (sprawa toczy się przed SO w Gliwicach) albo zna kogoś kto jest i zajmuje się obrotem wekslowym. Wydaje mi się, że sąd uzna to za kwestię prawną i nie powoła biegłego ale wolę mieć kogoś na podorędziu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Post autor: Lech » 04 wrz 2014, 07:15

j_kwiecien pisze: Z komentarzy udało mi się wyczytać, że w takich sprawach powinno się podjąć próbę kontaktu z dłużnikiem.
Kontakt z dłużnikiem to ostateczność, zasada, wedle której przy zakupie każdego weksla zawsze by trzeba było kontaktować się z dłużnikiem byłaby absurdalna i właściwie niweczyła sens istnienia obrotu wekslowego.
Nie wiem czy na taką okoliczność sąd dopuści mi biegłego i tutaj powstaje pytanie czy jest Pan może wpisany na listę biegłych sądowych (sprawa toczy się przed SO w Gliwicach) albo zna kogoś kto jest i zajmuje się obrotem wekslowym. Wydaje mi się, że sąd uzna to za kwestię prawną i nie powoła biegłego ale wolę mieć kogoś na podorędziu.
Sąd nie powinien dopuszczać biegłego z zakresu prawa, ponieważ to sam sąd jest takim biegłym.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wykorzystanie art. 10 Prawa wekslowego

Post autor: Lech » 04 wrz 2014, 07:25

Ja dobrze wiem, że cała sprawa jest szyta i nabywca dobrze wie
Zatem należy (też) szukać dowodów nie na rażące niedbalstwo, tylko na złą wiarę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości