Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
duty3
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2023, 22:37

Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Post autor: duty3 » 24 sty 2023, 23:19

Na wstępie chciałem podziękować za prowadzenie strony internetowej, serwisu i darmowe wzory weksli. O wekslach dowiedziałem się właśnie z poprzedniego adresu wiele lat temu.

Pytanie dotyczy następującej sytuacji:

Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (dalej zwana Emitentem) zamierza wystawić weksele nieoprocentowane na rzecz swoich znajomych częściowo przebywających za granicą celem pozyskania funduszy, ponieważ to stosunkowo łatwa w użyciu i zabezpieczająca ich (znajomych) forma.

Znajomi zamierzają przelać kwoty odpowiadające kwocie na którą wystawione będą weksle.

Weksle będą wekslami płatnymi ileś dni po okazaniu, w skutek płatności zostanie zwrócona kwota odpowiadająca dokładnie pozyskanej.

Nie będą sporządzane żadne dodatkowe umowy.

Pytania:
1. Czy fakt pozyskania środków w ten sposób trzeba zgłaszać US, albo płacić od tego PCC? Czy wpływ na to ma prowadzenie działalności gospodarczej przez Emitenta? Czy mają znaczenie klauzule "bez protestu", "nie na zlecenie"? Obowiązki zgłaszania i podatki są też istotne w dalszych pytaniach. Nie ma sensu korzystać z jakiejś możliwości, jeżeli korzyść z niej niewielka, a trzebaby płacić PCC. Istostna jest też prostota.
2. Czy rozliczenia mogą nastąpić częściowo gotówką, a częściowo przelewem? Czy musi być dochowana ta sama forma w transakcjach w obie strony dla każdego weksla? Są ograniczenia dotyczące sposobu płatności?
3. Czy weksle można wystawić na nieco wyższą kwotę niż przelewana, a potem dobrowolnie zgodzić się na otrzymanie z powrotem tej samej kwoty?
4. Czy za porozumieniem stron weksle można wykupić środkami w innej walucie? Czy można wystawić weksel w innej walucie niż ta w której otrzymało się środki?
5. Weksel jest dokumentem fizycznym. Znajomi przebywają za granicą. Czy można (jeżeli się na to zgodzą, bo rozumiem powody dlaczego mieliby się nie zgodzić) weksle wręczyć przy okazji, albo przez znajomego, zostawić u zaufanej trzeciej strony itp, czy też należy je natychmiast wysłać pocztą?
6. Czy po rozliczeniu weksle mogą być po prostu zniszczone (można to zrobić np. z transmisją video, by Emitent miał pewność, że rzeczywiście tak się stało).
7. Czy można przelać pieniądze wcześniej niż wynikałoby to z ilości ustalonych dni po okazaniu?

Byłbym też wdzięczny za inne istotne sugestie dotyczące przedstawianej sytuacji które mogą przyjść na myśl.
duty3
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2023, 22:37

Re: Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Post autor: duty3 » 25 sty 2023, 14:27

Niestety nie mam możliwości edycji swojego posta nawet przed tym jak udzielona będzie na niego odpowiedź, co ma swoje uzasadnienie, ale uniemożliwia mi jego poprawę, więc uzupełniam w kolejnym.

Link z forum odnośnie zagadnienia: viewtopic.php?f=7&t=803

Pisząc o przelewach miałem zawsze na myśli przelewy bankowe.

Przepraszam, też za inne nieścisłości. Kiedyś wekslami się pasjonowałem jako dobrze stworzonym prawem (i jako nie-prawnik), ale wiedzy przez wiele lat nie stosowałem, więc poza ogólnymi ideami niestety zanikła. A teraz przyjaciel poprosił mnie o ustalenie czy coś takiego co mi przyszło do głowy jest możliwe.

Chciałem też streścić i uprościć pytanie: Czy można komuś sprzedać weksel zdalnie po cenie nominalnej i nie trzeba od tego płacić PCC? Według https://hplegal.pl/publikacje/artykul/2 ... odatek-pcc nie trzeba, ale już jakiś czas minął, a prawo podatkowe się zmienia ostatnio tylko w niewłaściwą stronę. Ponadto weksel, chociaż był by czyjąś własnością, to fizycznie doręczony byłby z opóźnieniem.
duty3
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2023, 22:37

Re: Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Post autor: duty3 » 26 sty 2023, 00:25

Jeszcze bardziej skrócę pytanie
Czy stan przedstawiony na stronie i w komentarzach do niej:

http://www.remitent.pl/weksel-a-podatek ... zyczki/322

jest aktualny?

Na forum posty też już starsze:
viewtopic.php?f=2&t=1764
viewtopic.php?t=780
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Post autor: Lech » 27 sty 2023, 09:13

Odnośnie podatku od czynności cywilno-prawnych, to temat ten od dziesiątek lat był przedmiotem "przepychanek" pomiędzy urzędem, a podatnikami. W teorii podatek należy się od umowy pożyczki, a nie należy się od wystawionego weksla. Jeśli zatem strony zawierały umowę pożyczki, która była zabezpieczana wekslem, podatek był należny. Można jednak ustalić stan prawny w ten sposób, że strony umowy pożyczki nie zawierają, opierając swoje relacje wyłącznie na wekslu. A i wówczas urząd może próbować doszukiwać się w tym "ukrytej" umowy pożyczki.

duty3 pisze:
24 sty 2023, 23:19
1. Czy fakt pozyskania środków w ten sposób trzeba zgłaszać US, albo płacić od tego PCC?
Nie, wystawienie weksla nie podlega PCC.
Czy wpływ na to ma prowadzenie działalności gospodarczej przez Emitenta?
Nie.
Czy mają znaczenie klauzule "bez protestu", "nie na zlecenie"?
Klauzule te nie mają znaczenia z podatkowego punktu widzenia.
2. Czy rozliczenia mogą nastąpić częściowo gotówką, a częściowo przelewem?
Mogą.
Czy musi być dochowana ta sama forma w transakcjach w obie strony dla każdego weksla? Są ograniczenia dotyczące sposobu płatności?
Ewentualne ograniczenie wynika z przepisów ogólnych - na przykład obowiązkowi przyjmowania zapłaty powyżej pewnej sumy w postaci przelewu bankowego (dotyczy firm).
3. Czy weksle można wystawić na nieco wyższą kwotę niż przelewana, a potem dobrowolnie zgodzić się na otrzymanie z powrotem tej samej kwoty?
Można, jednak wówczas robi to "problem" po stronie remitenta, który musi taki przychód opodatkować.
4. Czy za porozumieniem stron weksle można wykupić środkami w innej walucie? Czy można wystawić weksel w innej walucie niż ta w której otrzymało się środki?
Na oba pytania odpowiedź brzmi: tak (jeśli taka jest zgodna wola stron).
5. Weksel jest dokumentem fizycznym. Znajomi przebywają za granicą. Czy można (jeżeli się na to zgodzą, bo rozumiem powody dlaczego mieliby się nie zgodzić) weksle wręczyć przy okazji, albo przez znajomego, zostawić u zaufanej trzeciej strony itp, czy też należy je natychmiast wysłać pocztą?
Jeśli znajomy zgodzi się przelać pieniądze nie otrzymawszy wcześniej weksla, to jest to możliwe.
6. Czy po rozliczeniu weksle mogą być po prostu zniszczone (można to zrobić np. z transmisją video, by Emitent miał pewność, że rzeczywiście tak się stało).
Najlepiej weksle skasować i zwrócić wystawcy. Kilka wskazówek w podobnym temacie jest tutaj: http://www.remitent.pl/czy-przeslanie-w ... ieczne/564
7. Czy można przelać pieniądze wcześniej niż wynikałoby to z ilości ustalonych dni po okazaniu?
Można, bezpieczniej jednak płacić za weksel w momencie zwrotu weksla.
prawo podatkowe się zmienia ostatnio tylko w niewłaściwą stronę.
Prawo się nie zmieniło. Mogło zmienić się orzecznictwo, oraz siła motywacji US do szukania pieniędzy :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
duty3
Posty: 5
Rejestracja: 24 sty 2023, 22:37

Re: Weksel wystawiony przez osobę fizyczną a PCC i US

Post autor: duty3 » 29 sty 2023, 18:25

Dziękuję za udzieloną kompleksową pomoc :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości