czy termin zwrotu pożyczki jest obowiązkowy ?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
jacekm789@gmail.com
Posty: 25
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

czy termin zwrotu pożyczki jest obowiązkowy ?

Post autor: jacekm789@gmail.com » 07 sie 2022, 10:11

W wielu miejscach wyczytałem, że obowiązkowo w każdej umowie pożyczki musi być wskazany termin jej zwrotu.
Jednak przeczytajcie poniższy tekst/ cytat.
Zgodnie z art. 723 k.c. jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Zasadą jest, że strony mogą dowolnie określić w umowie termin zwrotu przedmiotu pożyczki, choć nie są do tego zobowiązane, gdyż określenie terminu zwrotu nie jest elementem koniecznym tej umowy.
https://mikroporady.pl/umowy/umowa-pozy ... yczkodawcę.

Moje pytania to:

1. Czy faktycznie w umowie pożyczki związanej z wekslem musi być termin zwrotu czy też nie.
2. Czy może dla umowy pożyczki z wekslem są jakieś inne uwarunkowania niż dla tych bez weksla ?
3. Być może rozwiązania dla osób fizycznych są inne niż dla firm. Ja szukam wiedzy w temacie pożyczki: osoba fizyczna dla osoby fizycznej i weksel in blanco.
4. Skąd bierze się taka duża rozbieżność w opiniach ? Prawnicy na forach w 99% wskazują że musi być termin zwrotu, prawnicy którzy opiniują za wynagrodzeniem – też tak wskazują zaś ten portal i artykuł wskazuje że jednak nie.

PS. Wiem że to forum na temat weksli ale umowa pożyczki wiąże się zwykle z wekslem, zaś na poziomie dat wskazanych w umowie, deklaracji i na wekslu musi być spójność.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5711
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: czy termin zwrotu pożyczki jest obowiązkowy ?

Post autor: Lech » 07 sie 2022, 10:28

jacekm789@gmail.com pisze:
07 sie 2022, 10:11
W wielu miejscach wyczytałem, że obowiązkowo w każdej umowie pożyczki musi być wskazany termin jej zwrotu.
To nieprawda (że musi być, nie to, że wyczytałeś :)

1. Czy faktycznie w umowie pożyczki związanej z wekslem musi być termin zwrotu czy też nie.
Nie musi.
2. Czy może dla umowy pożyczki z wekslem są jakieś inne uwarunkowania niż dla tych bez weksla ?
Nie ma.
3. Być może rozwiązania dla osób fizycznych są inne niż dla firm. Ja szukam wiedzy w temacie pożyczki: osoba fizyczna dla osoby fizycznej i weksel in blanco.
Przepisy nie różnicują tego.
4. Skąd bierze się taka duża rozbieżność w opiniach ? Prawnicy na forach w 99% wskazują że musi być termin zwrotu, prawnicy którzy opiniują za wynagrodzeniem – też tak wskazują zaś ten portal i artykuł wskazuje że jednak nie.
Podaj link do takiej opinii prawnej w internecie.
Myślę, że nikt nie twierdzi, że nie można stworzyć umowy pożyczki bez terminu zwrotu, tylko chodzi o to, że jak się komuś w internecie doradza wzór umowy pożyczki, to na "99,9%" taka osoba wpisany termin zwrotu będzie potrzebowała, więc takie wzory się rozpowszechnia (bowiem pożyczka płatna avista to rzadko spotykana i dość upierdliwa [konieczność 6-tygodniowego wypowiedzenia] forma umowy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości