Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 20 paź 2018, 08:39

Dzień dobry
Mam weksel in blanco, uzupełniona tylko data i miejsce wystawienia oraz data płatności weksla, która już upłynęła. Weksel zabezpiecza umowę pożyczki, niestety nie wynika to bezposrednio z umowy pożyczki, brak również deklaracji wekslowej.

1. Czy mimo tych braków mogę skutecznie dochodzić kwoty pożyczki z weksla?

2. Jak prawidłowo uzupełnić miejsce płatności weksla? Czy może nim być siedziba wierzyciela?

3. W jaki sposób przedstawić weksel do zapłaty? (data płatności już upłynęła)

4. Na jaką kwotę wypełniam weksel wobec braku deklaracji wekslowej? (należność główna, czy należność główna plus odsetki kapitałowe wynikające z umowy)

Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 21 paź 2018, 20:02

zdanoto pisze:
20 paź 2018, 08:39
1. Czy mimo tych braków mogę skutecznie dochodzić kwoty pożyczki z weksla?
Jakie braki masz na myśli?
2. Jak prawidłowo uzupełnić miejsce płatności weksla? Czy może nim być siedziba wierzyciela?
Skoro nie umawialiście się, że możesz uzupełnić weksel miejscem płatności, to nie możesz uzupełnić tej klauzuli, a w szczególności nie możesz uzupełnić miejscem innym niż miejsce zamieszkania wystawcy.
3. W jaki sposób przedstawić weksel do zapłaty? (data płatności już upłynęła)
Pójść do wystawcy, pokazać weksel, zażądać zapłaty.
4. Na jaką kwotę wypełniam weksel wobec braku deklaracji wekslowej? (należność główna, czy należność główna plus odsetki kapitałowe wynikające z umowy)
Tak jak się umawialiście - a umawialiście się "ustnie".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 25 paź 2018, 15:14

Lech pisze:
21 paź 2018, 20:02
Jakie braki masz na myśli?
brak pisemnej deklaracji wekslowej oraz brak wzmianki o wekslu w umowie pozyczki.
Chodzi głównie o to czy dłużnik będzie mógł skutecznie podnieść zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem (w tym przypadku niestety ustnym)?
Lech pisze:
21 paź 2018, 20:02
Skoro nie umawialiście się, że możesz uzupełnić weksel miejscem płatności, to nie możesz uzupełnić tej klauzuli, a w szczególności nie możesz uzupełnić miejscem innym niż miejsce zamieszkania wystawcy.
Umawialiśmy się w sposób dorozumiany. Czy to wystarczy w sądzie? Czy dobrze rozumiem, że niewypełnienie klauzuli dot. miejsca płatności powoduje nieważność takiego weksla i niemożność dochodzenia wierzytelności na jego podstawie?
Lech pisze:
21 paź 2018, 20:02
Pójść do wystawcy, pokazać weksel, zażądać zapłaty.
A jak to później udowodnić? Czy moje oświadczenie (ew. protokół z przebiegu tej czynności) będzie wystarczające?
Lech pisze:
21 paź 2018, 20:02
Tak jak się umawialiście - a umawialiście się "ustnie".
Czy do sumy wekslowej poza należnością główną i odsetkami kapitałowymi doliczam również odsetki za opóźnienie naliczone do daty przedstawienia weksla do zapłaty? Zwracam uwagę, że termin zwrotu pożyczki i płatności weksla już minął. Czy dalsze odsetki za opóźnienie w płatności weksla naliczam od dnia następującego po dniu przedstawienia weksla do zapłaty? Jeżeli tak - czy wysokości ustawowej za opóźnienie - 7% czy w wysokości wynikającej z umowy pożyczki (12%)?

I jeszcze jedno - czy użyte w treści blankietu wekslowego sformułowanie "zapłacę za ten weksel na zlecenie..." zamiast: "zapłacę za ten weksel na rzecz..." ma wpływ na ważność weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 26 paź 2018, 13:08

zdanoto pisze:
25 paź 2018, 15:14
Chodzi głównie o to czy dłużnik będzie mógł skutecznie podnieść zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z porozumieniem (w tym przypadku niestety ustnym)?
Zawsze można podnieść taki zarzut, na ile skutecznie, to już zależy od okoliczności.
Lech pisze:
21 paź 2018, 20:02
Skoro nie umawialiście się, że możesz uzupełnić weksel miejscem płatności, to nie możesz uzupełnić tej klauzuli, a w szczególności nie możesz uzupełnić miejscem innym niż miejsce zamieszkania wystawcy.
Umawialiśmy się w sposób dorozumiany.
Nie widzę możliwości, aby w sposób "dorozumiany" umówić się na miejsce płatności inne niż miejsce zamieszkania wystawcy.
Czy to wystarczy w sądzie? Czy dobrze rozumiem, że niewypełnienie klauzuli dot. miejsca płatności powoduje nieważność takiego weksla i niemożność dochodzenia wierzytelności na jego podstawie?
Źle rozumiesz. Większość weksli bez określonego miejsca płatności jest poprawnymi wekslami.
A jak to później udowodnić? Czy moje oświadczenie (ew. protokół z przebiegu tej czynności) będzie wystarczające?
Na potrzeby wydania nakazu zapłaty wystarczy twoje oświadczenie (w pozwie). W razie zarzutów, to dłużnik będzie musiał udowodnić, że do przedstawienia weksla nie doszło.
Czy do sumy wekslowej poza należnością główną i odsetkami kapitałowymi doliczam również odsetki za opóźnienie naliczone do daty przedstawienia weksla do zapłaty?
Tego nie dolicza się do sumy weksla, zresztą w jaki sposób można by to zrobić - suma wekslowa jest wpisana na dzień przedstawienia weksla do zapłaty i potem w razie braku zapłaty nie "wygumkujesz" jej, aby coś do niej dodać :)
Zwracam uwagę, że termin zwrotu pożyczki i płatności weksla już minął. Czy dalsze odsetki za opóźnienie w płatności weksla naliczam od dnia następującego po dniu przedstawienia weksla do zapłaty?
Tak.
Jeżeli tak - czy wysokości ustawowej za opóźnienie - 7% czy w wysokości wynikającej z umowy pożyczki (12%)?
Ustawowe za opóźnienie - za nieterminową spłatę weksla nie możesz żądać niczego innego, ani nie możesz się tak skutecznie umówić.
I jeszcze jedno - czy użyte w treści blankietu wekslowego sformułowanie "zapłacę za ten weksel na zlecenie..." zamiast: "zapłacę za ten weksel na rzecz..." ma wpływ na ważność weksla?
Nie. Zapisy te znaczą to samo.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 29 paź 2018, 10:33

dziekuje za odpowiedzi
Lech pisze:
26 paź 2018, 13:08
zdanoto pisze:
26 paź 2018, 13:08
Czy do sumy wekslowej poza należnością główną i odsetkami kapitałowymi doliczam również odsetki za opóźnienie naliczone do daty przedstawienia weksla do zapłaty?
Tego nie dolicza się do sumy weksla, zresztą w jaki sposób można by to zrobić - suma wekslowa jest wpisana na dzień przedstawienia weksla do zapłaty i potem w razie braku zapłaty nie "wygumkujesz" jej, aby coś do niej dodać :)
Nie zrozumieliśmy się - chodzi o to, czy poprawne będzie uzupełnienie weksla in blanco na pelna kwotę z umowy pozyczki stanowiącą sumę: należności głównej z umowy pożyczki + odsetek kapitałowych + odsetek umownych za opóźnienie naliczonych do daty wypełnienia weksla (ew. do daty przedstawienia weksla do zapłaty)?


Czyli ja to widzę tak:
zaznaczam, że weksel in blanco zawiera tylko podpis wystawcy i datę płatności, która już minęła
  1. Uzupełniam weksel in blanco na kwotę wynikającą z umowy pożyczki (należność główna + odsetki kapitałowe + odsetki umowne za opóźnienie wyliczone do daty uzupełnienia weksla), jako miejsce płatności wpisuję miejsce zamieszkania dłużnika (wystawcy).
  2. Wysyłam pismo do dłużnika – informuję w nim o uzupełnieniu weksla na kwotę X zł oraz wyznaczam termin i miejsce (zam. dłużnika), w którym przedstawię weksel do zapłaty.
  3. Pojawiam się w dniu i w miejscu wskazanym w piśmie w celu przedstawienia weksla do zapłaty. W celach dowodowych - biorę ze sobą świadka i sporządzam protokół z tej czynności
  4. W przypadku niezastania dłużnika/braku zapłaty – sporządzam pozew do sądu w postępowaniu nakazowym.
  5. W pozwie żądam odsetek ustawowych (7%) za opóźnienie (i tu mam wątpliwości) od dnia:
    1. następującego po dniu, w którym przedstawiłem (nieskutecznie) weksel do zapłaty?
    2. wniesienia pozwu?
  6. Żądam odsetek ustawowych (7%) za opóźnienie od kwoty wpisanej w weksel (należność główna + odsetki kapitałowe + odsetki umowne za opóźnienie) czy tylko od należności głównej? (zakaz anatocyzmu)?
Czy powyższe działania będą poprawne? Czy pominąłem jakiś element?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 29 paź 2018, 12:26

Nie zrozumieliśmy się - chodzi o to, czy poprawne będzie uzupełnienie weksla in blanco na pelna kwotę z umowy pozyczki stanowiącą sumę: należności głównej z umowy pożyczki + odsetek kapitałowych + odsetek umownych za opóźnienie naliczonych do daty wypełnienia weksla (ew. do daty przedstawienia weksla do zapłaty)?
W związku z późniejszą informacją o istnieniu na wekslu daty płatności - uznałbym, że odsetki za opóźnienie z umowy pożyczki możesz dopisać do weksla na dzień terminu płatności weksla.
Czyli ja to widzę tak:
zaznaczam, że weksel in blanco zawiera tylko podpis wystawcy i datę płatności, która już minęła
Kiedy minęła data płatności weksla? Pamiętaj o przedawnieniu (3 lata od daty płatności).
  1. Uzupełniam weksel in blanco na kwotę wynikającą z umowy pożyczki (należność główna + odsetki kapitałowe + odsetki umowne za opóźnienie wyliczone do daty uzupełnienia weksla), jako miejsce płatności wpisuję miejsce zamieszkania dłużnika (wystawcy).
Nie znam umowy pożyczki, więc nie wiem, jakie odsetki oraz od kiedy i do kiedy się należą.
[*]Wysyłam pismo do dłużnika – informuję w nim o uzupełnieniu weksla na kwotę X zł oraz wyznaczam termin i miejsce (zam. dłużnika), w którym przedstawię weksel do zapłaty.
Można tak zrobić.
[*]Pojawiam się w dniu i w miejscu wskazanym w piśmie w celu przedstawienia weksla do zapłaty. W celach dowodowych - biorę ze sobą świadka i sporządzam protokół z tej czynności
OK.
[*]W przypadku niezastania dłużnika/braku zapłaty – sporządzam pozew do sądu w postępowaniu nakazowym.
Tak.
[*]W pozwie żądam odsetek ustawowych (7%) za opóźnienie (i tu mam wątpliwości) od dnia:
Odsetki za opóźnienie to nazwa odsetek, nie podaje się ich stopy (bo jest ona ruchoma w zależności od okresu).
  1. następującego po dniu, w którym przedstawiłem (nieskutecznie) weksel do zapłaty?
Tak.
Czy powyższe działania będą poprawne? Czy pominąłem jakiś element?
Nie pisałeś o uzupełnieniu weksla o inne niezbędne klauzule (np. datę wystawienia, miejsce wystawienia itp.).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 30 paź 2018, 14:55

Lech pisze:
29 paź 2018, 12:26
Kiedy minęła data płatności weksla? Pamiętaj o przedawnieniu (3 lata od daty płatności).
tak, mam świadomość 3lat i jestem na półmetku

ok, zatem ostateczne (mam nadzieje) podsumowanie:
zalaczam wzor weksla zeby bylo jasniej: https://drive.google.com/file/d/1oPujT7 ... iViG2/view
  1. czy moge wykreslic górny "nr" oraz wykropkowanie po nim ?
  2. w zwiazku z brakiem spisanej deklaracji wekslowej, czy moge dopisac informacje na samym wekslu ze zabezpiecza umowe pozyczki? jezeli tak, to w jaki sposób? czy moge wykorzystac do tego ww. WEKSEL nr .............?
  3. czy jest potrzeba dolaczania umowy pozyczki w sadzie do pozwu wobec braku deklaracji wekslowej?
z gory dziekuje
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 31 paź 2018, 10:15

[*] czy moge wykreslic górny "nr" oraz wykropkowanie po nim ?
Wykreślić przed wydrukiem weksla? Możesz.
[*] w zwiazku z brakiem spisanej deklaracji wekslowej, czy moge dopisac informacje na samym wekslu ze zabezpiecza umowe pozyczki? jezeli tak, to w jaki sposób? czy moge wykorzystac do tego ww. WEKSEL nr .............?]
Takie adnotacje sugeruję nanosić na rewersie weksla.
[*] czy jest potrzeba dolaczania umowy pozyczki w sadzie do pozwu wobec braku deklaracji wekslowej?
Co do zasady nie, ale dobrze jest umowę zachować, skoro się ją zawiera, a weksel ma ją zabezpieczać. Plus pokwitowanie odbioru gotówki przez pożyczkobiorcę lub przelew.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 06 lis 2018, 09:03

Precyzując daty z umowy pożyczki i weksla oraz postanowienia dot. odsetek:
16 maja 2018 r. - data zawarcia umowy pożyczki oraz data wystawienia weksla
22 maja 2018 r. - data zwrotu pożyczki oraz (niestety) data stanowiąca termin płatności weksla
Maksymalne odsetki kapitałowe – od 16 do 22 maja 2018 r.
Doliczone do sumy weksla - TAK, jeśli wynikają one z zawartej umowy pożyczki, którą weksel zabezpieczał.
Odsetki umowne za opóźnienie – od 23 maja 2018 r.
Od terminu płatności weksla należą się już tylko odsetki za opóźnienie (nie: umowne), pod warunkiem, że weksel został przedstawiony do zapłaty. Jeśli nie został, to dopiero od dnia przedstawienia.
Czy dobrze rozumiem, ze w ten sposób "tracę" odsetki za okres od dnia następnego po dniu płatności weksla (23 maja) do daty przedstawienia weksla do zapłaty?
Tracisz. Niejako na własne życzenie.
1) weksel uzupełniam na kwotę: należność główna z umowy pożyczki + odsetki kapitałowe od dnia 17 do 22 maja 2018 r. (bo ogranicza mnie uzupełniony termin płatności weksla tj. 22 maja 2018 r.)
2) Czy też weksel uzupełniam na kwotę: należność główna z umowy pożyczki + odsetki kapitałowe od dnia 17 do 22 maja 2018 r. + odsetki umowne za opóźnienie od 23 maja 2018 r. do daty uzupełnienia weksla (wówczas nie ogranicza mnie termin płatności weksla tj. 22 maja 2018 r.)?
Nie chcę za bardzo wdawać się w teoretyczne dywagacje - wystawienie weksla z datą płatności 22 maja, podczas gdy wierzyciel nie planował w tym dniu przedstawiać weksel do zapłaty, było błędem, który rodzi teraz takie wątpliwości. Na te pytania powinien w zasadzie odpowiedzieć teraz ten, kto ci taki weksel skonstruował i on obmyślać twoją taktykę :)
Skłaniałbym się do uznania, że odsetki po 22 maja do daty przedstawienia weksla tracisz - z punktu widzenia wystawcy jakie byłoby uzasadnienie ich płacenia, skoro on za zapłatę weksla jeszcze nie zalega, to nie ma podstaw do ich naliczania. Może odpowiedzieć, że przecież od grzecznie czekał 22 maja na przedstawienie mu weksla, a że tego nie uczyniłeś - to już nie jego wina.

Argumentacja w drugą stronę byłaby taka:
- umawialiście się, że weksel będzie wypełniony również na odsetki po terminie płatności weksla, jeśli weksel byłby wypełniony i przedstawiony do zapłaty po tej dacie
Tyle że słabym punktem powyższej argumentacji jest właśnie udowodnienie takiego umówienia - które jest niejako wbrew temu, co zostało zapisane w dokumentach (a zostało zapisane, że weksel zostanie przedstawiony do zapłaty 22 maja, więc siłą rzeczy nie mógłby wówczas zawierać odsetek po tej dacie w swojej sumie).
umowa.jpg
umowa.jpg (96.87 KiB) Przejrzano 14476 razy
Umowa jak umowa, tylko czemu nic nie wspomina o zabezpieczeniu wekslowym?
weksel.jpg
weksel.jpg (68.58 KiB) Przejrzano 14476 razy
Jak na razie dotychczasowa treść weksla jest w porządku.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 06 lis 2018, 11:08

Przepraszam, ale edytowałem przez pomyłkę twój post umieszczając odpowiedzi, zamiast napisać nowego - mea culpa :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 06 lis 2018, 15:23

dziekuje raz jeszcze za pomoc
zdanoto
Posty: 7
Rejestracja: 20 paź 2018, 08:27

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: zdanoto » 09 lis 2018, 18:55

Dzien dobry,
chce sie upewnic z jedna rzecza:
czy moge wykreslic górny "nr" oraz wykropkowanie po nim ?
Lech pisze:
31 paź 2018, 10:15
Wykreślić przed wydrukiem weksla? Możesz.
chodzi mi, o rzeczy obecne ktore chcialbym wykreślić z weksla, jako elementy zbędne.
Czy moge to zrobic? - przekreślenia czarne
Załączniki
Untitled.png
Untitled.png (125.68 KiB) Przejrzano 14428 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Wątpliwości dotyczące weksla in blanco

Post autor: Lech » 09 lis 2018, 20:37

Lepiej nie skreślać, aby nie tworzyć wątpliwości co do prawdziwej treści weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości