Podział (rozszczepienie) papieru wartościowego

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
BVerfG
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:15

Podział (rozszczepienie) papieru wartościowego

Post autor: BVerfG » 16 lut 2018, 23:23

Czołem!

Papier wartościowy jest jak banknot, ale banknot ma tę przewagę, że np. jednego Zygmunta Starego mogę wymienić na dwie Jagiełły albo dziesięć Chrobrych. O ile co do akcji jest art. 333 ksh ("Akcje są niepodzielne"), to jaka jest ogólna zasada w świecie papierów wartościowych (weksli i czeków) i dlaczego taka, a nie inna? Czy mogę z jednego weksla na 1 milion zrobić cztery weksle na 250 tysięcy?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podział (rozszczepienie) papieru wartościowego

Post autor: Lech » 16 lut 2018, 23:30

Nie widzę problemu, przecież możesz się z kimś zamienić dając weksel na milion i otrzymując cztery weksle na 250kzł.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
BVerfG
Posty: 2
Rejestracja: 16 lut 2018, 23:15

Re: Podział (rozszczepienie) papieru wartościowego

Post autor: BVerfG » 17 lut 2018, 00:00

Lech pisze:
16 lut 2018, 23:30
Nie widzę problemu, przecież możesz się z kimś zamienić dając weksel na milion i otrzymując cztery weksle na 250kzł.
A czy mogę ze swojego weksla wydzielić kilka weksli, które sumarycznie odpowiadają temu wekslowi pierwotnemu?
Wszystko pozostałoby takie samo (data wystawienia, termin płatności, dłużnicy) i efekt ekonomiczny byłby identyko (bo na końcu dłużnik i tak będzie winien 1 milion, tyle że w skrajnym przypadku "w transzach" 4 posiadaczom weksla, a nie jednorazowo 1), ale w obrocie pojawiłyby się trzy nowe papiery.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podział (rozszczepienie) papieru wartościowego

Post autor: Lech » 17 lut 2018, 00:03

Możesz to zrobić w ten sposób, że weksel na milion wycofasz z obrotu, a w zamian wystawisz cztery weksle na 250kzł. Oczywiście jeśli weksel jest już w czyimś posiadaniu, to musi on wyrazić zgodę na taką wymianę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości