Gdy bank nie lubi rozstawać się z wekslam

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Gdy bank nie lubi rozstawać się z wekslam

Post autor: Lech » 04 cze 2014, 17:04

http://samcik.blox.pl/2014/06/Gdy-bank- ... ami-i.html


Nie lubię weksli in blanco. Chyba, że je przyjmuję, a nie wystawiam :-). Prawo wekslowe jest tak proste, a egzekucja pieniędzy na podstawie weksla tak trudna do obalenia, że jeśli ktoś ma wystawiony przez ciebie weksel in blanco (czyli bez wpisanej kwoty), to tak, jakby trzymał ci pistolet przy skroni. Pół biedy jeśli jest to bank, bo jest on związany deklaracją wekslową - nie może wpisać do weksla jakiejkolwiek kwoty, a tylko tę, do której zgodziłeś się przyznać mu prawo na podstawie deklaracji wekslowej, ale i tak jest niewesoło. Jakiś czas temu opisywałem w blogu kłopoty klienta banku, którego poinformowano w oddziale, że jego weksel in blanco... zaginął. Ot, po prostu, tak sobie wziął i zniknął. Brrr... W Internecie krążą podobne historie, np. o tym, jak ludzie, którzy już dawno spłacili kredyt, ale nie zadbali o zniszczenie weksla, po 10 latach nagle byli wzywani do spłaty pieniędzy na podstawie tegoż weksla, który został najpewniej wytransferowany z banku. Dziś kolejna mrożąca krew w żyłach historia z wekslem w tle. Na szczęście z happy endem. "Czuliśmy się z żoną bardzo niepewnie, podpisując taki papier. Podpisaliśmy, bo musieliśmy" - zaczyna swoje zwierzenia jeden z czytelników blogu.

Chodziło o kredyt w Getin Banku. "Zabezpieczeniem docelowym kredytu jest hipoteka wpisana w księdze wieczystej, prowadzonej dla nieruchomości. Do czasu wpisania banku do hipoteki, zabezpieczeniem przejściowym są weksle in blanco. Niektóre banki nie wymagają weksli ale Getin ich zażądał" - pisze czytelnik. Podkreślmy jeszcze raz - weksel w tym przypadku jest zabezpieczeniem "przejściowym". I powinien być automatycznie zwrócony klientowi lub zniszczony na jego oczach jak najszybciej po ustanowieniu zabezpieczenia docelowego. Regulamin Kredytowania Hipotecznego Getin Banku precyzuje, że "zabezpieczenia przejściowe podlegają zwolnieniu przez Bank w terminie nie dłuższym niż 14 dni roboczych od uzyskania przez Bank potwierdzenia ustanowienia wszystkich zabezpieczeń podstawowych". Regulamin jest publicznie dostępny, to nie są jakieś tajne dokumenty, można go sobie bez większego problemu zguglować. Mój czytelnik zeznaje, że podobny zapis znalazł się również w jego umowie kredytowej z bankiem (choć tego akurat nie zweryfikowałem).

Niestety, mimo tych zapisów bank najpewniej nie bardzo miał ochotę rozstać się z nowiutkim, pachnącym, milutkim wekselkiem in blanco. "Hipoteka na rzecz Getin Banku została wpisany do księgi wieczystej na początku roku, a zaświadczenie z sądu dostarczyliśmy do banku w ciągu dwóch tygodni, zaznaczając że chcemy nasze weksle z powrotem. Od tamtej pory bank miał obowiązek odesłać nasze weksle przekreślone (a więc nieważne) w ciągu 14 dni. Tymczasem zapadła cisza. Po 14 dniach zacząłem się o te weksle dopominać, kontaktując się z bankiem czterokrotnie, zarówno w oddziale, jak i przez infolinię. Za każdym razem słyszałem, że weksle są zabezpieczeniem kredytu przez cały okres jego trwania. W jednym przypadku zniecierpliwiony moim uporem konsultant infolinii na mnie krzyczał: "pan nie rozumie!". W końcu, po sformułowaniu ostrego pisma, kilka dni temu otrzymałem swoje weksle z powrotem. Towarzyszyło im jednozdaniowe pismo, że bank przesyła skasowane weksle. Żadnych przeprosin z powodu przekroczenia terminu czy wyjaśnień, dlaczego wcześniej nie mogłem się ich doprosić, a konsultant krzyczał, że nic nie rozumiem".

Potem już bank zachował się bardzo dobrze, bo następnego dnia po otrzymaniu przez klienta weksli z banku ktoś zadzwonił, aby upewnić się, czy je na pewno dostałem. To dobra praktyka, bo nie ma nic gorszego, niż weksel in blanco zaginiony po drodze (choć jeśli był przekreślony, to prawdopodobnie i tak nie dałoby się go użyć). "Korzystając z okazji zadałem pytanie, dlaczego wcześniej nie mogłem się doprosić weksli. Padła odpowiedź, że... jedynie na specjalne życzenie klientów weksle są odsyłane". Cóż, zawsze dobrze mieć ekstra-zabezpieczenie kredytu, które jest znacznie łatwiejsze do "sfinalizowania", niż np. eksmisja z nieruchomości. "Aha, czyli skoro setki albo tysiące klientów Getin nie wyraziło "specjalnego życzenia" (zapewne czterokrotnego), że chcą swoje weksle z powrotem, to bank nadal je będzie trzymał w swoich archiwach? I pewnie wielu klientów banku nie widzi w tym problemu, bo regularnie spłaca kredyty i wierzy, że ich weksle in blanco spoczywają bezpiecznie w sejfach Getin. Tymczasem właśnie pojawiła się informacja, że firma windykacyjna Kruk odkupiła z banku Getin Noble pakiet kredytów hipotecznych o wartości 710 mln zł. Czy za tymi kredytami poszły weksle klientów?" - przytomnie zastanawia się czytelnik. "Przeczytajcie uważnie Wasze umowy kredytowe i regulamin, a potem zażądajcie zwrotu weksli. Na wszelki wypadek" - kończy swoje przesłanie czytelnik. Święte słowa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość