Józef K. obiecywał szybkie pożyczki. Ponad 150 osób oszukany

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5733
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Józef K. obiecywał szybkie pożyczki. Ponad 150 osób oszukany

Post autor: Lech » 04 kwie 2014, 09:52

http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... _osob.html
Biznesmen z Rybnika obiecywał starszym ludziom z całego regionu pożyczki. Choć nie wypłacił im ani grosza, wszystkich jego klientów odwiedził komornik i zlicytował ich majątek.
Kilka dni temu prokuratorzy z Gliwic zakończyli śledztwo przeciwko Józefowi K., nie temu z powieści Franza Kafki, ale mechanikowi samochodowemu, który założył w Rybniku firmę Biznes Consulting.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też siedmiu współpracujących z nim jego znajomych. Zarzucono im dokonanie szeregu oszustw, zawieranie umów zawierających niewspółmierne świadczenia finansowe, a także pranie brudnych pieniędzy. Ich ofiarą padło co najmniej 159 osób.

Zabezpieczeniem był weksel na 10 tys. zł

- Oskarżeni żerowali na tym, że poszkodowani, w większości w podeszłym już wieku, znajdowali się w trudnej sytuacji finansowej - mówi prokurator Piotr Żak z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Józef K. reklamował się, iż jego firma zajmuje się udzielaniem szybkich pożyczek. Podkreślał, że dla niego nie ma znaczenia wysokość dochodów, zatrudnienie czy też fakt, że klient ma długi. - Z jego oferty korzystali mieszkańcy praktycznie całego województwa - podkreśla prokurator Żak.

Klienci Biznes Consulting chcieli pożyczyć 2-3 tysiące zł. Gotówki potrzebowali na wizytę u lekarza, operację, pilny remont czy też kupno sprzętu AGD. Banki odmawiały im udzielenia takiego kredytu. Józef K. podpisywał z klientami umowy i koszty operacyjne udzielenia pożyczki wyliczał na 300 zł. Potrzebujący gotówki ludzie nie mieli jednak nawet takich pieniędzy. K. uspokajał ich, twierdząc, że spłacą to z pożyczki, którą od niego dostaną. Stawiał tylko jeden warunek. Zabezpieczeniem spłaty tych 300 zł był weksel, który musiał podpisać każdy z klientów. Opiewał na 10 tys. zł. - Znajdował się tam zapis, że jeśli ktoś nie spłaci pieniędzy w ciągu tygodnia czy dwóch, to K. ma prawo sprzedać ten weksel dalej - mówi prok. Żak.

Z obiecanej pożyczki nie dostali ani grosza

Wierzący w zapewnienia Józefa K. klienci nie mieli świadomości, że podpisując umowę, zakładają sobie na szyję finansową pętlę. Okazywało się bowiem, że z obiecanej pożyczki nie dostali ani grosza. A biznesmen podpisane przez nich weksle natychmiast sprzedał znajomym. Ci z kolei wystąpili do sądu o wszczęcie egzekucji wobec klientów Biznes Consulting. Większość z nich dowiedziała się o tym dopiero, gdy do ich drzwi zapukał komornik i zlicytował im majątek. - To rodziło wiele dramatycznych sytuacji. Zdarzały się sytuacje, że z tego powodu rozpadały się związki, bo małżonkowie nawzajem obwiniali się o to, kto wpadł na pomysł, aby skorzystać z oferty K. - twierdzą śledczy.

Kiedy poszkodowani zawiadomili prokuraturę, ta zleciła rewizję w firmie Józefa K. Znaleziono tam całe stosy podpisanych umów. - Trzeba przyznać, że K. był bardzo skrupulatny i ułatwił nam pracę - przyznają prokuratorzy.

Poszkodowani: K. był niezwykle miły

Zdaniem śledczych K. nakłaniał także klientów do sprzedaży mieszkań. Kupującymi byli znajomi biznesmena. W aktach notarialnych wpisywano, iż dostali oni gotówkę. Faktycznie pokrzywdzeni otrzymywali tylko część pieniędzy, które wystarczały tylko na pokrycie ich wcześniejszych zobowiązań. - Wszyscy przesłuchani przez nas poszkodowani podkreślali dwie rzeczy: że K. był niezwykle miły i elokwentny. Byli przekonani, że jest prawnikiem - mówi prok. Żak.

Józef K. przyznał się do części stawianych mu zarzutów. Jego znajomi twierdzą, iż są niewinni. Gliwicka prokuratura prowadzi jeszcze jedno śledztwo dotyczące działalności właściciela Biznes Consulting. Dotyczy ono bezprawnego przejęcia ponad stu nieruchomości.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość