Chcesz pracować w miejskiej spółce? Musisz podpisać weksel

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Chcesz pracować w miejskiej spółce? Musisz podpisać weksel

Post autor: Lech » 29 sty 2014, 09:17

http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 ... pisac.html
Żeby dostać pracę w kasie biletowej miejskiej spółki ZDiTM, trzeba było wystartować w przetargu i podpisać weksel na 130 tys. zł. Do tego zgoda współmałżonka i dwóch żyrantów. - Jeśli pracownicy zwrócą się do nas, skontrolujemy to - zapowiada Inspekcja Pracy
Od początku stycznia w niektórych kasach Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego siedzi obok siebie dwójka kasjerów. Jeden pracuje na roczną umowę-zlecenie, a drugi na etacie.

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego ma do obsadzenia 70 kas. Ale tylko 35 kasjerów zatrudnia na etatach.

Nie mamy etatów

- Dla pozostałych osób nie mamy etatów - mówi Dariusz Wołoszczuk, rzecznik ZDiTM w Szczecinie.

I twierdzi, że poprzednio podpisali umowy-zlecenia z kasjerami na trzy lata - od 2011 do końca 2013 r. Teraz po kontroli wewnętrznej zalecono im, by na nowy okres zorganizować przetarg - zamówienie publiczne na takie usługi.

- Sądziliśmy, że wystartują firmy, np. agencje pośrednictwa pracy - twierdzi rzecznik.

Ale przyznaje, że w przetargu wzięły udział tylko osoby fizyczne. Aż 20 z 22 osób, które już wcześniej pracowały w ich kasach.

- Umowę podpisało 17 osób. Kilka zrezygnowało po rozpoczęciu przetargu - podaje Wołoszczuk.

Podpisz weksel

Informator "Wyborczej" (nie chce ujawniać nazwiska) twierdzi, że doświadczeni kasjerzy, by zachować posady, chcieli startować w przetargu. Jednak niektórzy nie byli w stanie, bo ZDiTM zmusza ich do podpisania weksla na 130 tys. zł z podpisami dwóch żyrantów. A oni nie mogli znaleźć nawet jednego poręczyciela.

Wołoszczuk potwierdza, że zgodnie z prawem zamówień publicznych żądali od "wykonawcy usługi" złożenia weksla na 130 tys. zł podpisanego przez współmałżonka (jeśli była wspólnota majątkowa) oraz dwóch poręczycieli.

- Kasjerzy mogą zamawiać bilety do wartości 130 tys. zł - wyjaśnia rzecznik. - W przeszłości zdarzały się przypadki, że ktoś pobrał te bilety, a nie rozliczał się z nami. Chcieliśmy mieć zabezpieczenie na powierzone mienie.

To jest przejściowy rok

Pierwsi zwycięzcy zaczęli pracę 2 stycznia. Mają umowy tylko do końca roku.

- Bo dla nas 2014 r. to rok przejściowy - wyjaśnia Wołoszczuk. - W drugiej połowie roku chcemy wprowadzić obok elektronicznych sieciówek także elektroniczne bilety jednorazowe. Będzie je można kupić przez internet i w infokioskach. Wówczas zobaczymy, co dadzą nam te innowacje. Ile kas wtedy będzie potrzeba.

- Byłem kasjerem i chciałem dalej mieć tę pracę. Dlatego wziąłem udział w przetargu - mówi jeden z kasjerów na zlecenie. - Wszystko mi się tu podoba. Warunki mam dobre.

Będzie kontrola?

Grażyna Pawlata-Ich, rzecznik okręgowego inspektora pracy wyjaśnia, że od lat przyglądają się umowom cywilnoprawnym. Oceniają, czy zgodnie z przepisami nie powinny to być zwykłe umowy o pracę. - Jeśli dwie osoby pracują obok siebie na takich samych warunkach, ale mają różne umowy, to należałoby się temu przyjrzeć - mówi. - Dotąd nie przeprowadzaliśmy kontroli umów kasjerów w ZDiTM. Jeśli pracownicy chcą, byśmy to skontrolowali, mogą się do nas zwrócić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości