Weksel, śledztwo i upadek Kamy

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5733
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Weksel, śledztwo i upadek Kamy

Post autor: Lech » 11 lis 2013, 09:21

http://www.pb.pl/3415018,3871,weksel-sl ... padek-kamy
Prokuratura bada kulisy bankructwa producenta mundurów, używanych przez polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

Dziś sąd w Ostrołęce zapozna się ze sprawozdaniem nadzorcy Kamy, dawnego potentata na rynku odzieży dla służb mundurowych, który od połowy maja 2013 r. znajduje się w upadłości układowej.

— Prezes Kamy zapewnia, że układ z wierzycielami jest możliwy. Nie potwierdzają tego fakty — spółka nie ma pieniędzy ani na spłatę długów, ani na bieżące potrzeby. Doradzam sądowi zmianę upadłości z układowej na likwidacyjną — mówi Krzysztof Nejman, nadzorca sądowy Kamy.

Odwołany powraca

Prezes spółki z Ostrowii Mazowieckiej to Krzysztof Marszalik, były szef Oddziału Ochrony Środowiska w Ministerstwie Obrony Narodowej. Pierwszy raz został szefem Kamy w listopadzie 2010 r., po tym jak Krzysztof Miękina, jej założyciel i właściciel, popełnił samobójstwo. Już w sierpniu 2011 r. spadkobiercy Miękiny odwołali Marszalika, bo wypłacił kilkadziesiąt tysięcy złotych znajomemu Mariuszowi Janczewskiemu, jako zaliczkę za pośrednictwo przy sprzedaży części majątku Kamy.

W lutym 2013 r. do spółki wpłynęło wezwanie do wykupu weksla na 2 mln zł, który w czerwcu 2011 r. miał wystawić Krzysztof Marszalik na rzecz Mariusza Janczewskiego. Ten natomiast przeniósł go na swoją spółkę Altec, założoną także w lutym 2013 r. Podstawą wystawienia weksla była umowa, zgodnie z którą Janczewski miał udostępnić Kamie możliwość pożyczenia 2 mln zł, ale gdy spółka tego nie zrobiła, musiała zapłacić 2 mln zł kosztów.

Spadkobiercy Miękiny zawiadomili prokuraturę o sfałszowaniu weksla i niegospodarności, a ta 8 kwietnia 2013 r. wszczęła śledztwo. Wcześniej, bo pod koniec marca, Andrzej Ziętkiewicz, prezes Kamy, złożył też w sądzie wniosek o upadłość układową spółki. Sąd ogłosił ją 14 maja. Właściciele Kamy szukali inwestora. Chcieli oddać większościowe udziały za symbolicznegozłotego, ale pod warunkiem dokapitalizowania spółki i spłaty jej kredytu, którego byli poręczycielami.

W połowie czerwca wybrali Grzegorza Bieleckiego. Tak się im przynajmniej wydawało. Ostatecznym nabywcą został bowiem… Altec, spółka Janczewskiego, posługująca się wekslem, podpisanym przez Marszalika. To dzięki temu były prezes Kamy ponownie został jej szefem. Zdaniem spadkobierców Miękiny — bezprawnie. Altec nie dokapitalizował spółki i nie spłacił jej kredytów.

Bez komentarza

O to wszystko zapytaliśmy i Krzysztofa Marszalika, i Mariusza Janczewskiego. Pierwszy przez kilka dni nie znalazł czasu na rozmowę, drugi jej odmówił. Małgorzata Dąbrowska, która była pełnomocnikiemGrzegorza Bieleckiego, a jest też wspólnikiem Mariusza Janczewskiego w innej spółce, zapewniła jedynie, że przejęcie Kamy odbyło się zgodnie z prawem. O tym ostatecznie zdecydują śledczy.

— Wiemy, że władzę w Kamie sprawują osoby, których dotyczy śledztwo. Tym bardziej będziemy dążyć do wyjaśnienia tej sprawy — zapewnia Andrzej Krystosiak, prokurator rejonowy w Ostrowii Mazowieckiej.

Ofiara uzawodowienia armii

Kama powstała w 1993 r. Szybko została jednym z liderów rynku odzieży dla służb mundurowych — wojska, policji czy straży granicznej. W najlepszym momencie zatrudniała około 500 osób. Prosperity skończyło się w 2007 r., kiedy wycofano się z powszechnego poboru do wojska i drastycznie spadły zamówienia na mundury. Dziś Kama zadłużona jest na prawie 10 mln zł, a pracuje w niej jedynie kilkadziesiąt osób — szyją odzież dla wojska w ramach kontraktu podwykonawczego z konkurencyjnym Arlenem. Majątkiem spółki są nieruchomości i maszyny, ale większość jest zabezpieczeniem bankowego kredytu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość