Urzędnik łamał prawo, bo chciał ocalić unijne dotacje.

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5733
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Urzędnik łamał prawo, bo chciał ocalić unijne dotacje.

Post autor: Lech » 03 paź 2013, 09:08

http://czestochowa.gazeta.pl/czestochow ... acje_.html
Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kłobucku Tadeusz P. - bez upoważnienia władz starostwa - podpisał weksel na ponad 2,5 mln zł. W ten sposób poręczył majątkiem powiatu kredyt bankowy dla prywatnej firmy
Teraz Tadeusz P. został właśnie oskarżony o nadużycie udzielonych mu uprawnień. Jak uzasadnia prokuratura, swoim działaniem sprowadził na powiat niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej.

Sprawa, która doprowadziła dyrektora P. na ławę oskarżonych, sięga 2011 roku. Wówczas częstochowska firma Wadrox za nieco ponad 5 mln zł (wartość kosztorysowa robót była niemal dwukrotnie wyższa) wygrała przetarg i podjęła się realizacji największej w ostatnich latach w powiecie kłobuckim inwestycji drogowej.

Jak wyciągnąć firmę z kłopotów

Z pomocą unijnych pieniędzy miała zostać - w kilku odcinkach - zmodernizowana trasa od Krzepic poprzez Panki, Kłobuck, Kamyk w kierunku Mykanowa. Umowę na wykonanie zadania starostwo podpisało pod koniec stycznia 2011 r. Trzy miesiące później dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tadeusz P. dostał od Wadroksu załącznik do umowy, której nie znał, a z którego wynikało, że ponad 5 mln zł z wygranego przetargu będzie wpływało - zgodnie z postępem robót - na konto wskazanego banku. Tym sposobem Wadrox pieniędzmi z powiatowego kontraktu zamierzał spłacać swój kredyt w Alior Banku. Dyrektor P. za zgodą władz starostwa podpisał cesję na ponad 5 mln zł. Termin realizacji inwestycji mijał 30 września 2011. Jednak balansująca na skraju upadłości firma praktycznie od początku przystąpienia do budowy dróg nie wywiązywała się z terminów. Nad starostwem zawisło realne widmo zwrotu do urzędu marszałkowskiego milionowych dotacji unijnych.

W połowie października 2011 roku dyrektor kłobuckiego zarządu dróg spotkał się z właścicielami firm Wadrox i Drogbud. Tadeusz P. podpisuje - z nikim już tego nie konsultując - kolejny weksel. Tym razem na kwotę ponad 2,5 mln zł. Ma to być gwarancja zapłaty przez Wadrox za kupno masy bitumicznej od Drogbudu. Tymczasem miesiąc później bank ponagla starostwo, by zgodnie z umową cesji z marca oddało mu wszystkie pieniądze z kontraktu z Wadroksem. W styczniu 2012 o kolejne 2,5 miliona upomina się z kolei Drogbud. Starosta kłobucki Roman Minkina, który jest bezpośrednim przełożonym dyrektora P., zarzeka się, że o podpisaniu kolejnego weksla nie miał zielonego pojęcia. Co więcej, Minkina twierdzi, że wszystkie pieniądze zostały wpłacone na wskazane przez Wadrox konto bankowe. Dyr. Tadeusz P. utrzymuje, że został wprowadzony w błąd przez prezesa Wadroksu, a on podpisał kolejny weksel, bo nie chciał, aby starostwo straciło z powodu niedotrzymania terminów inwestycji kilka milionów z unijnej dotacji.

Dostaje polecenie od starosty, by zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez prezesa. Starostwo nakłada na Wadroks karę za niewywiązanie się z terminów realizacji inwestycji - 2,5 mln. Spór o te pieniądze starostwo toczy w sądzie do tej pory. Drogbud pozwał natomiast starostwo o zapłatę kwoty zabezpieczonej wekslem.

Opozycja chce dymisji starosty

Prokuratura nie dopatruje się przestępczych machinacji prezesa Wadroksu, za to zaczyna się przyglądać działaniom samorządowców. Wszczyna śledztwo w sprawie "możliwości wyrządzenia powiatowi wielomilionowej szkody majątkowej". Starosta i członkowie zarządu powiatu kłobuckiego zostają oczyszczeni z podejrzeń, gremialnie utrzymują, że dyr. P. nie miał uprawnień do podpisywania kolejnego weksla. P. bierze cała winę na siebie. Prokuratura Rejonowa w Częstochowie w końcu sporządza akt oskarżenia. Pierwsze posiedzenie w Sądzie Okręgowym w Częstochowie zaplanowano na 15 października. Tadeusz P. został oskarżony, że przez nadużycie udzielonych mu uprawnień sprowadził na powiat kłobucki bezpośrednie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody majątkowej. Proces nie powinien być długi, bo w śledztwie dyrektor przyznał się do winy. Jeśli zapadnie wyrok skazujący, Tadeusz P. nie będzie mógł kierować zarządem dróg, straci zapewne także mandat radnego w gminie Lipie, gdzie pełni funkcję przewodniczącego tamtejszej rady. Opozycja w radzie powiatu kłobuckiego nie wierzy, że Tadeusz P. mógł podpisać weksel bez wiedzy władz starostwa. Naciskała na odwołanie Tadeusza P. z funkcji dyrektora. Gdy to nic nie dało, na ostatniej sesji PiS zaapelował do starosty, by ten podał się do dymisji, bo nie potrafi kontrolować podległych mu pracowników. Roman Minkina ani myśli o dymisji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości