Weksel a podatki w 2013r.

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5861
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Weksel a podatki w 2013r.

Post autor: Lech » 05 lut 2013, 13:49

http://payper24.com/system/aktualnosci/ ... tki-w-2013

Weksel a podatki w 2013
„Trzecia ustawa deregulacyjna” wprowadza istotne zmiany w zasadach ujmowania w kosztach podatkowych poniesionych wydatków. Celem jej wprowadzenia jest zmuszenie przedsiębiorców do terminowej spłaty zobowiązań, z dodatkowym zastrzeżeniem, iż nie później niż po 90. dniach. Co zrobić, jeśli strony chcą ustalić późniejszy termin?


Zapłata wekslem

Weksel wykorzystywany jest szeroko w relacjach biznesowych, jako prawny środek zabezpieczenia transakcji. Niemniej jednak, weksel przede wszystkim powinien służyć do regulowania zobowiązań handlowych, manifestując swoją funkcję płatniczą i kredytową.
Przykład

W sytuacji, gdy strony transakcji gospodarczej ustalą cenę za towar na kwotę 10.000zł brutto oraz termin płatności, przypadający na 30.06.2013r., to kupujący powinien wystawić weksel własny na zlecenie sprzedającego, opiewający na kwotę 10.000zł i płatny 30.06.2013r.
W umowie sprzedaży lub na fakturze powinna znaleźć się informacja, że należność zostanie lub została uregulowana wekslem.

Efekt powyższej operacji jest taki, że sprzedający nie ujmuje wierzytelności w pozycji „należności od odbiorców”, tylko w „innych środkach pieniężnych”, gdyż przyjmując weksel zupełny, spłacona zostaje wierzytelność powstała z tytułu transakcji gospodarczej.


Nowe przepisy podatkowe

Najbliższe tygodnie przyniosą szereg komentarzy dotyczących nowych przepisów podatkowych, jednakże już teraz warto zwrócić uwagę na art. 89a ust. 3 Ustawy o podatku od towarów i usług, który wyklucza możliwość korygowania podstawy opodatkowania oraz podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług w wyniku nieściągalności wierzytelności, jeśli została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie.
Należy podkreślić, że w przepisach dotyczących podatku dochodowego jest mowa wyłącznie o uregulowaniu należności – bez wskazania formy takiej czynności. Skoro uregulowanie wierzytelności w jakiejkolwiek formie pozbawia wierzyciela prawa do skorygowania podatku od towarów i usług, to przyjęcie zapłaty w formie weksla całkowicie uzupełnionego jest właściwą formą regulowania zobowiązań handlowych, mającą znaczenie w kontekście przepisów podatkowych.


I co z tego?

Płacąc wekslem za transakcję gospodarczą, udokumentowaną np. fakturą VAT, regulowane jest zobowiązanie handlowe w dniu przyjęcia weksla, zatem termin płatności wskazany na wekslu może przekraczać 90 dni, co nie wywoła u kupującego obowiązku korygowania kosztów uzyskania przychodu.
Ponadto otrzymany weksel może posłużyć do spłaty kolejnych zobowiązań handlowych po przeniesieniu go na podmiot trzeci w drodze indosu. Weksel może zmieniać właściciela tak długo, aż nie zostanie przedstawiony do zapłaty i spłacony.


Zastrzeżenia

Przyjmując weksel, jako zapłatę za towar lub usługę, należy pamiętać, że ograniczona zostaje do minimum możliwość przedstawiania zarzutów wywodzących się z okoliczności transakcji gospodarczej. Wierzycielowi pozostaje dochodzenie należności z weksla, a nie z umowy sprzedaży towaru czy wykonania usługi. Tym samym nieściągalność płatności za weksel nie umożliwia korygowania podstawy opodatkowania, o czym mowa była wcześniej. Możliwe jest jednakże szybkie uzyskanie nakazu zapłaty (dla weksli w formie materialnej) lub wyroku Sądu Arbitrażowego przy Elektronicznym Depozycie Papierów Wartościowych (dla weksli w formie elektronicznej) i wykazaniu, że wierzytelność inkorporowana w wekslu jest nieściągalna, co prowadzić będzie do zwiększenia kosztów, jednakże bez wpływu na zmianę podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości