Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Lech » 17 cze 2012, 11:09

Sprawa sprzed kilku miesięcy, ale tutaj jeszcze nie poruszana.

http://www.rp.pl/artykul/757738,840723- ... -blad.html
Rekordową sumę musi zapłacić z własnej kieszeni adwokat za przegraną. Jeżeli sprawa przerasta prawnika, nie musi jej przyjmować – uznał sąd. To niepokojący wyrok – uważają przedstawiciele palestry

Choć adwokatka miała wykupioną polisę OC do miliona zł, nie wystarczyło to na naprawienie jej błędu.

– Jeśli sprawa przekraczała kompetencje prawniczki, to nie powinna jej przyjmować – stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku.

Nie ma wątpliwości, że sprawa, której prowadzenia podjęła się Alicja L., nie była prosta. Zaangażowała ją spółka z o.o. Domstal, która w 2003 r. nabyła od banku wierzytelność wobec jednej z hut za niespłacony kredyt, wraz z wekslem zabezpieczającym jego spłatę opiewającym na 2 mln zł. Alicja L. najpierw sporządziła opinię prawną (jak się okazało, wadliwą) o ścieżce procesowej, która ma doprowadzić do uzyskania przed sądem tej kwoty, a następnie złożyła pozew. Choć w I instancji uzyskała korzystny dla spółki wyrok, II instancja pozew oddaliła. Okazało się, że prawniczka źle wypełniła weksel (jako odbiorcę należności wskazała nie spółkę, ale bank, nie mając do tego upoważnienia), złą też przyjęła argumentację prawną. W tej sytuacji spółka cofnęła jej pełnomocnictwo i pozwała ją (oraz towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym miała kupione OC adwokatów), żądając wyrównania szkody, a więc całej dochodzonej z weksla kwoty.

Ubezpieczyciel wypłacił od razu milion zł, bo na tyle opiewała polisa, reszty – 1,2 mln zł – spółka domagała się od adwokatki. Sądy niższych instancji różnie oceniały tę kwestię, sprawa wreszcie po raz drugi trafiła przed Sąd Najwyższy po skardze kasacyjnej Alicji L. Jej pełnomocnik, adwokat Stanisław Żemojtel, przekonywał SN, że według niejednolitego, zwłaszcza wtedy, orzecznictwa, wypełnienie weksla, jakiego dokonała jej klientka, nie pozbawiło spółki roszczeń z weksla, nigdy zresztą nie wiadomo z całą pewnością, jaki będzie wynik procesu. Dlatego adwokat nie jest odpowiedzialny za wynik sprawy, ale dochowanie staranności w świadczeniu usługi.

Z tym ostatnim argumentem akurat wszyscy się zgadzali, ale tylko z tym.

– Pełnomocnik ma prawo do ryzykownych posunięć, ale jego klient musi znać ryzyko i się na nie godzić – replikował Michał Konieczyński, pełnomocnik spółki.

Sąd Najwyższy podzielił to stanowisko, wskazując, jak rozumie dochowanie staranności zawodowej, za którą odpowiada adwokat.

– To nie jest jakaś szczególna, podwyższona staranność, ale przeciętna dla danego zawodu – powiedział sędzia Wojciech Katner. – Od adwokata można więc wymagać pełnej wiedzy tylko w dziedzinach, którymi się zajmuje. Tak jak lekarz nie leczy w każdej dziedzinie, tak adwokat nie powinien podejmować się każdej sprawy. W tym wypadku nieprofesjonalizm pozwanej polegał na zajęciu się sprawą, która przekraczała jej kompetencje.

Prawnicy nie są zachwyceni orzeczeniem SN. Zdaniem mec. Juliusza Janasa pełnomocnika można obciążyć tylko za ewidentne, rażące błędy, gdy stan prawny i orzecznictwo są jednoznaczne. Sąd powinien oszacować szanse na wygranie sprawy, gdyby nie błąd prawnika, a te powinny graniczyć z pewnością. Ale i wtedy odszkodowanie powinno pokrywać tylko część nieuzyskanej przed sądem kwoty. Z kolei Zbigniew Tur, członek prezydium Krajowej Rady Radców Prawnych, powiedział „Rzeczpospolitej", że każdy członek tej korporacji jest ubezpieczony od OC radców na kwotę 1, 5 mln zł, ale na porządku dziennym są już wyższe ubezpieczenia indywidualnie wykupione przez radców, którzy podejmują się poważniejszych spraw.
Opinia:

Zenon Marciniak, adwokat, wiceprezes Naczelnej Rady Adwokackiej

Wyrok nakazujący pełnomocnikowi zapłatę odszkodowania odpowiadającego w pełni kwocie, jakiej dochodził on w danej sprawie, oznacza przyjęcie w praktyce zasady, że adwokat odpowiada za wynik sprawy, że przegrana go w pełni obciąża. Gdyby to miało być trwałe stanowisko, to trudno się z nim zgodzić, gdyż od adwokata wymagać można jedynie (i aż) staranności, ale nie tego, że wygra sprawę. Przestroga dla adwokatów i radców jest taka, że jeśli podejmują się prowadzenia spraw ryzykownych czy o większe kwoty, to powinni się ubezpieczyć na wyższą kwotę niż minimalne obowiązkowe ubezpieczenie OC adwokatów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Prawnik z Poloneza » 13 lis 2014, 00:16

Czy ma ktoś więcej informacji na temat ww. sprawy? np sygnaturę SN?
O ile rozumiem to Pani Mecenas wskazała jako remitenta zbywcę wierzytelności, ale przecież to nie pozbawiło spółki możliwości dochodzenia kupionej należności. Weksel można było potraktować jako przeniesiony przez przelew lub wręczenie, razem z roszczeniem głównym.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Lech » 14 lis 2014, 00:53

Prawnik z Poloneza pisze:Czy ma ktoś więcej informacji na temat ww. sprawy? np sygnaturę SN?
Kilka miesięcy temu googlałem sobie informacje o tej sprawie, ale do takich szczegółów chyba nie dotarłem.
O ile rozumiem to Pani Mecenas wskazała jako remitenta zbywcę wierzytelności, ale przecież to nie pozbawiło spółki możliwości dochodzenia kupionej należności. Weksel można było potraktować jako przeniesiony przez przelew lub wręczenie, razem z roszczeniem głównym.
No tutaj by trzeba było zadać pytanie, czy rzeczywiście remitent kupił tą wierzytelność, czy odpowiednio ją udowodnił w pozwie (i czy w ogóle takie dowody posiadał) itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Prawnik z Poloneza » 17 lis 2014, 23:40

Lech pisze: No tutaj by trzeba było zadać pytanie, czy rzeczywiście remitent kupił tą wierzytelność, czy odpowiednio ją udowodnił w pozwie (i czy w ogóle takie dowody posiadał) itp.
no właśnie, tyle ile rozumiem z opisu to jako remitent wpisany został bank, który uprzednio wierzytelność sprzedał, a ponieważ nie było indosu na nabywcę to powództwo zostało oddalone z braku legitymacji posiadacza weksla. natomiast nic nie stało na przeszkodzie do wytoczenia powództwa na podstawie przelewu wierzytelności, o ile była ona w jakiś sposób udowodniona.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Lech » 24 lis 2014, 23:47

Dzięki za lekturę ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: Prawnik z Poloneza » 24 lis 2014, 23:57

Miłej nocy zatem :) ja się chyba rano do tego zabiorę, a potem pewnie wygeneruje milion różnych pytań :)
jacekm789@gmail.com
Posty: 27
Rejestracja: 26 cze 2022, 16:18

Re: Odszkodowanie od adwokata za błędny weksel

Post autor: jacekm789@gmail.com » 04 wrz 2022, 09:44

Ciekawy przypadek.

To mamy do czynienia z FIRMĄ która zapewne miała podpisaną OBSZERNĄ umowę z kancelarią prawną.

Jak postępować jeśli ja jestem osobą fizyczną ?

Z moich doświadczeń to z reguły klientów - osoby fizyczne - bagatelizuje się. Prawnik wprawdzie doradza, zaś wcześniej prosi o uiszczenie kwoty X w kasie i skoro mam maleńki kwitek/ paragon z kasy lub przelew to wtedy ktoś opiniuje mi dany temat. Ale będąc małym żuczkiem obok zapewne dużych firm klientów, mogę zginąć w tej masie.
Nie spotkałem się wśród moich znajomych że ktoś jako osoba fizyczna podpisywał umowę na opiniowanie umowy pożyczki zabezpieczonej wekslem.

Z drugiej strony jak po upływie 10 lat wykazać, że kancelaria zrobiła błąd w opinii prawnej która skutkowała tym że nie mogę ściągnąć swojego długu w oparciu o weksel zaś dany prawnik już nie pracuje w tej kancelarii.

Podejrzewam że umowa dla osób fizycznych (jeśli już taka umowa jest+ kancelaria zgodzi się na jej podpisanie ) to może być:
a. Bardzo prosta
b. Ogólnikowa
c. Na pół kartki A4
d. Bez informacji o OC
e. Tak żeby odfajkować temat dla uciążliwego i maleńkiego klienta
Bo kto będzie sobie kłopotał głowę tym aby zawierać umowę z jakimś Kowalskim z ulicy jeśli opinia prawna na temat umowy pożyczki i weksla kosztuje np. 500- 1000 zł. Dla nich jestem małym klientem i usługa jest drobna, niemniej jednak kwota strat po mojej stronie za 10 lat może być kluczowa, łącznie z koniecznością ogłoszenia przeze mnie upadłości konsumenckiej .

Jak zatem sprowokować podpisanie z kancelarią dość długiej i zabezpieczającej mnie umowy, tak aby jeśli ktoś zrobi z Kancelarii błąd to też mógł skorzystać z OC tej kancelarii?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości