Aquaparku nie będzie. Sprawa trafi do prokuratury

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5733
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Aquaparku nie będzie. Sprawa trafi do prokuratury

Post autor: Lech » 01 lis 2011, 21:45

http://bydgoszcz.gazeta.pl/bydgoszcz/1, ... atury.html
Ratusz zerwał umowę ze spółką Miastoprojekt Wrocław na budowę aquaparku.

Prezydent Rafał Bruski zapowiedział, że zawiadomi prokuraturę w sprawie nieprawidłowości, do których mogło dojść w trakcie współpracy z tą spółką.

Jak wyjaśnił w trakcie konferencji prasowej, na decyzji o zerwaniu współpracy zaważyła opinia prawna z lutego 2008 r. Analizowała ona konsekwencje, jakie ratusz może ponieść, jeśli zawrze umowę z partnerem prywatnym do realizacji parku wodnego. W opinii czytamy, że taka umowa zagraża interesowi miasta i stwarza patologiczną sytuację. Prezydent twierdzi, że opinia ta przez ostatnie trzy lata była ukrywana, a o jej istnieniu dowiedział się dopiero w ubiegłym tygodniu. - Nie odważę się dalej w to brnąć. Powrót do rozmów z Miastoprojektem nie jest możliwy - mówi Bruski.

Jak wyjaśnił skarbnik miasta Piotr Tomaszewski, wrocławska firma nie jest do końca wiarygodna. Jako dowód podał przykład, że Miastoprojekt zażądał 400 mln zł zabezpieczenia z budżetu miasta na realizację inwestycji. Później kwota ta spadła do 120 mln zł. - Czy partnerzy mogą darzyć się zaufaniem przy tak zmieniającej się kwocie? To przerażające! - ocenił Tomaszewski.

Prezydent przekonuje, że miasto mogło stracić na nierentownej inwestycji około 2,5 mln zł. Spodziewa się jednak, że Miastoprojekt może występować o większe kwoty odszkodowania. Zdaniem Bruskiego w obecnej sytuacji nie ma jednak podstaw prawnych, by wrocławianie uruchomili weksel in-blanco o wartości 26 mln zł, który podpisał były prezes LPKiW Józef Rogacki na wypadek zerwanej umowy.

- Obok weksla jest też deklaracja wekslowa opisująca, kiedy może on być uruchomiony. Zdaniem naszych prawników obecnie taka sytuacja nie zachodzi - mówi Bruski.
Prezydent zapowiedział również, że poprosi prokuraturę, by sprawdziła, czy przy podpisaniu umowy z Miastoprojektem nie zostały naruszone zasady dobrego gospodarowania mieniem publicznym. Dodał też, że w najbliższych miesiącach zostanie wybrana firma doradcza, która przeanalizuje, czy budowa parku wodnego w Bydgoszczy jest zasadna i na jakich warunkach ta inwestycja mogłaby być realizowana.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość