bloger Olgierd Rudak przyznaje: weksle w KP niedopuszczalne

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

bloger Olgierd Rudak przyznaje: weksle w KP niedopuszczalne

Post autor: Lech » 16 wrz 2011, 22:35

http://olgierd.bblog.pl/wpis,czyzby;kon ... 56769.html
Czyżby koniec stosowania weksli w prawie pracy?

I jeszcze jedna ciekawostka -- nazwana dla niepoznaki przez Kamilę Koszewicz i Grzegorza Leśniewskiego z "Co w prawie piszczy" małą rewolucją -- z orzecznictwa Sądu Najwyższego: otóż byli oni (sędziowie SN) wreszcie łaskawi dostrzec i zrozumieć art. 300 kp, co doprowadziło do zasadniczej konstatacji: stosowanie weksla dla zabezpieczenia pracodawcy na wypadek odpowiedzialności majątkowej za szkodę wyrządzoną przez pracownika jest niedopuszczalne.

W bardzo dużym skrócie -- zainteresowanych tematem zachęcam do bliższego zapoznania się z tekstem p.p. Koszewicz i Leśniewskiego -- w wyroku z 26 stycznia 2011 r. (II PK 159/10) powiedziano, że (pozwolę sobie zacytować dwie moim zdaniem kluczowe tezy):
t.1: Przepisy prawa pracy regulujące odpowiedzialność materialną pracowników, które co do zasady całościowo (z wyjątkami usprawiedliwiającymi posiłkowe stosowanie nielicznych przepisów Kodeksu cywilnego) normują zarówno podstawy jak i zasady odpowiedzialności materialnej pracowników za szkody majątkowe wyrządzone pracodawcy wykluczają stosowanie w tym zakresie zabezpieczeń wekslowych na podstawie przepisów Prawa wekslowego.
t.3: Przepis art. 300 kp nie przewiduje, a zatem nie legitymuje możliwości stosowania w sprawach nieunormowanych przepisami prawa pracy innych przepisów prawa cywilnego niż przepisy Kodeksu cywilnego i to pod warunkiem ich niesprzeczności z zasadami prawa pracy. Wyklucza to od początku (niejako a priori) dopuszczalność i legalność stosowania zabezpieczeń wekslowych w stosunkach pracy i to w materii odpowiedzialności materialnej pracowników pracy uregulowanej wystarczająco przepisami Kodeksu pracy, które określają zasady ponoszenia odpowiedzialności materialnej pracowników.
Tłumacząc z prawniczego na nasze: ponieważ przyjmuje się, że kodeks pracy reguluje kwestie relacji pracodawca-pracownik kompleksowo, stosowanie przepisów kodeksu cywilnego może mieć charakter wyłącznie posiłkowy, tj.: tylko w zakresie, w jakim milczy kodeks pracy (a milczy np. o tym czym są czynności prawne, o wadach oświadczenia woli milczy, o sposobach liczenia terminów milczy -- czekam na rewizję poglądu SN w zakresie terminów w prawie pracy!).
A że nie milczy o zasadach odpowiedzialności pracowniczej (art. 114-122 kp) i nie ma tam słowa o wekslu -- to o wekslu gadać się nie da.

Czyżby przewrót kartezjański w prawie pracy?
Jeśli już, to tylko dla tych, co nad lekturę ustawy preferują komentarze i inne wyssane z palca opracowania. Jakby na to nie patrzeć: art. 300 kp jest jasny, art. 114-122 kp są klarowne (i nie ma tam słowa o wekslu), o wekslu nie ma też mowy w kodeksie cywilnym (a tylko jego przepisy mogą być posiłkowo stosowane w sprawach nieuregulowanych w kp) -- powinno być tak, że Roma locuta causa finita.
Do dziś nie wiem dlaczego dla tak wielu osób było inaczej.

I żebyśmy mieli jasność: od zawsze twierdziłem (głównie na pl.soc.prawo, bo na LA nie zdążyłem o tym napisać), że cała dotychczasowa praktyka i wcześniejsze orzecznictwo Sądu Najwyższego jest jawnie contra legem: odsyłam do wątku "zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy" z kwietnia 2009 r. oraz późniejszy o rok "weksle w sądzie pracy?"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Tadeusz Browarek
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2011, 02:02

Re: bloger Olgierd Rudak przyznaje: weksle w KP niedopuszcza

Post autor: Tadeusz Browarek » 22 wrz 2011, 02:45

Nastepny przedsiebiorca swiadom powyzszego wyroku pokwituje odbior weksla zupelnego jako naprawienie spowodowanej przez pracownika szkody. W ten sposob za zgoda wierzyciela (pracodawcy) zostana zgodnie z art. 506kc §1 i §2 usuniete watpliowsci i nastapi odnowienie, co oznacza, ze stare zobowiazanie - odszkodowanie (to z kodeksu pracy) wygasnie i zostanie zastapione nowym, tzn. wekslem zupelnym platnym na okreslona sume w okreslonym terminie. Kodeks pracy w momencie naprawienia szkody (wekslem) przestanie dzialac. Strone nie musza sporzadzac zadnej ugody. Pracownik naprawil szkode, a pracodawca (remitent) otrzymal odszkodowanie i pozostal z wierzytelnoscia wekslowa. Pracodawca, dla celow dowodowych, powinien zachowac sobie kopie pokwitowania odbioru weksla z potwierdzeniem pracownika, ze je otrzymal.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: bloger Olgierd Rudak przyznaje: weksle w KP niedopuszcza

Post autor: Lech » 22 wrz 2011, 05:52

Zapłata wekslem za powstałą już szkodę (za istniejące już roszczenie) to zupełnie inna sprawa i tym SN się nie zajmował. Napisałem o tym wczoraj w swoim komentarzu do wpisu Kaliny Jarosławskiej na blogu http://praktycznieoprawiepracy.pl/index ... racodawce/ potwierdzając, że zapłata pracodawcy za już istniejące roszczenie za pomocą weksla jest, moim zdaniem, możliwa.

Jak skomentowała to właścicielka bloga, "nie mamy do czynienia z zabezpieczeniem roszczenia pracodawcy wekslem, ale z wykorzystaniem funkcji płatniczej weksla i jego zdolności do umarzania zobowiązań."
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Tadeusz Browarek
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2011, 02:02

Re: bloger Olgierd Rudak przyznaje: weksle w KP niedopuszcza

Post autor: Tadeusz Browarek » 22 wrz 2011, 22:04

Racja.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości