W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 06 sie 2011, 10:22

http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1026 ... egoria=660
By zacząć pracę jako rikszarz, wystarczy mieć ukończone 18 lat, podpisać umowę z firmą, która wypożycza pojazdy i... być trzeźwym (przed wyjazdem na ulicę dmucha się w alkomat).

- Trzeba też podpisać weksel in blanco
- dodaje Aleksandra Tomczak, właścicielka firmy wypożyczającej riksze. - Na wypadek, gdyby pojazd został uszkodzony lub nieoddany w terminie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 11 sie 2011, 01:45

deklaracja wekslowa pewnie ustna do tego weksla in blanco:)

u mnie jest firma handlowa, która zatrudniając na etat sprzedawcy ( wynagrodzenie: najniższa krajowa ) wymaga wystawienia weksla na 10 tysięcy -poręczonego przez 2 osoby (" ściągalne" ), w razie manka jeżeli delikwent nie zgadza się zapłacić "uruchomiany" jest weksel...
adrianh
Posty: 1
Rejestracja: 12 sie 2011, 19:54

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: adrianh » 12 sie 2011, 19:55

Deklaracja wekslowa na umowie najmu :)
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 12 sie 2011, 20:03

Jeżeli chodzi o riksze to nie śmiejcie się Panowie z weksli biznes jak każdy inny i w moim przekonaniu baardzo opłacalny, przykład- lipiec tego roku mój kochany Ciechocinek przejażdrzka rikszą 2 osoby trasa ok.200 metrów- 32 złote!
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 12 sie 2011, 20:30

Weksel przy wypożyczaniu rikszy - faktycznie pomysł niegłupi, stawiam jednak funta przeciwko stu - że jest to beznadziejny weksel goły.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 13 sie 2011, 13:50

Lech pisze:Weksel przy wypożyczaniu rikszy - faktycznie pomysł niegłupi, stawiam jednak funta przeciwko stu - że jest to beznadziejny weksel goły.
Dlaczego beznadziejny skoro może go wypełnić do kwoty jaka remitentowi przyjdzie do głowy:) ?
( wystarczy np. 2 "świadków" zawarcia ustnej deklaracji wekslowej i jedyną obroną dłużnika będą tylko zasady współżycia społecznego lub udowodnienie, iż pozostawał w położeniu przymusowym zawierając umowę a to trochę niepewna linia obrony... )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 13 sie 2011, 14:03

Właśnie dlatego beznadziejny, bo stawia wystawcę na straconej pozycji. Przez takie sytuacje ludzie się potem boją weksli :-)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 13 sie 2011, 15:01

Weksel to nie Babajaga żeby się jego bac idąc tą drogą proponuje zakazac stosowania noży.
Leszku nie idzcie tą drogą.....:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 13 sie 2011, 15:12

Sugerujesz, że w podpisywaniu weksli gołych nie ma nic złego?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 13 sie 2011, 17:38

Lech pisze:Sugerujesz, że w podpisywaniu weksli gołych nie ma nic złego?
moim zdaniem korzystne byłoby wyeliminowanie ( ustawowo ) weksli gołych z obrotu bowiem zarówno wystawca jak i remitent mają z tym same problemy ( o wystawcy już napisałem powyżej a na remitenta też później krzywo patrzą jak na potencjalnego oszusta... )
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 13 sie 2011, 18:35

Bzdury, bzdury, bzdury!
Panowie weksle in blanco mają swoje praktyczne zastosowanie w przypadkach wielu, o których mowa była niejednokrotnie na tym zacnym forum.
Leszku tak właśnie sugeruje, że w przypadku podpsiywanie weksli in blanco nie ma nic złego jeśli zarówno wystawca jak i remitent mają dobre intencje.
Zabranianie ustawowe korzystanie z weksli In blanco to już kompletna paranoja kolego Silen zahaczająca o Ziobryzm!
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 13 sie 2011, 19:00

Nikt tu nie proponuje zakazu stosowania weksli in blanco. Natomiast niebezpieczeństwo związane z wekslem gołym może zaistnieć nawet w przypadku dobrej woli wszystkich stron (np. w sytuacji zagubienia lub kradzieży weksla). Przy czym ostrożny byłbym z sądami, że ustawowy zakaz rozwiąże problem. Już bardziej wierzę w edukację :-)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 13 sie 2011, 19:17

silentlex pisze:
moim zdaniem korzystne byłoby wyeliminowanie ( ustawowo ) weksli gołych z obrotu
Leszku a jednak są takie propozycje Silen się chyba troszkę zapędził:)

A co do : Natomiast niebezpieczeństwo związane z wekslem gołym może zaistnieć nawet w przypadku dobrej woli wszystkich stron (np. w sytuacji zagubienia lub kradzieży weksla)

Idąc tym śladem powinno się wycofac pieniądze z obrotu bo je także można zagubic lub można zostac okradzionym.
Powtarzam apel- Leszku, Silen nie idzcie tą drogą....
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 14 sie 2011, 01:34

powiem tak: jako remitent nigdy nie przyjąłbym weksla gołego -po co później udowadniać w sądzie, że nie jest się oszustem lub/i lichwiarzem bo często będzie to wynikało z linii "obrony" dłużnika...

jak mu "do łba strzeli" pójść na prokuraturę zamiast złożyć ( opłacić ) zarzuty to można zostać podejrzanym/oskarżonym a jak dłużnik "przyciągnie" do sądu świadków to i skazanym


dlatego uważam, że "nikomu korona z głowy nie spadnie" jak do każdego weksla in blanco sporządzi pisemną deklarację wekslową co zabezpieczy przed nieuczciwością zarówno remitenta jak i wystawcy ale dopóki nie będzie takiego wymogu to niejeden "sparzy się" ma wekslu gołym i dopiero wtedy zacznie się "edukować"-tylko trochę już za późno...

dla szeroko rozumianego dobra "maluczkich" ustawodawca chyba jednak powinien "pomyśleć" za nich ...
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 14 sie 2011, 09:00

A co w przypadku jeśli wystawca napisze na wekslu in blanoc wartośc w gotówce otrzymałem?
Jeśli nie znamy odsetek, kosztów dojazdu etc. to taki weksel in blanco ma swoje plusy dodatnie.
Jestem ciekaw co Leszek powie na taki zapis.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 14 sie 2011, 09:45

Palestra pisze:A co w przypadku jeśli wystawca napisze na wekslu in blanoc wartośc w gotówce otrzymałem?
jeżeli to dopuszczalne to jestem za takim rozwiązaniem chociaż to sprawdza się tylko w razie pożyczki ale jako weksel kaucyjny np. wynajem mieszkania to już odpada...
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 14 sie 2011, 18:07

Palestra pisze:A co w przypadku jeśli wystawca napisze na wekslu in blanoc wartośc w gotówce otrzymałem?
Jeśli nie znamy odsetek, kosztów dojazdu etc. to taki weksel in blanco ma swoje plusy dodatnie.
Jestem ciekaw co Leszek powie na taki zapis.
Ponawiam pytanie.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 14 sie 2011, 18:21

A co Cię konkretnie w związku z tą klauzulą interesuje? Trochę tu nie pasuje. Ale jeśli pytasz: Czy będzie mógł podnosić wobec remitenta zarzut niezgodnego z porozumieniem wypełnienia weksla in blanco, to odpowiedź brzmi: tak
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 14 sie 2011, 18:28

Interesuje mnie Leszku szanowny jeden aspekt, mianowicie czy w ogóle można napisac na wekslu in blanco taki zapsi jak wartosc w gotówce otrzymałem, skoro na wekslu jeszcze nie widnieje żadna suma.....Pojemaje:)?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 14 sie 2011, 18:32

Jasne, że można. Przecież ani nie unieważni to weksla, ani długopis od tego nie sczeźnie :-)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 14 sie 2011, 18:57

Lech pisze:Jasne, że można. Przecież ani nie unieważni to weksla, ani długopis od tego nie sczeźnie :-)
Dziękuje- to ostatnie słowo WOW! SCZEŹNIE
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 14 sie 2011, 20:00

a nie lepiej Palestra zamiast "mazać" po wekslu tak po ludzku do tego gołego weksla napisać deklarację wekslową-najlepiej żeby wystawca napisał ją w całości odręcznie a na koniec dodał : "wiem co to jest weksel, mam świadomość, że jestem na jego podstawie zobowiązany zapłacić kwotę ....., nie jestem w sytuacji przymusowej o której mowa w art. 304 kk, którego treść jest mi znana i zrozumiała"

Osobiście czasami robię też tak: mam książkę "Weksel w przystępny sposób"-ok. 300 stron -oprócz deklaracji wekslowej w przypadku weksla in blanco lub też w przypadku wystawienia weksla pełnego pożyczam wystawcy w/w książkę a przed wystawieniem weksla w czyni on zaraz pod spisem treści odręczną adnotację: "Książkę niniejszą przeczytałem, treść jej jest dla mnie zrozumiała, wiem co to jest weksel " podpis, data.

Może to trochę śmieszne ale w ten sposób mam pewność, że nikt mi potem nie wykręci numeru typu " a ja do dziś nie wiem co to ten weksel " :)
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 14 sie 2011, 20:30

Od pewnego czasu stosuje weksle własne zupełne i nie zamierzam tego zmieniac, natomiast warto miec wiedze głębszą dot. weksli in blanco i w moim przekonaniu taki krótki wpis wartośc w gotówce otrzymałem ułatwiałby dochodzenie ewentualnego roszczenia.
Zapis o którym piszesz jest niezwykle ciekawy tylko to są kolejne papierki, kolejne wypisywanki, których unikam jak ognia-stosując weksel własny zypełny, gdzie wszystko jest jasne i bardzo trudno podnieśc zarzuty do tego weksla. Bo tłumaczenie, że ja nie wiedziałem co to weksel to raczej w sądzie nie przejdzie (nieznajomośc prawa nie zwalnia z jego przestrzegania).
Inna kwestią jest art.304 kk i tzw. lichwa, jestem ciekaw co sądzi o tym GURU Lech :)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 14 sie 2011, 20:35

silentlex pisze:w przypadku wystawienia weksla pełnego pożyczam wystawcy w/w książkę a przed wystawieniem weksla w czyni on zaraz pod spisem treści odręczną adnotację: "Książkę niniejszą przeczytałem, treść jej jest dla mnie zrozumiała, wiem co to jest weksel " podpis, data.
Ciekawe :) A czy można wiedzieć, w jakich sytuacjach żądasz od kogoś weksli in blanco? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 14 sie 2011, 23:35

Lech pisze:
silentlex pisze:w przypadku wystawienia weksla pełnego pożyczam wystawcy w/w książkę a przed wystawieniem weksla w czyni on zaraz pod spisem treści odręczną adnotację: "Książkę niniejszą przeczytałem, treść jej jest dla mnie zrozumiała, wiem co to jest weksel " podpis, data.
Ciekawe :) A czy można wiedzieć, w jakich sytuacjach żądasz od kogoś weksli in blanco? :)
gdy np. sprowadzam samochód z zagranicy dla klienta a nie mam pewności czy dostanę resztę gotówki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 15 sie 2011, 00:03

I podpisują Ci in blanco, czy na taką kwotę, jaką jeszcze muszą dopłacić?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 15 sie 2011, 00:43

Lech pisze:I podpisują Ci in blanco, czy na taką kwotę, jaką jeszcze muszą dopłacić?
to różnie bywa bo czasami klient sam nie wie czego chce:) i nie sposób ustalić ostatecznej kwoty-generalnie unikam jednak weksli in blanco
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 15 sie 2011, 19:10

Tak z ciekawości się jeszcze spytam - jak doszedłeś do pomysłu zabezpieczania się za pomocą weksla?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: silentlex » 15 sie 2011, 19:46

Lech pisze:Tak z ciekawości się jeszcze spytam - jak doszedłeś do pomysłu zabezpieczania się za pomocą weksla?
nie musiałem rejestrować umów w US, no i w razie czego "nakazówka" jest szybsza i tańsza niż postępowanie zwykłe
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Palestra » 15 sie 2011, 19:49

I tym sposobem rikszą dojechaliśmy do zasadności używania weksli-pięknie.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
HaPe
Posty: 158
Rejestracja: 22 sie 2013, 08:36

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: HaPe » 12 lis 2013, 22:01

Przepraszam za odkop - wiem, zasłużyłem na złotą łopatę.
Ale czy wg Was używanie weksli przez kablówkę celem zabezpieczenia należności przez abonentów, to aby nie przesada?
Odbierałem ostatnio weksel kogoś z rodziny po rozwiązaniu umowy, był to weksel in blanco jeszcze na druku urzędowym, bez wpisanego remitenta... Na miejscu go podarłem, a w domu dla pewności spaliłem a resztki wysłałem "źródełkiem" do oczyszczalni.
Zbieram weksle kolekcjonerskie (przedawnione, pokreślone lub czyste druki). Masz jakiś i chcesz sprzedać lub oddać za piwo? Pisz :)
Galeria weksli: https://picasaweb.google.com/1020051503 ... directlink
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: W Łodzi przy wypożyczeniu rikszy - weksel

Post autor: Lech » 12 lis 2013, 22:07

Przesada, przesada.

(opisany sposób zniszczenia weksla to też przesada:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości