Akt oskarżenia ws. oszustw wekslowych

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5733
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Akt oskarżenia ws. oszustw wekslowych

Post autor: Lech » 18 gru 2014, 23:09

http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/3 ... l?cookie=1
Trzy osoby odpowiedzą przed sądem za oszustwa wekslowe - tarnowska prokuratura oskarżyła je o wyłudzenie ponad 750 tys. zł i usiłowanie wyłudzenia 1 mln 200 tys. zł. Sprawa dotyczy 52 weksli in blanco, wystawianych przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego.

"Akt oskarżenia w tej sprawie skierowano do Sądu Okręgowego w Kielcach" – poinformował w środę PAP prok. Mieczysław Dzięgiel z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie. Sprawa dotyczyła 52 weksli in blanco, wystawianych w latach 90. przez mieszkańców województwa świętokrzyskiego, kupujących na raty artykuły gospodarstwa domowego i inne. Jako zabezpieczenie umowy na kredyt wystawiali dla banku weksel in blanco, który miał być uzupełniony w przypadku niespłacenia kredytu.

Klienci spłacili swoje zobowiązania, ale ich weksle pozostały w banku. Po kilkunastu latach trafiły w ręce oskarżonych, którzy dokonali ich nielegalnego uzupełnienia. Według aktu oskarżenia wspólnicy Paweł K. i Marcin S. wpisywali na wekslach kwoty opiewające na kilkadziesiąt złotych i daty ich rzekomego wystawienia w latach 2000-2003. Ponadto obcinali części oryginalnych blankietów wekslowych, na których znajdowały się informacje o powiązaniu tych weksli z zawartymi wcześniej umowami kredytowymi.

Następnie Paweł K. wpisywał siebie jako osobę uprawnioną do otrzymania pieniędzy, a następnie przekazywał to prawo Marcinowi S. i Dariuszowi K. Dariusz K. licząc na upływ czasu i niepamięć osób wystawiających weksle występował do nich z wezwaniami do zapłaty, a w przypadku odmowy - z pozwami do sądów. W taki sposób - poprzez uzyskanie nakazów zapłaty - doprowadził pokrzywdzonych do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ponad 750 tys. zł, oraz usiłował wyłudzić w ten sposób jeszcze 1 mln 272 tys. zł. Oskarżeni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im czynów. Za zarzucone im przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od 5 lat lub kara 25 lat pozbawienia wolności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość