Masz blokadę na kole? Podpisz weksel i płać.

Krótkie informacje na temat weksli, znalezione gdzieś w internecie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5828
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Masz blokadę na kole? Podpisz weksel i płać.

Post autor: Lech » 10 wrz 2014, 23:07

http://m.lublin.gazeta.pl/lublin/1,1065 ... ntaz_.html
Ludwik Pawlik zaparkował na drodze dojazdowej do budynku wspólnoty mieszkaniowej w Lublinie. Prywatna firma założyła mu blokadę na koła i wymogła podpisanie weksla in blanco za jej zdjęcie. Pawlik musi jeszcze dopłacić 300 zł. Legalne? - Oczywiście, ten pan to teraz nasz klient - odpowiada prezes firmy.

Emerytowany wojskowy Ludwik Pawlik został "klientem" spółki Miejskie Przedsiębiorstwo Parkingowe, bo w piątek stanął swoim renault twingo na dojeździe do wspólnoty bloku i kilku sklepów w rejonie ul. Chodźki 3 w Lublinie - na wprost wjazdu do szpitala klinicznego nr 4 przy ul. Jaczewskiego.

- Poszedłem odwiedzić syna, który pracuje na Uniwersytecie Medycznym, akurat go nie było, więc wróciłem po kilku minutach. Na kole miałem już blokadę, a za szybą kartkę z numerem telefonu, pod który trzeba było zadzwonić - relacjonuje.

Weksel i dopiero auto

Pół godziny później na miejscu był już pracownik MPP. Poinformował Pawlika, że kilkuminutowy postój kosztować będzie 200 zł, jeśli zapłaci od ręki, albo 300 zł, jeśli zdecyduje się uiścić kwotę w późniejszym terminie.

Emeryt nie miał przy sobie 200 zł. - Dla mnie to bardzo dużo - zaznacza. Przedstawiciel MPP wręczył mu więc częściowo wypełniony blankiet przekazu na kwotę 300 zł tytułem "opłaty dodatkowej za parkowanie pojazdu".

To nie wszystko. - Musiałem podpisać jeszcze umowę i weksel in blanco. Inaczej nie mógłbym odzyskać auta. Nie było innego sposobu, a ja naprawdę potrzebuję samochodu, bo mam chory kręgosłup i chodzę o kuli. Poczułem, że to szantaż, ale podpisałem.

Prezes MPP Konrad Lisowski prostuje: - To nie umowa, a deklaracja wekslowa, którą zawsze dodaje się do weksla. Ten pan jest teraz naszym klientem.

Pawlik: - Dostałem karę i jestem ich klientem?! Coś podobnego.

- Oczywiście to nie żadna kara, tylko opłata za parking. Wszystko opiera się na Kodeksie cywilnym. Ten pan postawił swój samochód w miejscu, gdzie rozpoczęcie doby parkingowej kosztuje 200 zł i grozi za to blokada na kołach - zaznacza Konrad Lisowski. Jego firmę wynajęli mieszkańcy wspólnoty z ul. Chodźki 3. Zarządza ona właśnie niewielką drogą.

Kierowcy mogą korzystać z płatnego parkingu w sąsiedztwie (3 zł za godz.), ale w przeszłości woleli zostawiać samochody na dojeździe wspólnoty.

- Straż miejska nie interweniowała, bo to teren prywatny - przypomina Lisowski. - Odkąd działamy w tym miejscu, napisaliśmy na tablicy: "Prosimy nie parkować, kierujący może spodziewać się blokady na kole". Każdy, kto chce poznać wysokość opłaty, może sięgnąć do regulaminu, gdzie są podane kwoty - dodaje.

Emeryt przekonuje, że tablicę z ostrzeżeniem zauważył po fakcie, wcześniej zasłoniła mu ją ciężarówka.

Coraz mniej "klientów"

MPP utrzymuje się więc z tego, co zarobi na "klientach" - kierowcach. Szczęki przy Chodźki zaczęło zakładać jesienią ub.r. Teraz szuka "klientów" także przy ul. Sapiehy i Onyksowej oraz na parkingach podziemnych w miejscach, gdzie parkowania nie życzą sobie deweloperzy. Prezes Lisowski twierdzi, że miarą skuteczności jego spółki jest spadająca liczba "klientów". Niewykluczone, że niedługo konieczne będzie pobieranie opłat od tych, którzy MPP wynajmują.

Można się zastanawiać, czy postępowanie MPP jest zgodne z prawem. Na Górnym Śląsku działa firma Park Partner, która również zakłada blokadę za postój na prywatnym terenie. Za jej zdjęcie jeszcze w ub.r. trzeba było zapłacić 150 zł. Sąd w Katowicach w kilkudziesięciu przypadkach uznał, że blokowanie kół przez kogoś innego niż straż miejska i policja jest nielegalne.

Weksli prokuratura nie sprawdzała


MPP działa tylko w Lublinie. Do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ zgłosił się kierowa hyundaia, który w grudniu ub.r. zaparkował przy Chodźki 3. Dostał blokadę, zapłacił 200 zł i dopiero mógł odjechać.

Prokuratura sprawdzała, czy doszło do oszustwa. Żadnego przestępstwa się nie dopatrzyła i w drugiej połowie kwietnia śledztwo umorzyła. Powód? Pracownik MPP był przekonany, że postępuje zgodnie z prawem, a sama prokuratura znalazła różniące się stanowiska choćby ministerstw odnośnie do tego, czy spółka trzyma się paragrafów. - Pracownikowi MPP nie mogliśmy jednak zarzucić, że świadomie złamał prawo, bo opierał się na korzystnej dla siebie interpretacji przepisów - mówi "Wyborczej" Jadwiga Nowak, szefowa Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ.

W śledztwie w ogóle nie badano jednak, czy dopuszczalne jest podsuwanie do podpisu weksla in blanco w zamian za "uwolnienie" auta.

- Złożę zawiadomienie i dokładnie opiszę, co mnie spotkało - zapowiada emeryt.

- Na pewno nie dopuszczamy się czynów zabronionych - ripostuje prezes Lisowski.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
koteknaplotek
Posty: 3
Rejestracja: 01 sie 2015, 22:23

Re: Masz blokadę na kole? Podpisz weksel i płać.

Post autor: koteknaplotek » 03 sie 2015, 08:12

Jaki weksel, można żądać innej formy, rachunku, weksle można sprzedawać z ryzykiem że kwota może ulec zmianie na niekorzyść.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości